Olenko mielestänne kellokas

Sukuni saattaa olla ryssistä, koska olen fenno.
15310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Anteeksi vain, mutta mitä tämä "kellokas" sana tarkoittaa? Onko se joku hurrihaukkuma suomalaisia kohti?

Äänestä
  • Kukakohan on sanan "kellokas" lanseerannut palstalle? Mulla on aavistus asiasta, alkaa kirjaimella "N"...

    Niin, voisiko joku viisas kertoa samalla, mitä "kellokas" tarkoittaa?

    Äänestä

saatat olla fennokellokas, mutta jonkun palstan asiantuntijan pitää vahvistaa asia

Äänestä

Kysyt: "Olenko mielestänne kellokas! / Sukuni saattaa olla ryssistä, koska olen fenno."

Haluaisitko olla svekomielinen fennokellokas Lipposen ja Sasin tapaan vai muuten vaan svekomielinen fennokellokas, jonka suku "saattaa olla ryssistä", kuten arvelet? Svekothan ja "ryssät" ovat kielisukulaisia. Häiritseekö se sinua?

Äänestä
  • No, tulihan se kellokas-sanan kehittäjä itse kehiin :)

    1Äänestä

  • Olen fennomielinen fennokellokas, mikäli minut kellokkaaksi luetaan. En pidä ryssistä, olen siis länsimielinen fennokellokas, jonka juuret muiden fennojen tapaan ja tutkimuksien mukaan ryssistä.

    Äänestä

Kyllä olet ryssä ainakin. Painu sinne Uraalin taakse rumine kielinesi!

Äänestä

Kellokas on sama kuin KELLOKAuppiaS (Omega, Tissot, Citizen, Seiko jne.)

Sana on SuoLi:n lanseerama termi, ja sitä käytti erityisesti hamm. hoit. tala ja hänen oppipoikansa Suoma Nettinen.

Äänestä
  • Opettele käyttämään Kielitoimiston sanakirjaa. Tässä on linkki: http://www.kielitoimistonsanakirja.fi/

    Kirjoita kohtaan "haettava sana" haluamasi sana, tällä kertaa: kellokas. Katsotaan, selvisikö sinulle sen merkitys,

    Äänestä

  • UPDATE_11455633 kirjoitti:

    Opettele käyttämään Kielitoimiston sanakirjaa. Tässä on linkki: http://www.kielitoimistonsanakirja.fi/

    Kirjoita kohtaan "haettava sana" haluamasi sana, tällä kertaa: kellokas. Katsotaan, selvisikö sinulle sen merkitys,

    "Katsotaan, selvisikö sinulle sen merkitys, "

    Selvisi!

    Kielitoimiston sanakirja: "Kellokas (subst.), mon. kellokkaat. Kellokas on lyhenne sanasta kellokauppias (Omega, Tissot, Citizen, Seiko jne.). Sana on SuoLi:n paljon käyttämä sana, jonka lanseeerasi aikoinaan rasistiseen käyttöön hamm. hoit. Taala (vrt. talan teesit). Nykyisin sanaa käyttävät erityisesti Taalan kellokkaat, tyypillisesti oppipoikansa Suoma Nettinen."

    Kiitos avusta, Suoma Kellokas.

    Äänestä

  • TalanOppipoika kirjoitti:

    "Katsotaan, selvisikö sinulle sen merkitys, "

    Selvisi!

    Kielitoimiston sanakirja: "Kellokas (subst.), mon. kellokkaat. Kellokas on lyhenne sanasta kellokauppias (Omega, Tissot, Citizen, Seiko jne.). Sana on SuoLi:n paljon käyttämä sana, jonka lanseeerasi aikoinaan rasistiseen käyttöön hamm. hoit. Taala (vrt. talan teesit). Nykyisin sanaa käyttävät erityisesti Taalan kellokkaat, tyypillisesti oppipoikansa Suoma Nettinen."

    Kiitos avusta, Suoma Kellokas.

    Itsensä TalanOppipojaksi nimimerkillään nimennyt kansalainen toteaa korskeasti: "Selvisi! - - Kiitos avusta, Suoma Kellokas."

    Kielitoimiston sanakirja ( http://www.kielitoimistonsanakirja.fi/ ) :
    "Haettiin "kellokas" Kielitoimiston sanakirjasta / kellokas vars. lehmä t. poro, jolla on kello kaulassa ja jota muu karja laitumella seuraa. / Kuv., us. halv. jnk ryhmän johtohenkilö. Puolueen kellokkaat ja perässäjuoksijat."

    Selvisi siis, että svekojen ja svekomielisten fennojen vääristelytaidot ovat entisellään. Maarit W. pätki torsositaatteja Talan kirjoituksista harhauttavaan muotoon. Frankin vandalismi oli asiassa Wikipedian muiden toimittajien kiusana.
    https://fi.wikiquote.org/wiki/Keskustelu:Heikki_Tala : "- - mutta Frank palautti torsot ja lisäksi hän poisti lisäämäni linkin ko. lauseiden alkuperäisiin teksteihin, jotka Tala on itse julkaissut."

    Äänestä

Onko Netti Suoma siis itse ryssämielinen ja ryssätaustainen rysäfennokellokas?

Äänestä

Kellokas on veden pinnalla kelluva jotakin kannattava tai jonkin merkkinä oleva esine.

Siis fennomaanikellokas kannattelee fennomaania. kuten talas kannattelee nettisuomaa.

Äänestä

Kellokas på svenska = Skällko ,en ko som leder flocken.

Äänestä

Ruotsalaiset periytyvät tiettävästi klingoneista. Kielikin on ihan samanlaista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KellokasVaiEi kirjoitti:

Sukuni saattaa olla ryssistä, koska olen fenno.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu