Pakkasten tulosta kirjoitti Pilmarikin, jolla tarkoitti hallituspakkasta.
Yllätys,yllätys Tuo pakkanen on tuotu ilkeilyinä pysyhaitaksi ja esteeksi meille kirjoittajille. Uskomatonta, mutta kun tilaa on niin jatketaan.
Syksyinen aamutervehdys
5
86
Vastaukset
- Ramoona_
Olet keksinyt uudissanan, Ruuneperi. Et puhu kestohaitasta etkä pysyväishaitasta , vaan ytimekkäästi pysyhaitasta. Vapaasti assosioiden pakkasesta puheen ollen tulee mieleen sanonta " valssi kesällä, pusu pakkasella..." Sans Egal huulipuna pysyy, pysyy ja pysyy, suudelmankestävä siis, pysypusun salliva .
Jospa vakavoituisin, kun viitataan politiikan pakkasiin. Suomalaiset ovat kestäneet routavuodet, ensimmäistä Venäjän vallan harjoittamaa sortokautta kutsutaan tuolla nimellä. Siperian opetuksetkin perustuvat paljolti hyytävään kylmyyteen. Kylmää on kyyti nykyisinkin monella taholla. Venäjän väleistä Yhdysvaltoihin ja EU:hunkin käytetään sanontoja viilenemimen, jäätävä, hyytävä, jopa kylmästä sodasta olen nähnyt mainittavan . Kylmä sota oli kuitenkin toisen maailmansodan jälkeinen kommunismin ja kapitalismin välinen vastakkainasettelu, Neuvostoliitto ja Yhdysvallat liittolaisineen. Yleisesti sen katsotaan päättyneen Neuvostoliiton hajoamiseen.
Yöpakkaset ovat vierailleet jo täälläkin, pakkasherra tainnutti krassini jo pari viikkoa sitten ja viime yönä viimeiset ruusunikin. Ehkä tasa-arvon vuoksi routarouva koettaa tappaa ruusun juuret, siksipä peittelen ne turpeella ja havuilla sekä toivon lunta suojaavaksi vaipaksi. On Ennutettu kylmää taivea, oikein tosi kylmää. Sää onkuin kristalloitunut tähänkin päivään.
Näitä kauniita syyspäiviä on ollut nin paljon, että tämä voisi olla vaikka kuolinsyksyni. Varasin jo päiäkin,mutta lipsahti ohi.
Huomasitko,Makriina katsella snookeria. English Open pelattiin Englanissa ja vastakkain Judd Trump ja Kiinan Liaang. Liaang sen voitti ja oli jo nitistänyt ennenTrumppia Ron Sullivaninkin.
Pysytään kirjoittamassa, jooko?- Ramoona-
Pysyttelen ainakin kuulolla, kirjoittelenkin kun siltä tuntuu, mutta ei tämä kovin inspiroivalta useinkaan tunnu. Marraskuussa pakenen pariksi viikoksi kylmää ja pimeyttä etelän aurinkoon. ☀️
Minäkin toivon Makriinan pysyttelevän kirjoittamassa.😊 Koko palsta odottaa tuloasi
- Anonyymi
Up
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561188
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1531152Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601085Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo82976Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu46889Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55818Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54790Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54775- 32722
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71721