Azamun ja imetys, apua kaipaan!

teeva

Sairastan vaskuliittia ja siihen lääkityksenä Azamun, sekä kortisoni.

Reumalääkäri kielsi imettämästä vauvaa Azamunin takia, mutta toinen erikoislääkäri sanoi että voin imettää. Nyt mulla on kauheet omantunnon tuskat että olen aiheuttanut lapselleni jotain näin toimiessani. Hänellä on myös paha lehmänmaitoallergia ja maitoa riittäsi runsaasti. Vatsakipuja hänellä on ollut kun uloste löysää ja limaista...ei kai lääkkeestä :o/ Imetyksestä vieroitusta olen nyt yrittänyt useampaan otteeseen, mutta kun se lapsen ympärivuorokautinen itkeminen käy jo näin sairauden lisäksi todella uuvuttavaksi=helppo antaa rintaa ja saan itsekin levätä. (noidankehä)

Onko kukaan imettänyt ko. lääkityksen aikana?
Hoitava lääkärini sanoi, että ei ole todettu erittyvän rintamaitoon.

kokemusta/tietoa?

3

1040

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuulia

      Olen myös syönyt Azamun lääkettä ja luin tuosta pakkauksen selosteesta, että imetyksestä on neuvoteltava hoitavan lääkärin kanssa. Niinhän olet tehnyt. Jäin vain miettimään tuota lapsesi limaista ripulia.. kuten itsekin voit pakkaus-selosteesta lukea, siinä mainitaan ruoansulatuskanavan ärsytysoireita. Jos ajatellaan, että se voi käyttäjälleen aiheuttaa ripulia ja pahoinvointia, niin luulenpa, että sitä on jonkin verran mennyt kuitenkin maitoosi ja vauvan ripulointi voi olla siitä. Vai onko lapsesi jo saanut muuta ruokaa josta voisi tulla ripulia, kun mainitsit tuon lehmänmaitoallergian. Onko hän saanut muita eläinperäisiä valkuaistuotteita jotka saattaisivat olla syynä? Tarkastele tätä ripulijuttua siinäkin valossa. Vielä itse kyseistä lääkettä käyttäneenä miettisin sitä, että kun se laskee omaa puolustuskykyä esim. viruksia kohtaan voi se myös tehdä sitä jonkinverran lapsellekin. Itse jouduin lopettamaan koko lääkkeen lyhyen käytön jälkeen kun maksa-arvoni nousivat huimasti. Käythän itse verikokeissa säännöllisesti.
      En osaa tätä asiaa enempää valaista, vaikka sh ammatiltani olenkin ja omakohtaista kokemusta lääkkeestäkin löytyy. Kaikkea hyvää teille vain voin toivotella ja uskoa, että pienillä on aina oma varjeliansa tällaisessakin tilanteessa.

    • reumanainen

      Kyseisestä lääkkeestä en osaa sanoa. Itse kuitenkin aikoinani tein sen ratkaisun, että lopetin imettämisen, vaikka lääkärit sanoivatkin, että imettää voi reumalääkityksestä huolimatta.
      Lapsi söi vastiketta hyvällä ruokahalulla, nukkui hyvin, eikä ole sairastanut yhtään sen enempää kuin muutkaan ikäisensä.

      Imettämisen jätin siksi, ettei minulle tulisi kuvaamiasi pelkoja eikä syyllisyyttä lapsen hyvänolon vuoksi.
      Oletko ajatellut, että itkeminen voisi johtua siitä, että maidossasi kuitenkin on jotain, mikä ei lapsellesi sovi?

      Hyvää jatkoa sinulle ja pirpanallesi.

    • Nunnuka1

      Azamunia voi käyttää raskauden ja imetyksen aikana. Näin sanoi gastro minulle (jolla pitkä kokemus). Itsellä siis colitis ulcerosa. Synnytyksen jälkeen sairaus heräili ja azamunin lisäksi menee isot annokset kortisonia. Kortisonin imeytyminen äidinmaitoon minimaalista ja turvallista imettää.

      Luottakaa erikoislääkäreihin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      95
      1841
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      488
      1409
    3. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      48
      1210
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      88
      1203
    5. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      75
      1170
    6. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      194
      1154
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      947
    8. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      11
      914
    9. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      725
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      176
      721
    Aihe