Miksei keskustella??

Venäjältä voisi kysyä mitä aikovat ja heille voisi kertoa mitä Eurooppa ja Nato aikoo nyt rakennellaan jos jonkinmoisia uhkatilanteita ja minkä takia ??? Ukrainaan sekaantuivat jenkit että se aiheutui siitä ja Venäjä turvasi laivastotukikohtansa Nato toi ohjukset itärajalle johon Venäkjä toki vastaa .
45115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Kerropa venäjäkyrpä mistä lähtien ryssillä on ollut laivastotukikohta Ukrainan itäosissa?

Äänestä
  • Mitä sinä tiedät Ukrainan itäosan tapahtumien kulusta, kerropa?

    Äänestä

Ei venäjästä ole mitään keskustelemista. Se ei puhe tappelulla miksikään muutu. Ei amerikkakaan. Terveisii täältä Floridasta mihin muutin vuosi sitten. Amerikassa ihmetellään suomalaisten hysteriaa venäjästä että mikseivät sitten liity siihen maahan niin ei tarvitsisi pelätä. Ruotsi liittyisi varmasti oikein mielellään myös. Norja saattaisi olla ongelmissa kun ehti liittyä natoon.
Ja kun ryssä-usa viha on valloillaan, kuka sitä haluaakin pitää pystyssä, niin voin todeta, että amerikassa sellaista ongelmaa ei ole paitsi hallinnon keskuudessa. Yksi mistä ollaan kuulemma huolissaan on se, miten amerikasta voidaan seurata nettikeskusteluja hyvin helposti ja päästä jyvälle siitä missä mennään. Yksi venäjää matkiva nettitrolli ei asiaan tietenkään vaikuta, koska se tunnistetaan helposti, ja saa pääosin torjuvaa kantaa. Toisekseen sama juttu on kiihkomielisillä naton kannattajilla.
Jos asioista kyetään ilman oman leirin voiton tarvetta keskustelemaan neutraalisti, on todennäköistä, että parhaan leirin kannatus tulee kasvamaan.
Nyt venäjävihaa levittävä suomen media on saanut huomiota jo muuallakin, ja nauretaan, että eikö kansan venäjävihaan kyllästyneillä mielipiteillä ole mitään merkitystä siinä, että väen väkisin levitettävä venäjä tai nato viha on turhaa, koska se torjutaan.
Amerikassa oman leirin voitto on vielä voimissaan, ja siksi kansa onkin niin jakautunut. Venäjä näyttäisi selviävän tästä suht vähällä. Ellei amerikka muuta suhtautumisiaan ja tapojaan, on seuraukset sen mukaiset, ja amerikka kokee vielä saman, kuin eu.

Äänestä

  • Venäjän pelon lietsonta on tarkkaan harkittua propagandaa, siis vailla mitään todellisuuspohjaa.
    Kysymys nähtävästi on siitä, ettei putinin Venäjä suostu tanssimaan sionistisen eliitin pillin mukaan? Ukraina, Syyria, molemmissa tapauksissa demonisoidaan Venäjän toimet keskustelematta itse Venäjän kanssa syistä ja seurauksista?
    Tavallinen kansa alkaa jo kysellä missä mennään, niin läpinäkyviä ovat jatkuvat syytökset ja mustamaalaukset, myös Suomessa?

    Miksi ei ole halua keskusteluun suoraan Venäjän hallinnon kanssa, miettikää sitä?

    1Äänestä

  • NoNoNees kirjoitti:

    Venäjän pelon lietsonta on tarkkaan harkittua propagandaa, siis vailla mitään todellisuuspohjaa.
    Kysymys nähtävästi on siitä, ettei putinin Venäjä suostu tanssimaan sionistisen eliitin pillin mukaan? Ukraina, Syyria, molemmissa tapauksissa demonisoidaan Venäjän toimet keskustelematta itse Venäjän kanssa syistä ja seurauksista?
    Tavallinen kansa alkaa jo kysellä missä mennään, niin läpinäkyviä ovat jatkuvat syytökset ja mustamaalaukset, myös Suomessa?

    Miksi ei ole halua keskusteluun suoraan Venäjän hallinnon kanssa, miettikää sitä?

    Olen selvinnyt katsomalla vierestä ja pitämällä turpani kiinni, kun sanallani en voi mitään valtiota saada muuttumaan miksikään.

    Äänestä

  • yhtätyhjällä kirjoitti:

    Olen selvinnyt katsomalla vierestä ja pitämällä turpani kiinni, kun sanallani en voi mitään valtiota saada muuttumaan miksikään.

    Pitää selvitä, mutta lienee syytä ihmetellä miksei keskustelu onnistu, ymmärtääkseni Putin olisi valmis kaikkien kanssa keskusteluun?
    Sitähän nyt tarvitaan, ei teennäisiä pakotteita?

    Äänestä

Yleensä keskustelu kaatuu siihen, ettei Putinin ja sen hallituksen kanssa voi keskustella. Venäjä ja Putin kiistää aina kaikki vaikka todisteet ovat ilmiselvät. Vaikea siinä on keskustella mistään kun toinen vain inttää lapsellisesti:
"Ei meillä ole vihreitä miehiä Ukrainassa"
"Ei BUK-ilmatorjuntaohjuksella ammuttu matkustajakonetta"
"Ei Venäjä sodi Georgiassa"
"Ei Venäjä hakkeroi Clintonin vaalikampanjaa"
"Ei Venäjä ammu tsetseenejä kouluihin ja sairaaloihin"
"Ei Venäjä salakuljeta pakolaisia EU:hun"

Putin on itkevä kakara karkkihyllyn edessä eikä pysty keskustelemaan järkevästi, kuten aikuiset. Ymmärrettävää se silti on kun meillä täällä Natossa on rauha, rakkaus, sivistys ja oikeudenmukaisuus, niin kyseinen käyttäyminen vaikuttaakin lapselliselta.

Äänestä
  • No mitäs sitten välität siitä venäjästä? Eihän se valittamalla miksikään parane.

    Vanha sanonta:
    Älä raavi sitä.

    Äänestä

  • Se ei ollut valitus vaan vastaus aloittajan kysymykseen, miksei Venäjän kanssa keskustella.

    Äänestä

  • "Ei BUK-ilmatorjuntaohjuksella ammuttu matkustajakonetta"
    "Ei Venäjä sodi Georgiassa"
    "Ei Venäjä hakkeroi Clintonin vaalikampanjaa"
    "Ei Venäjä ammu tsetseenejä kouluihin ja sairaaloihin"
    "Ei Venäjä salakuljeta pakolaisia EU:hun"

    Kaikki nämä täyttä roskaa. Ei todisteen häivääkään, esim. matkustajakoneen ampumisesta.

    Georgia hyökkäsi ensin ja sai turpiinsa muutamassa päivässä.

    Hakkeroinnista ei ole mitään todistetta, eli naurettavaa laittaa Venäjän syyksi.

    Tsetseeneni terroristeja hyökkäsivät kouluihin ja sairaaloihin Venäjällä ja tottakai ne roistot listittiin, eli naurettavaa laittaa Venäjän syyksi.

    Venäjä ei salakuljeta pakolaisia, eli paskapuhetta sekin.

    Natossako on muka rauha, rakkaus, sivistys ja oikeudenmukaisuus?
    Roistovaltio Usan johtama Nato on tappanut ja aieuttanut tuhoa kaikkialla minne se on likaiset sorkkansa on työntänyt. Nato lupailee turvatakuita, että saa nyhdettyä rahaa maista, jotka Natoon typeryyttään liittyvät. Tosipaikassa Nato ei uskalla sotia Venäjää vastaa, jos Venäjä miehittäisi, esim Balttian maat.

    Missä siis todisteesi ulvatti?

    Äänestä

  • Juu juu, ei ole todisteita kun niitä ei suostuta lukemaan eikä katsomaan :D tämähän on selvä. Ja jos niitä sitten luetaan, niin ne on sitten ainakin virheellisiä, ilman että osaa itse perustella niitä virheellisiksi. Kaikki on vaan Venäjän vastaista uhoa ilman perustelua, näin se on pakko olla.

    Otit ihan hyvä näkökulman myös, miksi Venäjän kanssa ei pysty keskustelemaan. Kaikki todisteet kuitata asenteella "vittu mitä paskaa" ja yhteistyö asioiden selvittämiseen ei ole yhtään. Hyvänä esimerkkinä Krimin tapahtumat. Yllättäen Ukraina hyväksyi kaikki ulkopuoliset tarkkailijat lännen suunnasta. Kuitenkin idästä Venäjän yhteisellä rajalla yhteistyö oli täysin jäässä koska Venäjä kieltäytyi. Olisi jäänyt nämä "lomalla" olevat sotilaat kiinni itseteosta.

