Miksi Aleppoa pommitetaan = ISIS !

Venäjä ja Syyria tiputtelevat ISIS joukkojen niskaan pommeja. Media on kääntänyt Syyrian sodan propagandistisesti "pommituskampanja lapsia vastaan".

Miksi Aleppon terroristit menevät naisten ja lasten helmoihin ja huutavat sitten mitenkä lapsia ja naisia kuolee.

Koettakaa nyt ymmärtää että karmivat ISIS terroristit päänkatkomisjuhlineen ovat Aleppossa se kohde. Naiset ja lapset ovat sivullisia uhreja.

Yhtä lailla Irakin ja USA:n armeijan hyökätessä naisia ja lapsia kuolee Mosulissa mutta siitä Iltapaskalehdet eivät ole huolissaan.
50138
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 50

Vanhimmat

Aleppossa ei ole ISIS joukkoja lainkaan. Siellä on vain Vapaan Syyrian armeijan joukkoja.
Vapaan Syyrian armeija haluaa kaataa diktaattorijohtoisen Syyrian ja muodostaa demokraattisen vapaan Syyrian.

Venäjän Putin ja Assad ovat tehneet sopimuksen, jolla Syyrian alueella uudet öljy-ja kaasulöydöt luovutetaan Venäläisten yritysten hallintaan. Assadin hallinto saa niistä vain vähäisiä verotuloja. Syyrian merialueella on valtavat öljy- ja kaasuesiintymät ja niiden tähden Venäjä on Syyriassa. Venäjä haluaa paremman kontrollin öljyn ja maakaasun hintaan.

Damaskon tuho on hyvin lähellä, koska USA ja Länsivallat eivät tule hyväksymään Assadin ja Putinin sopimusta, vaan tulevat asein tekemään sen tyhjäksi. Mitä enemmän Aleppossa kuolee siviilejä, sitä suuremmalla oikeudella Länsivallat tulevat hyökkäämään Damaskoon. Assadin päivät ovat luetut, hänen aikansa alkaa päättyä.

Venäjä ja Iran ovat yhteisesti sopineet, että kaikki humanitaarinen apu Aleppoon estetään, samoin kaikki Punaisen Ristin ja Punaisen Puolikuun avustustoimet estetään ja kaikkien muidenkin avustusjärjestöjen toimet estetään. Aleppossa on jo kuollut kymmeniä tuhansia nälkään ja sairauksiin ja sodassa saatuihin hoitamattomiin vammoihin. Kaikkien uutisvälineiden pääsy Aleppoon on myös estetty ja siksi nuo Aleppon todelliset inhimillisen katastrofin laajuus ei tule uutisissa esille. Meille välittyy vain hajanaisia tietoja kännyköillä pommitusten uhreista.

Tällä hetkellä Aleppo on valtaisa hautausmaa, jossa Assadin ja Iranin ja Venäjän joukot hautaavat joukkohautoihin tuhansia ja taas tuhansia kuolleita ja heistä ei kerrota uutisissa. Venäjä on joutunut lähettämään kotiin satoja sotilaita, jotka ovat menettäneet mielenterveytensä nähdessään tuon todellisuuden.

Aleppossa tulee kuolemaan lähikuukauden aikana arviolta 200 000 siviiliä nälkään, sairauksiin, joihin ei saa hoitoa ja hoitamattomiin vammoihin, joita pommitukset aiheuttavat.

1Äänestä
  • Ei siellä Aleppossa taida olla venäläisiä joukkoja. Ei myöskään Iranin joukkoja.
    Miksi nämä "maltilliset kapinalliset" eivät antaudu tai edes laske siviileitä pois laupungista?
    "Maltillisen opposition" joukot eivät taida olla kovin maltillisia. He pitävät kiinni äärilaidan islamilaisesta valtiosta. Millä oikeudella?

    1Äänestä

Jenkit on kavereita ja siksi pitää olla koreutta.

Äänestä

Kyllä Aleppo on ISIksen raja aluetta ja tuskin isis antaa muiden huseerata omalla alueellaan ja nyt on jo nähty että Mosulista on isis-taistelijoita päästetty vapaalla tiellä Aleppoon ja jenkit eivät välitä siivileistä kun suurvalta hegemonia menossa.

1Äänestä

Aleppo oli ennen sotaa yli 2 miljoonan asukkaan kaupunki.

Syyrian sota on aiheuttanut 8 miljoonalle lapselle kauheuksia, heitä on vaikeissa, liki mahdottomissa oloissa pakolaisleireillä ja heitä on yli 100 000 nyt pommitusten kohteena Aleppossa.

Assad pitää saada oikeuden eteen kaikista hirveyksistään. Hänen ei olisi tarvinnut aloittaa sotaa, vaan järjestää vapaat vaalit, jolla olisi valittu uusi 'eduskunta', joka olisi saanut lainsäädäntövallan. Assad olisi voinut jäädä presidentiksi hyvällä palkalla.

Syyrian tuhot ovat aivan valtaisat. Syyrian jälleenrakentaminen tulee kestämään 100 vuotta. Koko Syyrian kansa on traumatisoitunut ja kansan tervehdyttäminen kestää neljä sukupolvea ainakin. Emmehän mekään ole vielä toipuneet täällä koto Suomessa edes sisällissodan traumoista, puhumattakaan talvi-, jatko- ja lapinsodasta.

Pakolaiskriisi tulee jatkumaan, paine Eurooppaan kasvaa kasvamistaan, mitä enemmän ihmisiä kuolee Syyriassa ja pakolaisleireillä. Valmiutta tällaisen valtaisan pakolaismäärän ( 65 miljoonaa pakolaista maailmassa) edes auttavaan hoitamiseen maailmassa ei ole olemassa. Eurooppaan on tulossa miljoonia pakolaisia, eikä heitä voida jättää ottamatta tänne - he kuolevat muuten.

Länsivallat tulevat maksamaan kalliin hinnan, kun Assadia ei heti eliminoitu pois virastaan ja annettu hänelle mukavia eläkepäiviä.

Milloin Syyrian sota loppuu?

Millaisia vaihtoehtoja on olemassa?

1. Yhtäkkiä tehdään rauha ja aseet lasketaan (hyvin epätodennäköinen)

2. Venäjän ja Assadin joukot valtaavat koko Aleppon ja maailma järkyttyy nähdessään valtaisat ruumiskasat. Mitä se tuo mukanaan?

3. USA hyökkää liittolaisineen Damaskokseen ja yrittää tuhota kaikki Assadin virkakoneiston ja hallinnon rakennukset ja ennenkaikkea Assadin. Mitä se toisi mukanaan?

4. Turkki iskee rajusti Venäjän joukkoja vastaan. Mitä siitä seuraa?

5. USA ja Venäjä joutuvat Syyriassa avoimeen sotaan. Mitä siitä seuraisi?

6. Aleppon valtauksen jälkeen Venäjä ja Assadin joukot jatkavat rajuja hyökkäyksiä ja tuhoavat kaiken tieltään ja koko Syyria palautuu Venäjän hallintaan. Assad jää Putinin käskyvaltaan ollen virallisesti Syyrian diktaattori.

7. Saudi-Arabian, Ranskan, Turkin ja muiden länsivaltojen (ei USA) lentokoneet alkavat pommittaa rajusti Assadin armeijan joukkoja ja kaikkia asevarastoja ja huoltotukikohtia ja armeijan varastoja. Mitä siitä seuraa?

8. Sota jatkuu jatkumistaan erilaisissa paikoissa ja vaihtelevilla kokoonpanoilla ja lopullista ratkaisua ei tule näköpiiriin ainakaan 10 vuoteen. (Hyvin todennäköinen)



mikä edellä olevista tapahtunee? kauanko joku ratkaisu kestää?

monet noista edellä olevista vaihtoehdoista voivat johtaa kolmanteen maailmansotaan - sitä ei halua Putin eikä USA - mutta siihen voidaan ajautua

NÄYTTÄÄ nyt tosi pahalta kyllä, sanoi Estonia laivan kapteenikin ennen laivan uppoamista. Ehkä tämä viimeinen vertaus on lähimpänä totuutta.

1Äänestä
  • "Hänen ei olisi tarvinnut aloittaa sotaa, vaan järjestää vapaat vaalit, jolla olisi valittu uusi 'eduskunta', joka olisi saanut lainsäädäntövallan."

    Kaikkialla ei haluta näennäisdemokratiaa jossa päätökset tehdään kauko-ohjauksella rahan voimin.

    Suomenkin näennäisdemokratia loppuu vielä ja Suomesta tehdään kansallisvaltio.

    1Äänestä

Pattitilanne siellä on ja se jatkuu pitkään.

Venäjä joutuu tulemaan häntä koipien välissä pois. Sota vain jatkuu.

Niinkauan kuin Venäjä tyytyy pommittamaan Vapaan Syyrian armeijan joukkoja, Venäjä saa olla rauhassa. Kun Venäjä alkaa pommittaa ISIS joukkoja, Venäjällä asuvat 27 miljoonaa Sunnia tulevat hyvin, hyvin vihaisiksi ja silloin Putinin perskarvat ovat vaarassa palaa. Sunnit järjestävät Venäjällä sellaiset ilotulitukset, että Putin ei ole niitä ikinä nähnyt.

Venäjä ajautuu lähes sisällissodan kaltaiseen tilaan.

1Äänestä
  • venäjällä on sunneja 25 tuhatta, hiukan liioittelit, että silleen!

    1Äänestä

Al Nusra rintama eli Al qaida on Aleppossa ja sen tietävät kaikki. Eikö kukaan ihmettele kuka tuon Al qaidan on kouluttanut ja aseistanut. Vapaan Syyrian armeija on vitsi jota ei ole olemassakaan muuta kuin Iltapaskalehtien taruissa.

Suorastaan huvittaa tämä länsipropaganda joka maalaa Mosulin sodan siistiksi ja Aleppon likaiseksi. Sodassa kuolee aina siviilejä joten eikö sekään ihmetytä mistä piiritetty Al Nusra saa aseita ja ammuksia pystyessään jatkamaan taistelua piiritettynä. Olisiko niin että jenkit huoltaa ilmasillan kautta terrorirottia !

Äänestä
  • Onko sinusta Putlerin ja Assadin tie oikea rauhantie ?
    Aivan varmasti tuollaisilla toimilla on erittäin kauaskantoiset vaikutukset.
    Onko Assad niin huono hallitsija ettei voi antaa kansalaisten valita. Tuo valinta tulee joka tapauksessa. Ja tuo turhan tappamisen jälkeen joutuu hirsipuuhun.
    Mutta Venäjä nykyisen Putlerin voimavaroin tulee tekemään kaikkensa jotta epävakaus jatkuisi.

    Milloin otetaan käyttöön todellinen ratkaisu, sairas koira on lopetettava jotta se ei sairastuta lisää.
    On järjetöntä aseistaa koko maailmaa tuon sairaan " koiran " vuoksi.
    Noilla rahoilla voidaan tehdä paljon hydyllisempää.

    1Äänestä

  • Assad on kyllä ihan kansan vaaleilla valittu presidentti. Provokaattoreiden tukemat kapinalliset rupesivat tekemään terroritekoja hallitusta vastaan. Usa meni sitten avustamaan kapinallisia. Ja liittouman suostumuksella venäläiset liittyivät joukkoon alle vuosi sitten.

    Assadin teloitus tekisi saman tilanteen kuin nyt on Irakissa, Libyassa ym.
    Eli ei rauhaa ainakaan kymmeneen vuoteen. MOnet irakilaiset muistelevat haikeasti Saddamin aika, silloin oli ainakin ruokaa kaikille.

    Jos muka Aleppossa ei ole Isisiä ollut, niin nyt on. Usan militäärilähteet vuosivat, että Saudien painostuksesta Mosulista laskettiin 10 000 isisiläistä Syyriaan ennen Mosulin vapautuksen alkamista.

    Turkissahan oli suuri vaara tapahtua samoin. Ilmeisesti vain Merkelin eu-sählingit rauhoittivat jonkun verran tilannetta, että vaikka Usan näppejä syyhytti mennä kapinallisia avustamaan, ovat ilmeisesti malttaneet toistaiseksi pysyä poissa. Obamahan on sanonut jo, että Libya oli virhe ja että Aleppo vainoaa häntä öisin.

    Usahan kerkisi pistäytyä Jemenissäkin, joka jo ennen sisällissotaakin oli arabimaailman persreikä, ja siellä nyt yli 60 prosenttia ihmisistä näkee nälkää.

    Ja sama vanha tarina eli Shiiat ja Sunnit ja Kurdit ja hallitusta vastaan kapinoivat joukot ja AlQaida siellä sotii, ja saudit sekaannuttavat tilannetta entisestään.

    Sillä vain ei ole juurikaan öljyä, ainoastaan jollain lailla strateginen maantieteellinen asema ja kauppareitti Afrikan sarveen, joten niiden lasten hätä ei taida paljon kynttilöitä ja kirkonkelloja ansaita.

    Taitaa olla niin, että arabimaissa ei voi olla rauha ilmaan vahvaa hallitusta, joka pitää kaikki keskenään riitaisat porukat jonkinlaisessa ruodussa kovin keinoin.

    Muiden maiden sekaantuminen selkkauksiin on aina pahentanut tilanteen suureksi kriisiksi.

    Äänestä

Mitenkä Syyrian kansa voisi valita jos Assadin puolella eletään rennosti kristityt ja muslimit sovussa ja rauhassa kun taas näiden ns vapaan syyrian alueilla vallitsee sharia ja ihmisiä teloitetaan ja tapetaan mielivaltaisesti. Damaskos on Syyriassa melko turvallinen ja rauhallinen paikka elää toisin kuin Raqqat ja muut vastaavat. Syyriassa on kymmeniä tuhansia ulkomaisia taistelijoita joten millaista sisällisotaa se sellainen on ?

1Äänestä
  • Syyrian kansa ei ole siinä mielessä "kansa" kuin esimerkiksi suomalaiset. He ovat ainakin 5 eri leirissä mm uskontosuuntauksen mukaan ja murhaavat siellä toisiaan minkä ehtivät.

    Asiathan olisivat helposti ratkaistavissa, jos kansa ei olisi sisällissodassa , silloinhan riittäisi diktaattorin poistaminen muonavahvuudesta. Luuleeko joku, että levottomuudet loppuvat siihen, että Assad syrjäytetään koska Syyrian kansaa ne ovat Assadin kannattajatkin, joita lienee enemmistö syyrialaisista, eivätkä takuulla luovuttaisi mitään kapinallisille.

    Ei ole helppo tehtävä minkäänlaisen rauhan tekeminen, lapselliset luulevat, että jos vaikka Venäjä jäisi pois sieltä, niin tappamiset loppuisivat siihen. Lisäksihän siellä taitaa nyt olla enemmistö Isisistä tappamassa ihmisiä myös, kun heidät on ajettu muualla ahtaalle.

    Äänestä

Tiede-lehti:
'On arvioitu, että jos väestökehitys jatkuu ennallaan, vuonna 2015 Venäjän armeijan alokkaista enemmistö on muslimeja. Vuonna 2020 jo viidesosa maan kansalaisista olisi muslimeja.

Jos mikään ei muutu, Venäjän väestöstä suurin osa saattaa olla muslimeja noin kolmen vuosikymmenen kuluttua.

Neuvostoliiton hajottua Venäjän 20 miljoonan muslimin itsetunto ja identiteetti on voimistunut. Tämä näkyy vaikkapa siinä, että kun vuonna 1991 maassa oli kolmisensataa moskeijaa, nyt niitä on jo noin 8 000.

Suuri osa uusista moskeijoista on rahoitettu ulkomailta, muun muassa Turkista, Iranista ja Saudi-Arabiasta, tulleilla varoilla.

Islaminuskoisten kouluja arvioidaan nykyisin olevan Venäjällä kuutisenkymmentä, ja niissä opiskelee arviolta 50 000 oppilasta. Vuonna 1991 tällaisia kouluja ei ollut lainkaan.'

IRR-TV:
'55 000 muslimia kokoontui rukoilemaan Moskovan keskustaan syyskuussa ramadan-paastokuukauden päättyessä
Pietarissa muslimeja oli koolla noin 50 000
Muslimit saavat vapaasti julistaa ja mainostaa uskontoaan julkisilla paikoilla samalla, kun muut uskonnolliset yhteisöt ovat vainon kohteena'

Verkkouutiset:
'Venäjällä toimivan For Muslims’ Rights -painostusryhmän johtaja Ali Charinsky kuvailee Syyrian presidentti Bashar al-Assadia ”kaikkien uskovaisten veriviholliseksi”.

Islaminuskoinen Charinsky kertoo seuraavansa kauhuissaan, kuinka hänen oman maansa sotilaskoneet pommittavat presidentti al-Assadia vastustavia kapinallisia.

– Venäjällä asuvat muslimit tietävät, että al-Assad on tappanut 250 000 kansalaistaan. He ovat raivoissaan nähdessään Venäjän tukevan tätä murhaajaa, Charinsky kertoo Financial Timesille.'

Äänestä

Iltalehti:'Venäjän+muslimit+sekä+suurin+osa+Kaukasuksen+muslimeista+ovat+sunneja.+Välit+Venäjän+valtiovaltaan+ovat+yleisesti+ottaen+melko+huonot,+Afganistanin+ja+Tshetshenian+sotien+johdosta.+Tämä+on+Venäjälle+vielä+lisäsyy+tukea+shiioja+Syyriassa,+sillä+se+ei+halua+sunni-rintaman+vahvistuvan+lähellä+omia+alueitaan.'Wikipedia:'Sunnalaisuus+on+islamin+suurin+suuntaus.+Se+on+eräänlainen+sateenvarjo-liike,+joka+kattaa+yli+90+prosenttia+maailman+yli+miljardista+muslimista.+Sunnalaiset+eli+sunnimuslimit+seuraavat+Koraanin+lisäksi+profeetta+Muhammadin+tapoja,+joista+on+muodostunut+traditio+eli+sunna.+Sunnalaisuus+on+myös+varhaisen+keskitetyn+islamilaisen+valtion+perillinen.''Venäjä 143+000+000 19+% 27+650+000 8+% +'+ensin+väkiluku,+sitten+muslimiväestön+osuus'Afganistan 29+900+000 99+% 29+601+000''Uzbekistan 26+400+000 88+% 23+232+000''Azerbaidžan 8+400+000 93+% 7+845+600''Kazakstan 15+100+000 47+% 7+097+000''Tadžikistan 6+800+000 90+% 6+120+000''Turkmenistan 5+200+000 89+% 4+628+000'Putin+on+ottanut+vastustajakseen+sunnalaisen+muslimiliikkeen.+Putin+ei+ole+tainnut+tutustua+näihin+todellisuuden+lukuihin,+jotka+Wikipedian+sivuilta+löytyvät+alaotsikosta+sunnalaisuus.Tämän+sodan+Putin+tulee+häviämään+varmasti.+Vastustaja+on+maailmanlaajuisesti+ylivertainen!Miksi+Putin+valitsi+puolensa+väärin?

Äänestä
  • Miksi USA valitsee puolensa väärin? MIksi eurooppa valitsee puolensa väärin? Miksi valkoiset valitsee puolensa väärin?

    .



    .



    . .MIKSI?

    Äänestä

Venäjällä+on+siis+väestöstä+19+%+muslimeja+ja+heistä+shiioja+vain+8+%+ja+92+%+sunneja.Venäjällä+muslimeja+yli+27+miljoonaa+ja+yli+25+miljoonaa+heistä+on+sunneja.Mutta+kun+otetaan+nämä+Venäjän+lähellä+olevat+maat,+niin+luvut+muuttuvat+vielä+hurjemmiksi.Putinilla+on+nyt+maailmanlaajuisesti+sunniviha+-+sunnit+tulevat+kukistamaan+Putinin+vallan+-+Putin+ei+voi+mitään+noin+valtaisalle+määrälle+vihollisia!Jenkit+ovat+sentään+nyt+valinneet+turvallisemman+puolen!

Äänestä

Sunnien keskuudessa Putin on nyt vihatuin ihminen maailmassa!

Putinia uhkaa Muhamedin kosto!

Miksi Putin toimii näin - itseään vastaan?

Äänestä

Miksi Putin haluaa tuhota sunnimuslimit?

Äänestä

Tuo siviiliväestö on kaupungissa ihmiskilpinä josta syyrian hallituksen joukot eivät voi välittää mikäli aikovat voittaa sodan. Kaupungissa on mm al-tawhidin prikaati joka on näitä islamistejä. Lisäksi yhtä osaa pitää hallussaan joku kurdijoukko.
Venäjän syyttely on osa tätä suvakkipropagandaa.

https://en.wikipedia.org/wiki/Al-Tawhid_Brigade

Äänestä
  • Paras on mitä olen sanonut, Aleppoon kurittomille ydinpommin kuumuus ja tuhkat lakaistaan matonalle! Uusi puhtaampi maailma.
    AlNusran nussijat paratsiittiin!

    Äänestä

Vesipäät, kertokaahan että kuolemanuhan alla olevat siviilit marssi kaupungista ulos, Syyrian hallitus on ollut valmis päästämään heidät pois, kapinallisille ja terroristeille hän ei ole antanut muuta kuin antautumiskäskyn. Syyrian hallitusta ja venäläisiä syyttävät vesipääpellet, onkohan niin ettei Yhdysvaltojen sekä Israelin alunperin tukemat kapinalliset ja terroristit päästä siviilejä pois pommitettavasta kaupungista. Vesipäät, vastukseksi ei riitä MutqNiinqÖhÖhhöö

Äänestä

Neuvostoliitto+joutui+lähtemään+Afganistanista+aikoinaan+häntä+koipien+välissä,+kun+sinkkiarkkujonot+ulottuivat+Venäjän+joka+kolkkaan.Myös+Syyriassa+tulee+käymään+samoin.+Venäjä+tulee+lähtemään+sieltä+kertakaikkiaan+hävinneenä.+Ruumiita+alkaa+tulla+kohta+Venäjän+joka+kolkkaan.Miten+Putin+voi+olla+noin+huono+historian+tuntija+ja+tosiasioiden+tuntija.+Ikinä+ei+kenenkään+kannata+alkaa+taistella+Sunneja+vastaan.Lyhyt+Syyrian+sodan+historia:+BBC'Yli+250.000+syyrialaiset+ovat+menettäneet+henkensä+neljän+ja+puolen+vuoden+aseellinen+konflikti,+joka+alkoi+hallituksen+vastaisia+mielenosoituksia+ennen+laajeneminen+täysimittaiseen+sisällissotaan.+Yli+11+miljoonaa+toiset+ovat+joutuneet+jättämään+kotinsa+kun+uskolliset+joukot+presidentti+Bashar+al-Assadin+ja+ne+vastustavat+hänen+sääntö+taistelu+toisiaan+-+sekä+jihadisti+militantteja+ns+islamilainen+valtio.+Tämä+on+tarina+sisällissodan+toistaiseksi+kahdeksassa+lyhyt+luvuissa.''Demokratiaa+protesteja+purkautui+maaliskuuta+2011+eteläisen+kaupungin+Deraa+pidätyksen+jälkeen+ja+kidutuksen+joidenkin+teini+joka+maalasi+vallankumouksellinen+iskulauseita+koulun+seinälle.+Sen+jälkeen+kun+turvallisuusjoukot+avasivat+tulen+mielenosoittajia+tappaen+useita,+enemmän+kaduille.Levottomuudet+laukaisi+valtakunnallinen+mielenosoituksia+vaativaa+presidentti+Assadin+eroamista.+Hallituksen+voimankäytön+murskata+toisinajattelijoiden+pelkästään+kovettunut+mielenosoittajien+ratkaista.+Heinäkuuhun+2011+satojatuhansia+kaduille+eri+puolilla+maata.Opposition+kannattajat+lopulta+alkoi+tarttua+aseisiin,+ensin+puolustaa+itseään+ja+myöhemmin+karkottaa+turvallisuusjoukot+kotiseuduillaan.''Väkivalta+kärjistyi+ja+maa+laskeutui+sisällissotaan+kapinallisten+prikaatia+muodostettiin+taistelemaan+hallituksen+joukot+hallinnasta+kaupungeissa+ja+maaseudulla.+Fighting+saavutti+pääkaupungissa+Damaskoksessa+ja+toinen+kaupunki+Aleppo+vuonna+2012.Kesäkuuhun+2013+YK+sanoi+90000+ihmistä+oli+tapettu+konfliktissa.+Elokuuhun+2015+tämä+luku+oli+noussut+250.000+,+mukaan+aktivisteja+ja+YK.Konflikti+on+nyt+enemmän+kuin+vain+taistelua+näiden+puolesta+tai+vastaan+herra+Assad.+Se+on+ostanut+lahkojen+vivahteita,+pitching+maan+sunnien+enemmistön+vastaan+presidentin+Shia+Alawite+lahko,+ja+piirretään+alue-+ja+suurvaltoja.+Nousu+jihadisti+ryhmän+islamilainen+valtio+(IS)+on+lisännyt+uuden+ulottuvuuden.''YK+tutkintalautakunnan+on+näyttöä+siitä,+että+kaikki+konfliktin+osapuolet+ovat+syyllistyneet+sotarikoksiin+-+mukaan+lukien+murhista,+kidutuksesta,+raiskauksista+ja+tahdonvastaisia+katoamisia.+He+ovat+myös+syytetty+käyttäen+siviili+kärsimystä+-+kuten+estää+pääsyn+ruokaa,+vettä+ja+terveyspalveluja+kautta+Piiritystilanteissa+-+menetelmänä+sodan.''Yli+4,5+miljoonaa+ihmistä+on+paennut+Syyriaan+alusta+lähtien+konfliktin,+joista+suurin+osa+on+naisia+ja+lapsia.+Naapurimaa+Libanon,+Jordania+ja+Turkki+ovat+yrittäneet+selviytyä+yksi+suurimmista+pakolaisten+exoduksesta+lähihistoriassa.+Noin+10%+Syyrian+pakolaiset+ovat+pyrkineet+turvallisuutta+Euroopassa,+kylvö+poliittiset+jakolinjat+kuin+maat+riitelevät+taakanjakoa.Lisäksi+6,5+miljoonaa+ihmistä+sisällä+siirtymään+sisälle+Syyrian,+1,2+miljoonaa+ajettiin+kodeistaan+vuonna+2015+yksin.''YK:+n+mukaan+sen+on+$+3,2+miljardia+auttamiseksi+13,5+miljoonaa+ihmistä,+joista+6+miljoonaa+lasta,+jotka+vaativat+jonkinlaista+humanitaarista+apua+sisällä+Syyrian+vuonna+2016.+Noin+70%+väestöstä+ei+saatavilla+riittävästi+juomavettä,+yksi+kolmesta+ihmiset+eivät+pysty+täyttämään+peruselintarviketarpeet,+ja+yli+2+miljoonaa+lasta+käy+koulua,+ja+neljä+viidestä+ihmiset+elävät+köyhyydessä.'

Äänestä

BBC jatkoa:
'Niin kutsutut islamilainen valtio on aktivoitu kaaos ja ottanut hallintaansa suurena joukkona Syyrian ja Irakin jossa se julisti luominen "kalifaatin" kesäkuussa 2014. monet ulkomaiset taistelijat ovat mukana "sota sisällä sota" Syyrian taistelee kapinallisia ja kilpailija jihadisteihin päässä al-Qaida-sidoksissa Nusra Etu, sekä hallituksen ja kurdijoukkojen.
Syyskuussa 2014 Yhdysvaltain johtama liittouma aloitti ilmaiskut sisällä Syyrian pyrkiessään "hajota ja lopulta tuhoamaan" IS. Mutta koalitio on välttänyt hyökkäyksiä, jotka voisivat hyötyä herra Assadin joukot. Venäjä aloitti lentoliikenteen kampanjakohdistusta "terroristeja" Syyrian vuotta myöhemmin, mutta oppositioaktivisteja sanoa sen lakkoja ovat enimmäkseen tappanut Länsi tukema kapinallisia ja siviilejä.
Poliittisella areenalla, oppositioryhmät ovat myös syvästi jakautunut, kilpailevien allianssien taistelee herruudesta. Näkyvin on kokoomus Syyrian Revolutionary ja opposition tukemana useita Länsi ja Persianlahden arabivaltioiden. Kuitenkin maanpaossa ryhmä on vain vähän vaikutusta maahan Syyrian ja sen ensisijaisuus on hylännyt monet vastustajat herra Assad.'
'Iran ja Venäjä ovat rekennettiin Alawite johtama hallitus presidentti Assadin ja asteittain tukensa. Teheran uskotaan miljardien dollareita vuodessa vahvistaa herra Assad, joka tarjoaa sotaneuvonantajaansa ja tuetun aseita sekä luottojärjestelyjä ja öljyn siirroista. Venäjä on tällä välin käynnistänyt ilma vastaisen kampanjan herra Assadin vastustajia.
Syyrian hallitus on myös saanut tukea Libanonin Shia islamistisen Hizbollah liikkeen, jonka taistelijat ovat antaneet tärkeitä taisteluita tukea vuodesta 2013.
Sunnien hallitsema väitteen puolestaan ​​keräsi eriasteista tukea kansainvälisen tukijoiden - Turkki, Saudi-Arabia, Qatar ja Jordania, sekä Yhdysvalloissa, Britanniassa ja Ranskassa.'

