* USAN ISIS POMMITUKSISSA KUOLLUT JO SATOJA *

Mitä USA taas aloitti?

"Yhdysvaltojen johtamissa pommituksissa äärijärjestö Isisiä vastaan kuollut satoja siviilejä, selviää Irakin ja Syyrian siviiliuhrien määriä tilastoivan Airwars-sivuston raportista.

Asiasta uutisoi muun muassa Guardian. Airwarsin mukaan pommituksissa Isisiä vastaan on kuollut ainakin 459 ihmistä, joista sata on ollut lapsia."

http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/raportti-usa-n-johtamissa-isis-pommituksissa-kuollut-satoja-siviileja/5249734
2280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Yrittävät nyt vierittää kaiken syyn, jälleen kerran, Venäjän syyksi.

Äänestä
  • Vanha uutinen viimevuodelta..

    Äänestä

  • Ei taidettu silloin paljon tuomita tuota siviilien tappamista tai pimputeltu kirkon kelloja, kun syylinen oli USA.

    Äänestä

  • KaputSino kirjoitti:

    Ei taidettu silloin paljon tuomita tuota siviilien tappamista tai pimputeltu kirkon kelloja, kun syylinen oli USA.

    tygut

    Äänestä

USA aiheuttaa kaaosta ympäri maailman:
sen sotalaivueet on mittatilaustyönä tehty näitä
"projekteja" varten.

Ei hyvä: näissä asoissa onkin tärkeätä nähdä aina muiden
näkökulma myös, päällesspäsmäri USAn näkökulman lisäksi.

Äänestä

Amerikkalaisten pommit eivät tapa siviilejä vaikka väkijoukkoon pudottaisi vain terroristit kuolevat.

Äänestä
  • Oh no!

    Äänestä

  • Tämä on siis se käsite: COLLATERAL DAMAGE= sivulliset uhrit. Pohtimaan joutuu vain sitä, ovatko ne siedettäviä määrältään, ettei nouse liian isoa mekkalaa.........

    Äänestä

ULKOMAAT JULKAISTU 04.08.2015 04:08

Alert!! Ryssäpropagandaa!!

Äänestä
  • Murha ei vanhene koskaan!

    Äänestä

On valitettavaa kun suurvallat tekevät politiikkaa ihmisten hengillä. Miksi kansakuntien ei anneta elää rauhassa. Milloin ihmisistä tulee muutakin kuin raatelevia petoja?

Äänestä

Usa sinne lähi-itään lähti sekoilemaan 2000-luvun alkupuolella ja sen jälkeen siellä onkin ollut helvetti irti.

Äänestä
  • ja Hilary Clinton oli yksi "pääarkkitehdeistä".
    Ei ole ydinsota kovin kaukana,kun Hilary pääsee jenkeissä puikkoihin

    Äänestä

Kyllähän Usakin on aivan samanlainen omanedun tavottelija viattomia tapetaan ja on tapettu hyrymykket. Eikä tunnu missään.

Äänestä

Natotiltut usanistit hihkuvat että vuoden vanha uutinen. NIIN ONKIN! Siihen aikaan sentään vielä jopa MTV kertoi USAn pommitusten uhreista. Nyt salataan kaikki tai syytetään niistä muita ja voi vain arvailla, mihin uhrien määrä on tällä välin kohonnut.

Äänestä
  • USA tämän aloitti.

    Jos USA ensin myöntää näyttäneensä väärää esimerkkiä,
    tuo esiin videot joissa tapetaan siviilejä, pyytä anteeksi
    maailman Kansoilta suurta virhettään... niin uskon
    että myös muut toimijat Syyriassa alkavat miettiä puuhiaan.

    Äänestä

Hajota ja hallitse, vanha sotataktiikka.

Siihen kun lisätään moderni hybridisodankäynti: talous, tiedotus, vakoilu, kemikaalit, yms...

Vanhoilliset puolustusvoimat, kuten Suomessa (?) eivät kykene puolustamaan
maataan ja Kansalaisiaan "maihinnousulta."

Äänestä

BBC näyttää videota näistä uusista Mosulin vapautusoperaatioista.
Silloin kun on sovittu vain 1 vihollinen (isis) näyttää sujuvan hyvin tuo sotiminen eri porukoistakin olevilla joukoilla.
Klo neljältä lähtivät vapauttamaan Mosulin lähellä olevaa kylää, mukana Peshmerga, Irakin joukot ja Usa tukemassa. Klo 12 oli jo siviilit tulivat tervehtimään joukkoja. Ampumista oli, mutta ei siinä viikkokaupalla tarvinnut vatuloida.

Äänestä

USA: hajota ja hallitse

Äänestä

Mixi USAtan tuhoaa omat ISIS teronsa?

Koska epäonnistuivat Syyrian tuhoamisessako?

Äänestä

Eihän geegerit osaa johtaa mitään

Äänestä

kukaan ei lopulta vastaa mistään vaikka siviiliä kuolee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


98765678 kirjoitti:

Mitä USA taas aloitti?

"Yhdysvaltojen johtamissa pommituksissa äärijärjestö Isisiä vastaan kuollut satoja siviilejä, selviää Irakin ja Syyrian siviiliuhrien määriä tilastoivan Airwars-sivuston raportista.

Asiasta uutisoi muun muassa Guardian. Airwarsin mukaan pommituksissa Isisiä vastaan on kuollut ainakin 459 ihmistä, joista sata on ollut lapsia."

http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/raportti-usa-n-johtamissa-isis-pommituksissa-kuollut-satoja-siviileja/5249734

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu