Miksi Linja-autoasemaa ei nykyaikaisteta?

Halutaan nykyaikainen ja toimiva joukkoliikenne, pistetään miljoonia johonkin ratikkaan, mietitään sille trendikkitä väri-ehdotuksia, samalla linja-autoaasema on suoraan 30-luvulta. Huonot aukioloajat, kapeat kankaeat työnnettävät ovet, lippuja myydään kahvion kautta, ulkona ei minkäänlaista istumamahdollisuutta, vaikeuksia tulla kyydillä kun alueelle saa kai ajaa vain bussit ja taksit?
Eikö voitaisi sitten samaan piikkiin tehdä matkakeskus, josta lähtis bussit,ratikat ja kaikki. En ole ainakaan kuullut tämmöisestä hankkeesta?
Tuommoiset pienet asemat ajaa asiansa pikkukaupungeissa, mutta kyllä Tampereen kokoisesta kaupungissa pitäisi olla vähän suuremmanluokan tarjontaa. Sieltä kuitenkin lähtee bussit niin kauemmaksi, kuin lähikuntiin ympäri Pirkanmaata.
2367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Sen ympäristössä ei haise raha

Äänestä

Matkakeskushan on tulossa.

Äänestä
  • Missähän kohdassa se on tällä hetkellä tulossa...

    Äänestä

  • Lempäälän tienoilla...

    Äänestä

Matkustajat palelee sateessa, pakkasessa, maksulliset vessat jne...ilman palveluja. Oletteko jotenkin yksinkertaisia, haloo matkahuolto.

Äänestä
  • Ne on köyhiä. Huu kares?

    Äänestä

Mee tien toisellapuolella olevalle huoltoasemalle

Äänestä
  • Joo, raahaa laukkus ja kärrys sinne jotta pääsisit vessaan, kun tampereen linja-autoasema on niin alkeellinen, että se menee kuudelta kiinni, etkä voi pihalla edes istua missään.

    Äänestä

Hihi. Aina kun olen tuolla käynyt, on tullut mieleen 60-luku, häkäpöntöillä toimivat bussit ja maaseudun nuoret tulossa kaupunkien riemuihin, osa liftaten, osa onnikalla. Ajankuvasta puuttuvat vain pikkufiiatit, mosset ja sitikat.

Ja ne vieressä seisovat funkkisrakennukset... ei juma, aivan kuin Aalto olisi vielä piirtämässä taloja Tampereelle. Tämä kaikki siis Tampereen brändätyssä keskustassa, jota vihreät ja kokoomus kehuvat kilvan uudenaikaiseksi, eläväksi ja muodikkaaksi.

No, kun kävi viime kesänäkin siellä keskustorilla ja näki ne humalaiset, riekkuvan seurakunnan ja muun epämääräisen joukon siellä pyörimässä, niin eipä tarvitse vaivautua. Kokoomus ja vihreät nyt vain tarvitsevat tällaista itsetunnon buustausta, ihania utopioita ja rahan käytön betonisoivia kunniamerkkejä tuleville tamperelaisille.

Ikävää tietysti, että se tapahtuu toisten verorahoilla ja siten, että ne todella tarpeelliset muutokset, kuten tuon bussiaseman remontti, jäävät tekemättä.

Äänestä

Linja-auto asemahan saneerattiin juuri muutama vuosi sitten muutamalla miljoonalla ja samoihin aikoihin joku hokas, että sen Ois voinu siirtää rautatieasemalle ja tehdä siihen matkakeskuksen... No tätä odotellessa...

Äänestä
  • Mihkä ne miljuunat päätyi?

    Äänestä

On elämys tosiaan toisen puolen ovissa munalukot, käynti kullettajan ovista. Hakijat autoillaan ei tiedä mistä hakisi? Aikataulut epäselvät, ei ihme kyllä nykyään täytyy olla oma auto jolla kulkee!

Äänestä
  • Onko ymmärtämisessä vikaa koska esim exbressbus lähtee huh,uusavuttomuutta kerrassaan.
    Ottakaa selvää asioista tumpelot.

    Äänestä

  • ymmärtämisessävikaa kirjoitti:

    Onko ymmärtämisessä vikaa koska esim exbressbus lähtee huh,uusavuttomuutta kerrassaan.
    Ottakaa selvää asioista tumpelot.

    Joskus aikatulu näytöt on pimeenä, koko luukku sulkeutuu kuudelta, jos sulla ei ole älypuhelinta tai jotain aikataulua mukana, niin on hankala arvailla.

    Äänestä

Asema on kiinni iltaisin liian kalliina pitää auki, siksi bussia odottaville pitäisi laittaa ulkovessa nurkan taakse, tai edes riuku, sontimista varten, mutta ei, se vaan ei käy, maksaa liikaa ja silti suunnitellaan hyödytöntä puolen miljardin ratikkaa!

Äänestä

Jännä homma sinänsä verrattuna vaikka rautatieaseman aukioloihin. Kuluja toki tulis järjestyksen ylläpidosta heti kun laitapuolenkulkijat majoittus.