    Olet myös hirveän kiukkunen kirjoituksessasi. Miksihän aina kaikki punakommarit, vähäjärkiset, punikit ym. alemman tason ihmiset suuttuvat aina kun asiat ei mene heidän mieleensä. Ota kierroksia hiukan alas ja tutki maailmaan kiihkottomasti.

    Toisaltaa, meillä Natomyönteisillä on rakkaus, rauha, sivistys ja oikeudenmukaisuus, joten pystymme hyväksymään muut sellaisinaan kuin he ovat.

    Äänestä

Venäjän kanssa 'keskustelut' on käyty!

-> ERISTYS MUUSTA MAAILMASTA.

Tunkekoot balalaikan hanuriinsa ja totutelkoot elämään kuten toverinsa Pohjois-Koreassa!

Ryssien kaltaisen PASKASAKIN kanssa ei leikitä enää ollenkaan. Ei niistä ole elämään kuin normaalit sivistyneet ihmiset.

Äänestä
  • Какое слово самое длинное?
    рентгеноэлектрокардиографического, превысокомногорассмотрительствующий, гексакосиойгексеконтагексапараскаведекатриафобиями, и
    НИИОМТПЛАБОПАРМБЕТЖЕЛБЕТРАБСБОРМОНИМОНКОНОТДТЕХСТРОЙМОНТ???

    Äänestä

  • 21211 kirjoitti:

    Какое слово самое длинное?
    рентгеноэлектрокардиографического, превысокомногорассмотрительствующий, гексакосиойгексеконтагексапараскаведекатриафобиями, и
    НИИОМТПЛАБОПАРМБЕТЖЕЛБЕТРАБСБОРМОНИМОНКОНОТДТЕХСТРОЙМОНТ???

    No mikäs tämä nyt sitten on?

    Äänestä

  • voe-tokkiisa kirjoitti:

    No mikäs tämä nyt sitten on?

    Sitä kutsutaan natopalstalla kieleksi jota puhutaan helvetissä...

    Äänestä

  • 21211 kirjoitti:

    Sitä kutsutaan natopalstalla kieleksi jota puhutaan helvetissä...

    Pilkku tulee sanan "kieleksi" jälkeen.
    Vaikkei saa nussia pilkua.

    Äänestä

  • aza1 kirjoitti:

    Pilkku tulee sanan "kieleksi" jälkeen.
    Vaikkei saa nussia pilkua.

    Sanassa pilku on kaksi k kirjaimia.

    Äänestä

  • 21211 kirjoitti:

    Sanassa pilku on kaksi k kirjaimia.

    Их мөр Монголд үргэлжилдэг...

    Äänestä

  • Älä poju unta näe, että Venäjä eristettäisiin. Venäjä viis veisaa noista nykyistäkin pakotteista. Eristäjät kusevat omille nilkoilleen. Urainassakin kuoltaisiin massoittain talvella kylmyyteen, jos Venäjä lopettaisi kaasutoimitukset. Perseukinen Ukraina ei ole aina pystynyt edes kaasujaan maksamaan. EU on antanut köyhäinapua tälle korruptoituneelle ja fasistiselle roistovaltiolle.

    Äänestä

  • ironmikess kirjoitti:

    Älä poju unta näe, että Venäjä eristettäisiin. Venäjä viis veisaa noista nykyistäkin pakotteista. Eristäjät kusevat omille nilkoilleen. Urainassakin kuoltaisiin massoittain talvella kylmyyteen, jos Venäjä lopettaisi kaasutoimitukset. Perseukinen Ukraina ei ole aina pystynyt edes kaasujaan maksamaan. EU on antanut köyhäinapua tälle korruptoituneelle ja fasistiselle roistovaltiolle.

    Ainnoja mitstä slilä eiol ole kokjemudta on arabt arbat arbi

    ARBA ATRA

    PEREREKLE ARABBIA!

    Äänestä

  • 1212211 kirjoitti:

    Ainnoja mitstä slilä eiol ole kokjemudta on arabt arbat arbi

    ARBA ATRA

    PEREREKLE ARABBIA!

