Armo on pop

minunkirkkoni

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taikauskoisille

      Siinä tulee selkeästi esille mistä uskismoraalissa on kyse. Taikauskon levittämistä tänne asein ja miekoin koska kuningas halusi siirtää kilpailevan lahkon omaisuuden omiin nimiinsä kutsutaan "rantautumiseksi".

      Se että ihmisiä pelotellaan olemattomalla helvetillä ja houkutellaan tekemään rahalahjoitusten sijaan (käytännössä lisäksi) muita taikamenoja ei ole erityisen jaloa sekään.

    • armonrosvo

      Armo vie sinunkin rahasi.

    • Hemmo_h

      Armo on jotenkin ymmärrettävä asia, kun armahdetaan rikollinen hänelle langetetusta rangaistuksesta. Presidentti voi harkintansa mukaan armahtaa esim. vankeusrangaistusta kärsivän vangin, jos hyviä perusteluja asialle on.

      Mutta mistä syystä tavallinen ihminen tarvitsisi armoa? Siitäkö syystä, että on syntynyt ja siten ärsyttää jotain jumalaa?

    • 7584

      Ainoa joka tarvitsee armoa siten kuin kirkko sen mieltää on kirkko itse. Kukaan muu ei tarvitse kirkon tarjoamaa armoa.

    • kirkko laittaa kymmeniä miljoonia planeeen jumaluuspönöttimen restaurointiin

      jossain tuppukylällä

      ja sitten lähtee Haitiin "avustamaan" köyhyyden kurjentamana

    • Olet oikeassa, armo on parasta kirkossa.

      On hyvä olla itselleen armollinen: minun ei tarvitse olla täydellinen, on lupa tehdä virheitä. Ja tietysti armollinen myös muille: oikeudenmukaisuuden ei tarvitse aina toteutua, vaan sanonnan mukaan armo voi käydä oikeudesta. Ja voin "armahtaa" toisen, vaikka minulle lain mukaan kuuluisi jotain.

      Mutta mihin tässä kristinuskoa tarvitaan? Sen mukaanhan kaikkivaltias Jumala armahtaa rangaistuksesta, jonka Hän itse on määrännyt itse luomilleen ihmisille. Ja varsin mielivaltaisella perusteella, sen mukaan uskooko erääseen Jeesus-nimiseen olentoon riittävän oikeaoppisella tavalla.

    • jokaamuonarmosuusi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      676
      2552
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1276
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1168
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      12
      1105
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      955
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      104
      925
    7. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      39
      877
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      101
      873
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      769
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      751
    Aihe