siis miten perustulo niinkuin menee?
esim saako töissäkäyvä iminen sen?
eläkeläinen?työtön?
jos saa eläkettä 1800 euroa niin saako perustulon, entä jos on töissä 1800E kk niin saako perustulon?
entä työtön ihminen jolla ei mitään tuloja?
kertokaapa viisammat
esim saako töissäkäyvä iminen sen?
eläkeläinen?työtön?
jos saa eläkettä 1800 euroa niin saako perustulon, entä jos on töissä 1800E kk niin saako perustulon?
entä työtön ihminen jolla ei mitään tuloja?
kertokaapa viisammat
Vastaukset 8
Vanhimmat
ei tietoo koko asiasta, ei mahda olla olemassa koko etuutta.
eläkkeesi kasvaa 1800 eurosta 560 euroa, niiiin yksinkertaista.
työläinen saa saman ja työtön saa sen kans, iisiä
Perustulo tulee olemaan tulo, jonka saa ihminen joka tekee töitä vähintään kahdeksan tuntia päivässä. Palkkaa ei enää vuonna 2025 tulla maksamaan paitsi hyväveli-kerhon jäsenille.
Jos ei tee töitä tuota kahdeksaa tuntia päivässä, perustuloa ei makseta.
entä jos tekee kotitöitä 8h niin saako sen ?
Melko turhaa pohtia ko asiaa, koska on vielä kokeiluasteella ja menee varmasti vuosia ennen kuin perustuloa maksetaan. Jos koskaan. Taatusti ei tule voimaan sun äitiysvapaan aikana.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016082522223338_uu.shtml
Sosiaali- ja terveysministeriön mukaan perustulokokeilu on yksi niistä toimenpiteistä, joiden tavoitteena on uudistaa sosiaaliturvaa vastaamaan paremmin työelämän muutoksia. Ajatuksena on muuttaa sosiaaliturvaa osallistavaksi ja työhön kannustavaksi. Myös byrokratian vähentäminen ja etuuksien yksinkertaistaminen ovat asialistalla.
Koeryhmälle maksettavaksi summaksi esitetään 560 euroa kuukaudessa.
_____________
Tämä verottomana tilille, muut etuudet jää pois, yrittäkää pärjätä tällä jos mukaan joudutte.
Mistähän tämä perustulo-ajatus on alunperin keksitty? Työtä ei ole edes yritetty?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005011196.html
Pro-eu-expatin jutut perustuvat EU:n kannattamiseen. Kukaan ei tee töitä, raha tulee seinästä. Suomi isoilla veloilla ja EU-liittovaltio voimistuu. Patilla suuret tulot ja palkat, eikun entistä rikkaammaksi tällä menolla. Suomen päättäjiä työn tarjoamisen ja loukkojen poistaminen ei oikeasti ole koskaan kiinnostanut EU:n aikana.
Puhu sinä vaan, heh. Spurkulandian ainoat johtajat, järki on pistettu narikkaan sen jälkeen, kun mafia kertoi lobbauskorruptiosummat.
alkuperäinen perustulon idea oli se että kaikille 18 vuotta täyttäneille maksetaan esim. 800e/kk, tms, se korvais perussossurahat eli kansaneläkkeen, perustyöttömyysturvan, opintorahan, vanhempainrahan, jne. Myös työssäkäyvät saisivat sen. Idea on siinä että järjestelmä yksinkertaistuu ja ihmiset voivat tehdä mitä haluavat, ilman että niitä yhteiskunta valvoo