    - Nonin. ehäklä näinonh prarempi
    - oles sinäninää siinnä.
    - sinsä minsä olnhe tsässä
    . sle kuiks otld olta jomaak
    7 slelsell katutuu
    - me sentän tidetän vilä viellä etei me ola h jotu
    - selh slele
    - .
    mnonkeskso rvi o rdg
    - nstere ei tsästäs tulke mtän
    ekjsks me vodan voidka pujua menneän oma kiloieelleeel.
    sle eile ola eloe

    Äänestä

Onhan meidät nyt eristety? Me saadan puhua kovasti paljon täälä. Kaiki ei suomea hyuvin ei osaavat täytyy siirtää natopalstalle.
-Terveisiiin ruotsalainen taustalla katseelija-

Äänestä

Ai miksi ei puhuta? No koska tää palsta on aivan helvetin onnettonta elämää viettävän natoilija/salahinku venäjtäjän yksituinen itkumis palsta missä valittaa paska elämänsä.
Kaiki ruotsaalaset on kauhuisan kun mies parka ei tiedä onko suomalaane vai venjälänen. Kyllä natotajasta ruotsikin voittaapi kunnon veanajan. Aivan luckeritilll varmasti.

U är chef för kolonnen för att vara jäkligt glad!

Olanko nyt ruotsia opiskeltu tarpeaksi?
Uskoka nyt me olan ruotsisista! Me olan pelkätyä venjä kauan. Onneksi suomi on välissä.

Do I have yet to prove that being English???

Äänestä
  • Mis päin Espoota asutte?

    Äänestä

  • etelästähän-nuo kirjoitti:

    Mis päin Espoota asutte?

    Otaniemessä! Mistä arvasit? Tultiin katsomaan tätä paskan maineen saanutta paska palstaa. Tänne pitäisi saada enemmän väkeä tsillaamaan mut ei ne ole kiinnostuneita eikä muutkaan koko natopaskasta.

    Äänestä

  • alueelta09 kirjoitti:

    Otaniemessä! Mistä arvasit? Tultiin katsomaan tätä paskan maineen saanutta paska palstaa. Tänne pitäisi saada enemmän väkeä tsillaamaan mut ei ne ole kiinnostuneita eikä muutkaan koko natopaskasta.

    Piti sanoa että se ruotsalainen opiskelija osaa jo suomeakin! Se tulee otiksen klinikalle töihin.

    Äänestä

  • alueelta09 kirjoitti:

    Piti sanoa että se ruotsalainen opiskelija osaa jo suomeakin! Se tulee otiksen klinikalle töihin.

    Onnks se naiinnen?

    Äänestä

Surullista tämä vastakkainasettelun kierre.

Venäjän näkemyksiä ei todella tasapuolisesti kuunnella. Venäläisenemmistöisen Krimin palautumista Ukrainalle en pidä todennäköisenä enkä edes toivottavana.

Silti odotan myös Venäjältä sovittelevaa elettä. Aleppon pommitus ei sellaista ole.

Keskustelu on jo karannut huolestuttavan kauas lähtökohdastaan, Krimin asemasta.

Äänestä
  • Poltika ei puhuita launtana jukun juodna kaiki pois. eio eile olei krimmiä olmeelemaskaan. kaiki mertet vinaa järevet muos. setana olka selvip vilä.
    krimmillä on
    r
    Nteksi vaihttuuu osaja.....
    nyyut minknä

    ---kirmillä on asmema! junna kulkke krimiiille! se on 1 saarien sis sari. saaaaari-

    Äänestä

  • 2121212111 kirjoitti:

    Poltika ei puhuita launtana jukun juodna kaiki pois. eio eile olei krimmiä olmeelemaskaan. kaiki mertet vinaa järevet muos. setana olka selvip vilä.
    krimmillä on
    r
    Nteksi vaihttuuu osaja.....
    nyyut minknä

    ---kirmillä on asmema! junna kulkke krimiiille! se on 1 saarien sis sari. saaaaari-

    Onpa kansainvälinen palsta!

    Äänestä

  • alueelta09 kirjoitti:

    Onpa kansainvälinen palsta!

    onkjs tlälä joki slevinpoäin??

    Äänestä

BVenhjän junay:
"Neljän makuupaikan ovellisia hyttejä. Sisältää lakanat. Miehet ja naiset sekaisin."

Ptitää paikansa! XDDD
Olhan n me nuytkkin skekassin!