Ketkä taistelevat Aleppossa: Aljazeera
'Kheder Khaddour: Aleppo on kuin palapeli, jokaisella ryhmällä on erilaiset tavoitteet. Regime joukot ovat sijoitettuina itälaitamilla Aleppo, useita Syyrian armeijan yksiköt ja aseelliset sotilaalliset ryhmät komennossa Syyrian ilmavoimien General Suheil al-Hassan. Nämä ovat ainoat järjestelmää voimat pitää etulinjan islamilaista valtio Irakissa ja Levantin (ISIL). Heidän läsnäolonsa - vaikka marginaalinen yleistä taistelua Aleppo - mahdollistaa järjestelmän vaatia oikeutusta yhtenä pelaajat harjoittavat terrorismin torjunnassa.

Irakin joukot tukemana Iran ja johti [sen] Revolutionary Guards, pidä etulinjoista pohjoiseen ja länteen Aleppo.

Syyrian demokraattisten voimien myös sijoitettu pohjoisella laidalla Aleppo, lähellä Turkin rajan. Tämä ryhmä hallitsee kurdien YPG ja tuotannolla on epäselvä paikka konfliktin.'
'Ammar Waqqaf: Uskon, että yrittää saada selville, kuka on kuka, erityisissä, on jokseenkin ajanhukkaa. Jakolinja sen sijaan on selvä, osapuolena on joukot, jotka haluavat säilyttää Assadin hallinnon Syyriassa ja toisina osapuolina ovat joukot, jotka haluavat kaataa Assadin hallinnon ja luoda uudenlaisen Syyrian.'
'Voiko aselepo tulla Aleppoon? Mikä tekee tästä asiasta vähän hankala on, että ryhmät, jotka eivät välttämättä al-Qaida-sidoksissa ovat niin sidoksissa tällaisia ryhmiä, kuten Al-Nusran rintama, joka on al-Qaidan haara Syyriassa, että olisi vaikea erottaa ne mini etulinjoista joka tulitaukojen voisi todella säilyttää. Ota Army of Conquest, esimerkiksi, joka on yhdistelmä taistelevat ryhmät, joiden selkäranka ovat Al-Nusran rintama ja Ahrar al-Sham, joka on Salafi ryhmä, joka lähes kokonaan hyväksyy al-Qaida äly, mutta ei virallisesti sidoksissa sen .'

On siis ilmeisen vaikeaa saada kaikkia taistelevia ryhmiä edes neuvottelemaan aselevosta.

Äänestä

Spiegel:
'Kuudetta vuotta, suurpalo on tullut eräänlainen maailmansodan kolmella tapaa. Ensinnäkin, että neljän viime vuoden aikana, suuri määrä ulkomaalaisia ​​on virrannut maahan liittyä taisteluun. Yli 20000 radikaali sunnit ovat liittyneet islamilainen valtio (IS) ja noin kolme kertaa, että monet Shiites peräisin puoli tusinaa maissa arvellaan taistelevat puolesta Assadin hallinnon.'
'Toiseksi, konflikti on horjuttanut koko alueen, kehitys, joka on auttanut islamilainen valtio laajentaa vaikutusvaltaansa lisäksi kuumentaa välinen sisällissota kurdien PKK ja Turkin hallitusta.'
'Kolmanneksi, Syyria on tullut sijaissota Yhdysvaltojen ja Venäjän. Kyseessä ovat rooli America haluaa pelata maailmassa - ja siitä, Venäjä voi olla maailmassa'
'Ensimmäistä kertaa pitkään aikaan, virkamiehet Yhdysvaltain hallitus on jälleen harkitsee sotilaallista väliintuloa Syyriassa ja pommittavat Assadin sotilaallinen. Entinen kenraali David Petraeus sanoi viime keskiviikkona, että se olisi "hyvin, hyvin suoraviivainen" tuhota Assadin ilmavoimat käyttää risteilyohjuksia ja muita aseita käynnisti kaukaa.

Onko sitten aika USA vihdoin ryhtyä toimenpiteisiin? Kuinka vaarallista se amerikkalainen interventio olla Venäjän takapihalla? Voiko Syyria laukaista maailmanlaajuisen conflagration?

Oletettavasti korostaa uskottavuuden nämä pelot, Venäjä lähettää nyt kaksi uutta sota-alusten ja ohjus korvetti anti-ilma valmiuksia Välimeren. Venäjän puolustusministeriö on avoimesti uhannut ampua alas USA sotilaskoneet Syrian ja sanoi, että Syyrian armeija on hallussaan Buk pinta-ilmaan ohjusjärjestelmien. Se on sama aseita käytetty järjestelmä ampua alas Flight MH17 yli Itä Ukrainassa. Putin toivoo, että Barack Obama ei halua aloittaa sotilaallisen sitoutuminen viimeisinä kuukausina hänen presidentinvaalien hallintaoikeus.'
'Miten tämä sisällissota kehittyä konflikti vaikuttaa koko maailmaa? Se on ensisijaisesti seurausta kohtalokas yhdistelmä: Lukumääräisesti kannattajat Assadin hallinnon ovat vähemmistönä maassa, mutta Venäjä ja Iran olivat molemmat päättäneet pönkittää heidän luotettu vasalli. Tämä on luonut tilanteen, joka kukaan ei halunnut, mutta ei valtaa siirretään estämiseksi - erityisesti Yhdysvalloissa, mikä olisi voinut lopettaa väkivallan varhain.

Koska konflikti on kehittynyt, enemmän ja enemmän osapuolet ovat liittyneet. Lahjoituksia Saudi-Arabia ja muut Persianlahden maat enimmäkseen meni radikaaleja islamistiryhmittymien joukossa kapinalliset, mikä osaltaan niiden vahvuus, ja Turkki tukee myös valitsemalla islamistiryhmät lisäksi Turkmenistanin. Paikallisesti juuret, kohtalainen miliisin että alun perin vahvin kapinallisryhmät - yhdessä kutsutaan Free Syyrian armeija - yhä useammin joutuneet kilpaillen ideologisesti ja taloudellisesti tehokas kapinallisryhmien kuten Ahrar al-Sham ja Syyrian haara al-Qaida, joka hiljattain muutti nimensä Jabhat Fateh al-Sham. Lopuksi, islamilainen valtio alkoi myös laajentaa valvontaa Syyrian alueella.

Tuloksena oli "suohon" että Barack Obama halusi välttää hinnalla millä hyvänsä. Ja Vladimir Putin käytti mahdollisuuden lisätä Venäjän geopoliittinen vaikutusvalta.'
Tuloksena oli "suohon" että Barack Obama halusi välttää hinnalla millä hyvänsä. Ja Vladimir Putin käytti mahdollisuuden lisätä Venäjän geopoliittinen vaikutusvalta.

Ilman maajoukkoja, sotilaskoneet ja pommit hänen liittolaisensa, Assadin hallinnon olisi romahtanut vuotta sitten. Mutta jos hän ja Putin saavat jatkaa pommitukset esteettä, on todennäköistä, että ne päätyvät lopulta voi ottaa Aleppo. Se saattaa vaatia muutaman kuukauden; se voisi jopa kestää vuoden. Mutta lopputulos olisi, että Assadin hallinnon sitten ohjata paisti valtio kattaa sekä pääkaupungissa Damaskoksessa ja kaupunki, joka oli kerran Syyrian tärkein taloudellinen keskus. Olisi vailla ihmisiä ja hieman enemmän kuin kasa raunioiksi, mutta se olisi Assadin käsiin. Aleppo olisivat osa Pax Russica - ja olisi hiljainen kuin hautausmaa'

Äänestä

CNN:

Satelliittikuvat Alepposta ovat järkyttäviä katsella. Venäjä on pommittanut Aleppa järjestelmällisesti maan tasalle.

Sota ei lopu, vaikka Venäjä ja Assad ja Iran saisivat Aleppon tuhottua. Sota tulee jatkumaan ja entistä lujempana ja vaarallisempana. Turkki pelkää miljoonien pakolaistulvaa ja on valmis Saudi-Arabian kanssa tuhoamaan Assadin joukot, jotta pakolaiset eivät rynnistä miljoonittain Turkkiin - eihän Turkki voi pakolaisia rajalla ruveta ampumaankaan.

Saudi-Arabia ja Iran ovat vastakkain jo Jemenissä ja Saudi-Arabia ei halua Iranin vaikutusvallan lisääntyvän lähi-idässä. Saudi-Arabia on siksi valmis koviin toimiin Assadin hallintoa vastaan Syyriassa.

USA ja Venäjä ovat uppoamassa Syyrian sodan suohon. Obama jättää tulevalle USA:n presidentille kaaoksessa olevan Syyrian, jossa USA on ollut mukana alusta asti. Trump tai Clinton joutuu ulkopolitiikassa umpisolmujen eteen ensi hetkestä alkaen.

Joka tapauksessa Aleppossa kuolleiden luku tulee järkyttämään koko maailmaa. Sellaista murhaamista ei ole aikoihin missään tapahtunut. Maan tasalle tuhotut rakennukset pitävät sisällään kymmeniä tuhansia ruumiita ja kukaan ei voi niitä mennä kaivamaan ja hautaamaan. Alueille yrittävät valokuvaajat ammutaan sumeilematta.

Aleppon kuolemankaupunki tulee aiheuttamaan sellaisen jihadistien nousun kaikkialla maailmassa, että ihmiset ovat suut auki ihmettelemässä niiden jihadistien iskujen määrää ja tuhoa, mitä kaikkialla maailmassa tullaan kokemaan. Suomikaan ei tule säästymään.

Alepposta tulee myös Putinin valtakauden lopun alku - Putinin valta on päättymässä. Venäjän kansa kääntyy rajusti Putinia vastaan.

Luultavasti Syyria jää jakautuneeksi valtioksi pysyvästi. Mikään ryhmittymä ei saa lopullista voittoa. Syyriasta lähteneet eivät halua palata Syyriaan. Sen ongelman kantaa pääosin EU valtiot!

Äänestä

Miksi meidän maailmamme on näin kauhea?

Miksi ihmisen julmuus on niin käsittämätöntä?

Äänestä
  • Kysyppä sitä noilta " Rauhanuskonnon edustajilta " satoja vuosia, on siellä tapeltu ja sodittu juuri uskonnon vuoksi. Tuoko sama uskonsota meno pitää ihan väkisin saada Suomeenkin ? Että silleen.

    1Äänestä

  • Kysy Muhamedilta miksi.

    Äänestä

ISIS heikkenee sillä on merkitystä. Jenkit eivät ehkä siitä tykkää, niin media käy omaa propaganda sotaansa.

Äänestä

Miksi Suomi on mukana tällaisessa?

Miten valtionjohto perustelee mukana olon?

Tuhansia suomalaisia tullee kuolemaan tämän takia!

1Äänestä

Breakingnews:
'Venäjän uutistoimistot raportoivat, että poliisi on tappanut 2 terroristeiksi epäiltyjä Nižni Novgorodissa, 250 mailia Moskovasta itään; poliisi sanoa he löysivät myös pommin autonsa '

'Venäjän hätä virkamiehet sanovat kolme ihmistä on kuollut ja 13 muuta loukkaantuu jälkeen räjähdyksen kerrostalo'

Näitä tulee kyllä lisää! Sunnit ovat hyvin vihaisia.

'3 venäläistä upseeria haavoittui tulitus Aleppo, kertoo Venäjän puolustusministeriö - Tass'

Venäjällä on siellä joukkoja ja lisää tulee. Venäjä käytännössä johtaa sotatomia Syyriassa.

1Äänestä

Mun mielestä saisivat poistua sekä Usa että Venäjä ja jättää arabit keskenään tappelemaan.
Ei maailmanrauhaa kannata uhata jonkun mohammedin seuraajien keskinäisen vihan takia.

Äänestä

Jaahas Mosulissa isis ampunut amerikkalaisen tankin venäläisellä ohjuksella.
Kovin menee kansainväliseksi, mutta eihän meilläkään taida olla ihan putipuhtaat jauhot noissa asemyynneissä.

Äänestä
  • No näyttää kyllä olevan vähän erimielisyyttä tuon artikkelin kirjoittajan agendan takia tuosta aseesta, kuulemma siellä on eniten usalaisia aseita ja ihmettelevät kovasti minkälainen idiootti vie tankin mäen päälle, tai sitten on yllätys, että isisillä on aseita, jolla voi tankin tuhota.

    Äänestä

Kaikki aseet pitäisi riisua kaikilta Syyriassa. Ne ovat joutuneet aivan väärien ihmisten käsiin.

Miksi ihmisiltä ei löydy selkärankaa, että he sanoisivat, että minä en tapa ketään!

Äänestä

Niinpä. Sodat loppuisivat, kun kukaan ei suostuisi tappamaan!

Se on ainoa tie rauhaan.

Äänestä

Siellä olevaa tilannetta ei tiedä kukaan. Siellä on niin paljon toimijoita, että kuka niistä selvän ottaa.

Äänestä

Satelliittikuvat väittivät että Saddam Husseinilla oli joukkotuhoaseita. Todellisuudessa niitä ei ollut enää olemassa. Myöhemmin paljastui että tärkeä ehkä tärkein syy miksi Irakiin Usa hyökkäsi johtuikin juuri siitä ETTEI IRAKISSA OLLUT JOUKKOTUHOASEITA.

Äänestä

USAtanan FED johtaja myönsi, öljy oli pääsyy Irakiin hyökkäykseen

Äänestä

Jenkkien ja Clintonin vika kun lapsia kuolee. Rahoittavat ja kouluttavat ISIStä.

Äänestä

ISIS ei ole läsnä Aleppossa, vaan vapaan Syyrian puolesta taistelevat ryhmittymät. Venäjä haluaa tappaa heidät ja heidän sukulaisensa varmistaakseen sotilastukikohtansa Syyriassa. Ne ovat tärkeitä kun Venäjän maailmanvalloitusta tullaan jatkamaan. Hyvin on projekti edistynyt - valtava määrä siviileitä on jo saatu hengiltä, ja nyt on saatu viimeinenkin toimiva sairaala tuhottua. Joitakin kouluja lienee vielä pystyssä, ne aiotaan vielä pommittaa maan tasalle, oppilaineen päivineen.

Äänestä
  • Nyt taitaa tuokin tehtävä olla suoritettu, viimeinen koulukin tuhottu. Samalla tapettiin valtaisa määrä "terroristeja", iältään 6-12 vuotta.

    Äänestä

USA tukee ISIS:iä ja Al Qaedan alaosastoja jotta he saisivat Assadin hallinnon tuhottua. Qatar haluaa kaasuputkensa kulkevan Syyrian halki mutta Assadilla on diili Iranin kanssa iranilaisesta kaasuputkesta.

Äänestä

Lähi-idässä pitäisi ottaa käyttöön ydinaseet,se olisi kunnon viesti kaikille muslimeille,lopettakaa idiootti sotanne tai te lähdette kaikki tältä planeetalta.
Noin ahdasmieliset maailmanvalloittajat joutaa mennä.
Opetelkoot elämään vapaamielisten elämää or good bye. Muslimien leikki länttä vastaan on saanut kestää jo liian monta vuosikymmentä.

Äänestä

Jenkkipuudelit vastatkaa, loppuisiko sivilien kuolemat Aleppossa jos Yhdysvallat ei toimittaisi enää aseita kaupungissa oleville kapinallisille?

Äänestä
  • Russofiilit ja Pietarin trollit vastatkaa, loppuisivatko siviilien kuolemat Aleppossa jos Venäjä ei enää kylväisi sinne tynnyripommeja? Et kirjoita äidinkielelläsi, mutta vihje - suomenkielessä kirjoitetaan "siviili", ei "sivili".

    Äänestä

  • Bullshark kirjoitti:

    Russofiilit ja Pietarin trollit vastatkaa, loppuisivatko siviilien kuolemat Aleppossa jos Venäjä ei enää kylväisi sinne tynnyripommeja? Et kirjoita äidinkielelläsi, mutta vihje - suomenkielessä kirjoitetaan "siviili", ei "sivili".

    Pohojosen murthela sanothan sivili. Tyhymä lantalainen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


SotaISISvastaan kirjoitti:

Venäjä ja Syyria tiputtelevat ISIS joukkojen niskaan pommeja. Media on kääntänyt Syyrian sodan propagandistisesti "pommituskampanja lapsia vastaan".

Miksi Aleppon terroristit menevät naisten ja lasten helmoihin ja huutavat sitten mitenkä lapsia ja naisia kuolee.

Koettakaa nyt ymmärtää että karmivat ISIS terroristit päänkatkomisjuhlineen ovat Aleppossa se kohde. Naiset ja lapset ovat sivullisia uhreja.

Yhtä lailla Irakin ja USA:n armeijan hyökätessä naisia ja lapsia kuolee Mosulissa mutta siitä Iltapaskalehdet eivät ole huolissaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu