Dementiaan on iän karttuessa hyvä varautua hankkimalla vaippoja. Mikä vaippamerkki on paras?
Mikä vaippamerkki on paras?
44
356
Vastaukset
- reppuriika
Eiköhän se Tena ole se varteenotettava. Hyvä hankkia myös Tenasettia, jolla voi puhdistaa ja voidella pyllyä vaipan vaihdon yhteydessä. Tutuksi tuli tuotteet aikoinaan.
- imukykyinen
Jalkarätti.
- reppuriika
Muistaakseni Tena on kotimainen tuote. Kannatetaan ainakin kotimaista työtä kun pää ja perä eivät enää kanna.
- Heikunkeikku
Monilla ei ole näköjään mitään muuta mietittävää, kuin tuleva dementia. Onks se nyt vai onko se vasta tulossa ja kun se sitte tulee niin mitä sitte.
Oma äitini on 96 vuotias. Olen iloinen, kun hänen muistinsa pelaa kuin partaveitsi.
Toivottavasti hänen geeninsä riittää mullekin, että en itse dementiaa saisi.
Raskasta omaisille, jotka joutuvat kohtaamaan läheisensä dementian.
Kaikkinainen leikinlasku dementiasta on mielestäni todella lapsellista ja ajattelematonta.- Haitanneeko
Varsin kun seisoo takki päällä eteisessä ja pähkäilee tulinko sisään vai olenko menossa ulos.
- mutsi_on_paras_jätkä
Ei siitä ole kovin kauan kun vielä itse käytit vaippoja. Jos et muista merkkiä,kysy mutsilta.
- Nii.köh.köh
Kummalla kädellä pyyhitte takapuolenne ?
- reppuriika
Voi sitä virtsan karkailua tulla ilman dementiaakin ja kuivikkeet on tarpeen. Varmaan huumorilla tehty aloitus, mutta pissa lirahtelee monelta jo paljon ennen vanhuusikää. Ei itsellä ole tätä, mutta tunnen vaivasta kärsiviä.
- HyväPuristusHmmmm
Kun minulla oli karkailuongelmia, jouduin Kätilöopistolle muutamiksi päiviksi tutkimuksiin. Sain mielenkiintoisia elämyksiä ja uutta tietoa. Emättimen puristusvoimaakin mitattiin ja hyväksi havaittiin. :)
- pissavainlirahtaa
Se vain on niin, ettei sillä putkella pissata, vaikka samat voimat niitä alapään toimintoja osaltaan liikuttavatkin.
- flegmaatti
AUSONIA Noche. Toimisi varmaan dementikollakin.
Ko. vaippa on mitoiltaan reilu ja paksu. Suojaverkko antaa sille käyttökestävyyttä.
Käytölläni ei ole mitään tekemistä dementian kanssa mutta jo aikaisemminkin, rankemmissa mave, ja varsinkin pohjakyykkytreeneissä, peräsuoli purki tunkemaan jieman esiin.
Nyt kun pakoputkeani on lyhennetty 30cm tapahtuu ko. ilmiö herkemmin. Harvoin mutta joskus. Tuon "joskus" vuoksi käytän treenikalsareissa maitsemiani vaippoja.
Joskus, kun ruokailu on ollut oikein "väärin" epäsäännöllistä, on vaippa todella tarpeen.
Viimeiseen tuhruun on aikaa nemmän kuin muistan.
Muutaman vuoden takaisten, toisen leikkauksen jälkeisten "roiskukuukausien" säikyttämänä paksu, kestävä vaikka antaa mielenrauhaa. - jghffhhf
Onko AUSONIA Noche parempi kuin Tena?
Mää nääs Tenan ottaisin. Vaikka vähän kalliimpi, myös miellyttävämpi käytössä kuin moni muu.
- flegmaatti
Näyttää olevan etupäässä tenatunteilua. Tekniset perusteet puuttuvat!
Minulla on joskus ollut joitakin lärvyketenoja. Täysin luokattomia! Lärvykkeiden liimat tarttuivat pakaroihin ja tositarpeen tullen ko. lärvykevaipat olisivat osoittautuneet mitoitukseltaan riittämättömiksi. - jjbjbbb
Dementian tultua ei taida olla väliä mikä on miellyttävämpi käytössä.
Wrong, dementikot on vaipoistaan tarkkoja, hyvin herkästi ne silptaan pois jos ei miellytä.
- Tavuviiva
Minulla oli partioaitasta ostettu Tena-merkknen makuupussi, vanutoppauksia. Herätti hilpeyttä, kun lapseni kävi festareilla.
No, pois se jo on heitetty. Nämä nykyiset makuupussit kun ovat keveitä ja menevät pieneen tilaan. Muistelen, että partioaitta teki vaihdannaisia: isän pilkkiistuin muuttui Tenaan ja selkäreppuun omia retkiäni varten aikanaan.
Mutta oisko siitä ollut sittenkään uusiokäyttöön.
Lienee lämmittänyt jossain energialaitoksessa tulen liekkinä hetken meitä. - housuitta.hirsiä
Kyllä tähän ikään täytyy olla loppurohkea ja kusta housuihinsa, mitä sitä häpeilemään. Ja osata nukkua sepalus auki.
Ja mitä me vaipoilla kun ei k u s e takaan, alvariinsa.- Ei.housuun
Käytä 1,5 litran kusipulloa isolla suuaukolla.
- jjhjbbhj
Entä jos johtais kusen letkulla suuhun. Oma kusi on perinteinen kansanlääke.
- Dementzheimer
Minua on aina ihmetyttänyt vaipanvalmistajien kilpailu siitä kenen tuote pystyy kantamaan eniten kusta ja paskaa.
Eikö perseenpesu olisi aiheellinen jo heti ensimmäisen vahingon tultua?- hgfhff
Pesurobotit varmaan jatkossa. Lopulta robotit kaappaavat vallan ja ihmisapinat katoavat historian roskikseen.
- 1eero
WC-pöntössä oleva ropottikäsi pyyhkii pyllyn helläkätisesti, päälle suihkaus ja voitelu niin alapää on kunnossa.
- htthhtth
Minkälaiset ovat väestön vanhetessa dementikkojen vaippojen ympäristövaikutukset?
Jokainen meistä sairastuu dementiaan mikäli ei kuole johonkin muuhun tautiin ennen vääjäämätöntä dementiaa.
Mihin käytetyt vaippamme päätyvät ja miten suuret ovat niiden kasvihuonekaasupäästöt?- eppu2
Dementia ei ole sairaus, se on yhteisnimitys tietynlaisille oireille.
Vaipat ovat nykyään biohajoavia.
- bessie-
Kylläpäs sitä nyt aiotaan olla niin merkkitietoinen niin merkitietoinen loppuun asti.
Ellei mitään erityistarpeita ole, niin mitä ihmeen väliä vaipan merkillä on?
Veljeltäni jäi paljon vaippoja, pari suurta avaamatonta pahvilaatikollista yksi puolillaan oleva. Tarve ei ollut johtunut dementiasta, vaan aivoinfarktin seurauksista.
Ihan liian paljon niitä oli tilattu, mutta onneksi me sisarukset löysimme niille oikein kiitollisen ottajan, ei tarvinnut hukkaan heittää.
Ei kannata vielä alkaa hamstraamaan, ei niille välttämättä käyttöä tule koskaan. - vaipatmiehillekin
Me naiset ollaan kaikki käytetty vaippoja n, 40 vuotta ja joudumme tulevaisuudessakin niitä käyttämään,ehkä vähän paksumpia, mutta miehet puhuu jotenkin halveksuen vaipoista, mutta kyllä moni mies joutuu vaippoja käyttämään, kun nääs eturauhanen alkaa reistailemaan ja pissaa tippuu housuun . Ei ole mikään häpeä miehelle,vaikka käyttääkin vaippoja, kukin tarpeen mukaan. tena-vaipat ovat parhaita miehillekin.
- KannattaaTutkiaAsiaa
Eikö pikkuhousunsuoja riittäisi, jos on vain tipoista kysymys. Voisi sopia miehenkin alushousuihin ja ainakin yhdellä merkillä on pitempiä versioita valikoimassaan.
Seuraava aste voisi olla ohut side, joka myös tarttuu tarralla housuihin paikoilleen.
Yhden mieskavereita kanssa kävimme tutkimassa vaihtoehtoja marketissa ja hän valitsi kokeeksi naisten ph-suojia ja pikkusiteitä. En kysellyt kokeilun tuloksia, koska mies itse ei ottanut aihetta enää sen jälkeen esille. Kunnioitan hänen yksityisyyttään.
- hgjggg
Schumacher kusi kuulemma joka kisassa housuihinsa. Miksi käyttää vaippoja kun voi maailmanmestarin tavoin vaan kusta alleen.
- ihanvapaasti
Ihan vapaasti voit kusta housuihisi, tulee vaan ikävä haju ja kanssaihmiset kyllä kaikkoaa nopeasti.
- Voi.hyvänen.aika
IDO on oikea paikka pisuille ja isommillekin tuotoksille. 3-tyypin diabetesta voi ehkäistä, ettei tarvitse suunnitella allelaskemisen järjestelyjä.3 34
- ahmedyyyyy
Vaipan muotuilu pitäisi olla kuin alushousu.
- eppu2
On niitä oikein hyviä vaippahousuja.
- somsuuu
eppu2 tietää....
- eppu2
somsuuu kirjoitti:
eppu2 tietää....
Tietää, tietää, on noita ollut jo vuosikausia.
Ompa niitä tullut auteltua tarvitsoille aikoinaan.
Myös miehille ovat hyviä, pysyvät paikoillaan, eivätkä kaikki ole vanhoja, jotka niitä tarvitsee. Esim. virtsanpidätyskyvyttömyyttä voi esiintyä prostatasyövän leikkauksen jälkeen.
Ovat kalliinpia, kun tavalliset suojat.
(Kyllä minä Sinun pisteesi ymmärsin, :))
- Siempre.long
Pienempään pissaan Lidlin Siempre long ja vähän isompaan pissaan Siempre hygiene maxi. Edullisia kumpikin. En ole koko rakollista päästellyt koskaan vaippaan, mutta kun on esim. lenkillä ja tullut juotua ennen sitä reippaasti teetä ja kahvia, niin kyllä tunnin lenkin aikana tulee niin kova hätä, että ihan kotikulmilla tuppaa tulemaan rakosta yli ja on hyvä olla joku vaipake.. Ongelmaa ei olisi jos ei joisi vettä, teetä ja kahvia. Olen mitannut juomani päivittäiset kupilliset ennen ulos menoa, ja ne tekevät 1 litra ja 2dl. Paljonkos te muut juotte ennen ulos menoa?
- Siempre.long
Tässä ne paksummat.
http://www.lidl.de/de/siempre-inkontinenzbinden-extra-12-stueck/p183539
Taidan aloittaa sen varustautumisen kylläkin jostain muusta kuin vaipoista.
Silloin kun vaippojen käyttö tuossa tilassa on ajankohtaista, niin olen todennäköisesti jossain palvelutalossa viiden hengen huoneessa ja siinä vaiheessa ei kysellä, mutta jos kyseltäs niin pantsit tietenkin, merkillä ei niin väliä, mistä halvimmalla saa luulisin.- Tavuviiva
Jos aivot pelailee, enkä saa sitä kivanväristä tabua ja joudun johonkin laitokseen lojumaan, niin toivon, että otettaisiin mallia autopesulasta. Mr. Robotti Rups ottaisi metallisin tai acryylisin käsin lapaluiden ja takamuksen alta ja upottaisi ammeeseen ja pehmeät harjat pesisivät - ja samat tukevat kädet nostaisivat pehmeälle alustalle kaamosvalolampun alle kuivumaan. Sähkökatkokset tai oikosulut olisivat huono juttu. Päätä pitäisi tukea. Samoin kutrit pitäisi pestä. Tähän säästäisin ja käyttäisin sijoituksieni rippeet. Adonis. Adonis. Adonis. No. Toivottavasti mikään kaihin typerys ei ole tehnyt sitä ennen tuttavuutta.
- eppu2
Ootahan nyt vaan kaikessa rauhassa, robotteja kehitellään kaiken aikaa.
Ties vaikka kerkeisit saada vielä omasi. - Tavuviiva
Täydentää pitää tai antaa infoa. Jos naisten suojuksiin mies turvautuu, kannattaa muistaa, että niissä on tarra toisella puolella, joten kannattaa tarkistaa, että asentaa ne oikeinpäin. Muuten voi lähteä koko talja.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2011408Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa463964Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133140Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1342454Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin962171Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2001814Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3071069Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta18865Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143785- 53729