Äänestä

Antkseksi
- is trakota antikses
sis antreksi kun lulevat mednä olvevan vnejält mutei ola.mle olola somest,

Äänestä

Suomella on iso naapuri kuinka moni tietää maan ?? Vaikkei kaikkia naapurin toimia hyvällä katsota mutta kyllä hyvä olisi tulla toimeen ja pitää välit yllä ei se naapuri siitä mihinkään katoa , ihmettelenkin Suomen poliittisen johdon Jenkki lipomista miksi ihmeessä jenkit harjoittelee/harjoitteli Suomessa ?? kyllähän toi antaa täysin väärän signaalin vai onko joku erimieltä ? Suomen etu on käydä kauppaa ja ymmärtää naapuriaan . kaikki muu osuu omaan jalkaan. Suomessa piti olla Venäjän tuntemusta mutta tuntuu se kadonneen Kekkosen mukana.

Äänestä

Putinin Venäjä haluaa keskustelua, sehän nähtiin jo Itämeren alueen asioissa, miten kävi?
Ei ollut halukkaita, miksi ei ollut ja nyt ei mikään teennäinen ns. puolustus kelpaa vastaukseksi?
Miksi länsi ei keskustele, ei neuvottele, ainoastaan syyttää ja demonisoi?
Vakava asia joka voi eskaloitua kaikki hävittävään sotaan, eli ajatelkaa mitä on nyt ja mitä on jälkeen eskaloitumisen?

Äänestä
  • Mtittä onn seskaltoitumninenn
    mksiksei ntattotaja juou kaikji vniinta pkois.?
    -nsiksksi ksun sne lule olvevansaa okie mlieline,jma me olhgan senntäs sleviä veilä.

    Äänestä

Kuka muuten voittaa kun kaikki tuhottu ??? ja minkä vuoksi ??

Äänestä

"ryssä ja putin on koko MAAILMAN PAHIN PERSEREIKÄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
putin on koko Maailman IljettävinOlio !!!!!!!!!!! ja myös säälittävin paska !!!!!
tuoda nyt tuollainen omaktekoinen "lennostokohanTuettuAlustastunkohan" tuonne Välimerelle Kaikkien SivistysValtioiden Silmän alle ,,,,, että eikö ryssä tämän parempaa uhkaa EUROOPALLE OSAAA ESITTÄÄ !!!!!!!!!!!?????????

kuollut ryssä hyvä ryssä"


OLKANKO MNE KAIKKI SUMALASETKUOLEETA? KUN OLNA PÄISNÄN??? JSNON VNENÄLJÄNE KUOLKU NIN ON SUMALNENKIN! MNENNÄN YHTRÄ MAYTKAA! SITÄ VAIKN! SUMI HUKUUJ EU MUKANA. JHA KAKEN LISÄÄKSI SANASSTOTA EI AYTA.
MTITEN SE SNAONTA MNENIKNKÄN:

"Kuolema ei meitä liikuta.
Se ei ainakaan ole mitään vaarallista.
Silloin kun me olemme, ei ole kuolemaa,
kun kuolema on, ei ole meitä.
Mikä meissä lakkaa olemasta, sitä emme tunne.
Ja mitä emme kykene tuntemaan,
ei ole meille mitään."

Äänestä
  • Keskustele nyt tällaisen kanssa, ehkäpä on yleinen kannanotto koko läntiselle osapuolelle, tuo edellä oleva ilmaus?

    Äänestä

Eurooppa tuhoaa itsensä pakolaisilla ilman sotatoimiakin.

Äänestä
  • Kyllä, se on ongelma ja kysymys kuuluukin, miksi näin?

    Mitkä voimat ovat taustalla vaikuttamassa, että kaikki toteutuu?

    Äänestä

alkklaaa lamput smammua

siiiispääät

Äänestä

AI MIKSEI KESKUSTELA KOSKA ME VASTA HERÄTIN!

Äänestä

Euroopan/ Naton johtajien pitäisi pyytää Putin ihan leppoisastti vierailulle keskustella ja ottaa huomioon myös toisenpuolen näkemykset, mitä saa aikaa pakotteilla ?? aivan katkeruuttta ja vastatoimet jos Venäjä on sanonut ettei katso hyvällä Naton tuloa eteiseen niin miksi sitten tehdään niin ? aina vaan laajennetaan Yksipuolisestti nurkkaan ajettu voi olla arvaamaton jos kepeillä vielä sohitaan .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Connectionn kirjoitti:

Venäjältä voisi kysyä mitä aikovat ja heille voisi kertoa mitä Eurooppa ja Nato aikoo nyt rakennellaan jos jonkinmoisia uhkatilanteita ja minkä takia ??? Ukrainaan sekaantuivat jenkit että se aiheutui siitä ja Venäjä turvasi laivastotukikohtansa Nato toi ohjukset itärajalle johon Venäkjä toki vastaa .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu