Miksi naimisissa pitää ihastua muuhun?

Mitä ideaa siinä on? Mitä niin pahaa olen tehnyt, että sellaisella tunteella rangaistaan? Vituttaa kaikki.
16137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Vaikka olisikin naimisissa syitä siihen miksi ei vaan enää omaa rakasta, löytyy varmasti
satoja. Niitähän

Äänestä

sulla. Ei sitä voi koskaan tietää mitä kohtalo asettaa eteemme.

Äänestä

Niinpä niin. Mutta miksi pitää ihastua ja tuntea halua? Miksi en voi vaan olla tässä avioliitossa tyytyväinen niihin hyviin asioihin, mitä on. Jotain vikaa tässä päässä on. Se kai vituttaa eniten.

Äänestä
  • Mitä jos ne hyvät asiat ovatkin pinnallisia tavaroihin ja rahaan liittyviä tunteita, eikä juurikaan mitään ihmisten kemiaan liittyvää? Silloin uusi ihastumisesi on mahdollista ja näet hänessä jotain parempaa.

    Äänestä

Ihastua toisiin ihmisiin, vaikka rakastaisi puolisoaan.
Mä itse olen herkkä ihastumaan. Maailmahan on täynnä ihastuttavia ihmisiä!

Äänestä

Naimisissa tai ei. Miksi pitää ihastua ja haluta jotain toista. Mietin myös minä. Ei muuta.

Äänestä

Minä en näe elämää materian kautta, se ei ole elämää ja ihan sama silloin elääkö edes.

Äänestä
  • Se on vaan extraa, jos sitä on.

    Äänestä

Avioliittosi on ehkä muuttunut arkiseksi? Elämäntilanteesi muuttunut? Elämä ehkä tavallaan liian helppoa? Etsit jännitystä? Vaihtelua? Rakastumisen tunnetta? Ajattelisin, että kannattaa miettiä kaksi kertaa. Tunteet ovat tunteita. Menevät ja tulevat.

Äänestä

Anteeksi Aloittaja/ap, mutta aika tyhmän kysymyksen kysyit. Se osoittaa, että et ole kovinkaan monta parisuhdeopasta lukenut ja/tai paljoakaan elämää kokenut. Muuten tietäisit, että kaikissa pitkissä (yli 15 vuotisissa) parisuhteissa tulee tilanteita, joissa toinen kumppaneista tai kumpikin ihastuu (pinnallisesti) johonkuhun suhteen ulkopuoliseen.

Tässä taas lähtee Texasin miehelle kappale:

https://www.youtube.com/watch?v=e7KFZ2iLHkI

Äänestä

Ihastumista tulee on sitä sitten varattu tai ei. Kysymys kuuluukin mitä sille tekee on se mikä tulee vaikuttamaan millä tasolla pitää ihastumista. Ja jos toinen vielä ihastuu myös ja alkavat salasuhteeseen silloin ei ole kummallakaan motiivit kohdillaan. Ensin erotaan ja sitten vasta aloitetaan. Muutoin tuo ihastumisen tunne muuttuu joksikin muuksi. Salapanot ovat aina pahasta. Silloin ei ole tulevaisuutta kellään ja kuinka typerästi ihmiset luulevat olevansa salassa. Naurunalaiseksi voi ryhtyä kuka haluaa mutta älkää sitä petettyä kohdelko noin. Antakaa edes mahdollisuus sille ilman kasvojen menetystä jotta toipuu erostaan asiallisemmin. Onko pakko nöyryyttää sitä joka on syytön tähän tilanteeseen? Kasvakaa aikuisiksi edes joskus. Hävettää nuo jutut kaikinpuolin. Todella hävettää kun aikuiset ihmiset käyttäytyvät noin typerästi. Muka salassa Joo Joo ehkä unissanne. Ottakaa huomioon että esim. Lapset tulevat kärsimään tarpeettomasti teidän teoistanne. Niin makaa kuin petaa näinhän se on. Jos naimisissa on ja ihastusta tulee pitää se asiallisesti ratkaista. Ja rehellisesti jokaisen.

Äänestä

Hohhoijaa. Yksi puhuu ihastumisen tunteesta varattuna ja harmittelee sitä ja toinen puhuu salaa panemisesta ja ihmisten nöyryyttämisestä. Ihastuminen ei ole sama kuin pettäminen ja silti se ihastuminenkin voi harmittaa.

Äänestä
  • Just näin.

    Äänestä

kulissiliitto, siksi haluan kosketusta

Äänestä
  • Minäkin halua kokea oikeata rakkautta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


säälittäväakka kirjoitti:

Mitä ideaa siinä on? Mitä niin pahaa olen tehnyt, että sellaisella tunteella rangaistaan? Vituttaa kaikki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu