Hyrylän klaavonkallion alueella liikkuu joku hullu

Kotirauhanpiirissä

Nainen on keski-ikäinen. Vaatteet parkkipirkon vaatteiden näköiset. Keltainen takki. Vaaleat kikkarat hiukset.
Olin juomassa kotona aamukahvia, kun nainen käveli talojen välisellä yleisellä hiekkatiellä. Käänsin katseeni kahviini, kun huomasin sivusilmällä naisen alkavan viittilöimään rajusti.
Nainen viittilöi nurmialueita(?)ja piti päästään kiinni ja puisteli rajuin nykäyksin. Ensin meidän suuntaan ja sitten toisen asuinalueen suuntaan.
Ehdin vain huutaa miehelleni:"Tuu äkkii tänne!Tääl on joku hullu!"
Nurmialue on kunnan toimesta juuri hoidettu. Taloyhtiö ei ole vielä hommannut pihojen hoitopalvelua. Alue ei ole meidän.
Olisiko tilanteessa pitänyt soittaa 112, jotta nainen olisi saanut apua? Ei näyttänyt terveen touhuilta. Lähti vain "hiihtämään" hirveetä vauhtia.
Jäimme hämillemme ja päätimme, että jos nainen tulee jossakin vastaan, niin puhuttelemme häntä ja selvitämme onko mahdollisen hoidon tarpeessa.
Jos joku muu näkee ko normaalista poikkeavaa toimintaa, olkaa hyvät ja ottakaa selvää tarvitseeko hän hoitoa. Me emme ehtineet.

4

1065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotirauhanpiirissä

      Voi kyllä olla näitä Tuusulan klovnejakin, ainakin ulkonäkö oli samansuuntainen. Kasvoja en nähnyt.

    • viuhviuh

      Nähty viuhtovan hyökkäläntiellä klo 13 aikoihin hirveetä vauhtia.

    • HyrylänHullut

      Hei, teille lahdelle, kyllä hullu hullun tunnistaa!

    • niintoivova

      Jännä juttu, ettei noiden lähellä satu koskaan olemaan jotain kaks ja puolimetristä kehonrakentajaa...samoin kuin niiden säikyttelijäpellejen lähellä..
      Olisi upeaa lukea aamukahvin kera "bodaaja murskasi pellen" ja kysyi vasta sitten..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2946
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      58
      2338
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1747
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1709
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1327
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      59
      1263
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1203
    Aihe