Äänestä

Miksei ne rakenna samanlaista kuten Hesassa, että bussit tulee Kampin pohjakerroksessa olevalle asemalle? Selkeä homma, Ratinan keskus tulee siihen viereen, mutta kellään valopäällä ei välähtänyt, että sen bussiaseman voisi liittää siihen mukaan?

Äänestä
  • Suunnitelma on siirtää bussiasema rautatieaseman viereen silloin, kun koko aseman seutu uudistetaan. Tämä tapahtunee sen jälkeen kun kansi ja Areena on tehty, ellei sitten aleta toteuttaa jo samaan aikaan niiden rakentamisen kanssa. Ja aivan varmasti vatipäät tulevat tuotakin uudistusta vastustamaan täysin järjettömillä "argumenteilla".

    Äänestä

  • Gffgdg kirjoitti:

    Suunnitelma on siirtää bussiasema rautatieaseman viereen silloin, kun koko aseman seutu uudistetaan. Tämä tapahtunee sen jälkeen kun kansi ja Areena on tehty, ellei sitten aleta toteuttaa jo samaan aikaan niiden rakentamisen kanssa. Ja aivan varmasti vatipäät tulevat tuotakin uudistusta vastustamaan täysin järjettömillä "argumenteilla".

    Niin, on aivan turhaa vastustaa mitään kustannuksia aiheuttavaa sillä rahaahan sataa taivaasta!

    Äänestä

Aseman tulee olla /c:stä. Asiakkaita pitää kouluttaa ja heille pitää näyttää heidän paikkansa.
Haistapaskaterveisin: Soviet Matkahuolto.

Äänestä

Tässä muutama oikaisu vääriin tai vääristeltyihin tietoihin.

1. Matkahuolto toimii vuokralla kaupungin omistamassa kiinteistössä. Rakennus on suojelukohde, jonka rakenteita ei saa muuttaa, siitä johtuu vanhanaikaisuus. Matkahuollolla ei ole tämän asian kanssa mitään tekemistä.

2. Pysäköintitilat ovat oikeasti surkeat henkilöautoille. Ratinan kauppakeskustyömaan alettua kaupunki oli luvannut korvaavat pysäköintipaikat saattoliikenteelle ja linja-autoille työn keston ajaksi. Ei ole tapahtunut mitään.

3. Lipunmyynti tapahtuu kahvilan kassalta, koska kaupunki on ottanut matkahuollolta lippujen myynnin ja latauksen oman monopolinsa haltuun. Myös muu lipunmyynti on vähentynyt, koska matkustajat ostavat pääosin lippunsa netistä tai suoraan kuljettajalta, eli erillistä lipunmyyjää ei kannata pitää.

4. Vessat ovat maksullisia, jotta pysyvät siisteinä niitä tarvitseville. Ilmaiset vessat olisivat juoppojen ja huumehörhöjen kokoontumispaikkoja. Kahvilan asiakkaille vessan käyttö on ilmaista.

5. Suunniteltu uusi linja-autoasema rautatieaseman vieressä kaatui puutteelliseen tilaan. Kyseiselle paikalle ei olisi mahtunut linja-autojen pysäköintitiloja eikä pakettien säilytystiloja.

Nämä tiedot ovat peräisin mieheltäni, joka toimii linja-autonkuljettajana ja asioi matkahuollossa lähes päivittäin. Luulisin näiden olevan lähempänä totuutta kuin mutu-tuntumalta kirjoittelijoiden jutut.

Äänestä
  • Näin on. Tampere näytää vanhan aikaiselta, koska rakenuksissa on entisöity ja korjattu juuri 1950-luvun rakennukset niiden arvon takia. Ja kyllä modermi nykyaika on hirveä ruma ja karmea kun katsoo Uutta hotelia rautatieasemalla.
    Päättäjät ovat rasvakouria ilman mitään pätevyyttä, vain rautaisa tahto jättää jälki kaupunkikuvaan. Lähes kesken jäännyt kansakoulu ei nykyään ole edes kiertokoulun väärtti.

    Äänestä

  • Ai kahvilan käyttäjille ilmainen vessa, olisitte heti sanoneet, missään ei lue tämmöistä, aina joutunut kolikoita etsimään jostain.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RATIKOITAkylläkin kirjoitti:

Halutaan nykyaikainen ja toimiva joukkoliikenne, pistetään miljoonia johonkin ratikkaan, mietitään sille trendikkitä väri-ehdotuksia, samalla linja-autoaasema on suoraan 30-luvulta. Huonot aukioloajat, kapeat kankaeat työnnettävät ovet, lippuja myydään kahvion kautta, ulkona ei minkäänlaista istumamahdollisuutta, vaikeuksia tulla kyydillä kun alueelle saa kai ajaa vain bussit ja taksit?
Eikö voitaisi sitten samaan piikkiin tehdä matkakeskus, josta lähtis bussit,ratikat ja kaikki. En ole ainakaan kuullut tämmöisestä hankkeesta?
Tuommoiset pienet asemat ajaa asiansa pikkukaupungeissa, mutta kyllä Tampereen kokoisesta kaupungissa pitäisi olla vähän suuremmanluokan tarjontaa. Sieltä kuitenkin lähtee bussit niin kauemmaksi, kuin lähikuntiin ympäri Pirkanmaata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu