TV:ssä Nalle parast´aikaa kertoo, että digitalisaation parissa työskentelevien pitää tehdä vain sitä mitä osaavat, ja työttömien nuorten tulee sillä aikaa hoitaa heidän kotitaloutensa ja lapsensa. Matalapalkalla tosin, sillä kotitalouksilla ei tietenkään ole varaa maksaa kunnon palkkaa. Loppuosan palkasta kompensoisi sitten valtiovalta palkkatukena, eli kansalaispalkkana.
Tämä tarkoittaisi sitä, että lapsensa jo maailmalle kasvattanut muurari maksaa veroina digi-insinöörin kodinhoitajan palkan???
Ei taida nallella olla kaikki inkkarit kanootissa?
Tämä tarkoittaisi sitä, että lapsensa jo maailmalle kasvattanut muurari maksaa veroina digi-insinöörin kodinhoitajan palkan???
Ei taida nallella olla kaikki inkkarit kanootissa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikä se ikityöttömyyden uhkaaman nuoren vaihtoehto mielestäsi on?
Varmaan aloittaja kuvittelee että taikaseinästä voidaan ikuisesti vain tehdä ottoja ilman että tehdään mitään töitä.
..ihan ilman mitään lisiä valtiolta. Saksan maalla joskus tehtiin extra rahaa kodinhoidolla, vaimo sai hyvät rahat kun kävi kotia hoitamassa insinööri perheelle..
sai kaiken omaisuutensa valtiolta ei tuo kyseinen paskakasa ole omaisuuksia neroudellaan hankkinut vaan perseitä nuolemalla.
Kyse on siis siitä että
- digijeppe tekee rahaa tyyliin Nokia Kone ABB ... KOSKA LAITTEET MYYDÄÄN INDONESIAAN TORNITALOIHIN JOITA SUOMESSA EI EDES JUURI RAKENNETA
- digijeppe ei siis RIISTÄ KETÄÄN VAAN TUO SUOMEEN RAHAA
- sen sijaan muurari saattaa RAKENTAA MOSKEIJAA KIRKKOA TAI MATULLE TALOA JOKA EI HYÖDYTÄ SUOMALAISIA SEN TIPAN VERTAA
- lisäksi muurari saattaa olla korruptointun sak-demari tms. joka rakentaa huonoa muurausjälkeä ja hometaloja jotka joudutaan PIAN RAKENTAMAAN UUDESTAAN KOSKA DUUNARI AJATTELEE ETTÄ SILLÄKURIN HÄN SAA PALKKAA JA SUOMEN VARALLISUUS ROMAHTA
- lisäksi duunari voi olla tyhmä eikä pane lastaan koluun ja yliopistoon opiskelemaan digijepeksi koska duunari vetää iltaisin karjala-kaljaa sak-laisten toisten duunareiden kanssa eikä KOSKAAN OPPINUT MURTOLUKUJA TAI SINI-FUNKTIOTA KOULUSSA joten hän ei voi mennä DIGIJEPEKSI KOSKA SÄHKÖ ON SINIAALTOA
- duunari ei osaa panna edes tytärtään kouluun tai sen nimeksi Sini Aalto jolloin edes tytär voisi päästä paksuvirtainsinööriksi kuten Satu SiniAalto Hassi
LOPPUTULOS,
KUN DIGIJEPPE TUO RAHAA MAAHN JA DUUNARI VAIN KITTAA KALJAA JA ODOTTAA KIELIPITKÄLLÄ MOSKEIJAN RAKENNUSURAKKAA JOKA EI AUTA SUOMEA SITTEN YHTÄÄN
NIIN LOPULTA DIGIJEPPE HELTYY JA OSTAA MUURATUN TAKAN ja kysyy TULISIKO POIKA SIIVOAMAAN ETTÄ SAISI JOTAIN RAHAAKIIN
JA NÄIN KILTTI DIGIJEPPE JAKAA OMAISUUTTAAN MAASSA PALVELUINA MUURARIN PERHELLE KOSKA ON SOSIAALINEN KAVERI JA AJATTELEE SUOMEN PARASTA
Breaking news now
noin 7 000 lukukertaa
http://mvlehti.net/2016/10/22/kertoisit-suomalaisten-raiskauksista-myos-oo-niin-aivan/
Veronmaksajat joutuvat maksamaan eliitin kotiapulaisten palkkoja kotitalousvähennyksen kautta. Nalle potkii pankkineitejä pihalle ja teettää työt asiakkailla itsepalvelumaksua vastaan. Asiaan kuuluu, että veroparatiisihyväkäs on jakelemassa neuvojaan veronmaksajien tasaprosenttiverolla rahoittamassa hyväveli-Ylessä.