Rahaa mamuille ja kepuloisille?

Leikataan eläkkeitä ja korotellaan maksuja. Tämä kokonaan korvattavien lääkkeiden omavastuu.. Pikkuerissä lisätään rahoitusta.. Vasta kepuloiset sai 50 miljoonaa.. Mamuplikkihän pohjaton..
1155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Noinhan ne uutiset kertoivat, kuvaa hyvin Hallituksen ja sen jäsenten arvoja.

Äänestä
  • Semmottia ne kepulit on.

    Äänestä

  • koplailee kirjoitti:

    Semmottia ne kepulit on.

    Taitaa olla koko eduskunta samoilla linjoilla. Mutta ittehän se on äänestetty, sitä saadaan, mitä äänestellään, ei se niin monimutkaista ole. äänestämättä jättäminen on myös ääni noille rosmopuolueille.

    Pitäsi äänestellä ihan jotain muuta.

    Äänestä

  • sitäsaa.mitätilaa kirjoitti:

    Taitaa olla koko eduskunta samoilla linjoilla. Mutta ittehän se on äänestetty, sitä saadaan, mitä äänestellään, ei se niin monimutkaista ole. äänestämättä jättäminen on myös ääni noille rosmopuolueille.

    Pitäsi äänestellä ihan jotain muuta.

    Jotain muuta, ihan mitä tahansa.

    Äänestä

Kepun kurakuoppa talvivaara sai kesäkuussa 120 miljoonaa.
Nyt on jäjellä 2 miljoonaa ja kassa tyhjä.Joko hevosmies toholammilta on luvannut veronmaksajilta lisärahoitusta.

Äänestä
  • Talvivaara on samalla sekä hyvä että varoittava esimerkki siitä, kun asiaa tuntemattomat poliitikot sekaantuvat kaivostoimintaan. Miten jotkut poliitikot voivat olla niin tyhmiä, että tuhlaavat yhteistä rahaa loputtomasti vaikka tuotto ei taida kattaa edes kuluja?

    Kyse ei ehkä olekaan tyhmyydestä, vaan vastuusta. Kun vastuuta eli rangaistuksen ja takaisinmaksun pelkoa ei ole, on helppoa jakaa rahaa ja esittää hyväntekijää.

    Mieleen tulee Klondyken iloisen kultarynnäkön vuodet, jolloin lukematon määrä hyväuskoisia ihmisiä osti "suolattuja" maita ja kaivoksia, ja kuvitteli rikastuvansa. Ainoa, joka rikastui, oli arvottoman maaläntin ja kaivoksen myynyt ketku.

    Äänestä

Kepulit halusi siirtää tämän avauksen kiireesti takasivuille älyttömällä spämmillään.

Äänestä

Kepuloiset on rikollisia persuretkujen tuella!

Äänestä

Laitappas nyt jotaki linkkejä/tositteita mukaan kun tuomosia kerrot.
Mistä ne kepulaiset 50 miljoonaa saivat? Kerroppas nyt tarkemmin,muuten kaikki ei sinua usko kenties.

Äänestä
  • 04.09.2015
    Navetoilla Suomi nousuun

    Hallitus julkaisi tällä viikolla liudan kärkihankkeita, joilla Suomi saadaan nousuun. Hyvä, että yrittävät. On biotaloutta ja muuta, mutta yksi juttu kyllä tuntuu melko omituiselta. Kärkihankkeiden joukossa on 90 miljoonaa navettojen investointeihin. Siis 90 miljoonaa veronmaksajien rahoja navettojen rakentamiseen kärkihankkeiden nimissä, Suomi nousuun ja sitä rataa.

    Sehän ei sinänsä yllätä, että maalaisliiton perilliset tekevät tulonsiirron maataloudelle, mutta älkää nyt hyvät ihmiset väittäkö tätä siltarumpua kärkihankkeeksi. Biotaloudenkin määritelmää tämä manööveri venyttää aika reippaasti. Toivoisin, että pitäydyttäisiin todellisuudessa, eikä Anneli Jäätteenmäen tapaan puhuttaisi niin totta, kuin osataan. Navetat eivät ole Suomea taantumasta nostava kärkihanke, ne ovat maatalous- ja aluepolitiikkaa. Vai onko niin, että keskustassa tosissaan uskotaan navetoihin kärkihankkeena? Jos näin on, ei maamme ylimmän johdon tilannekuvaa voi pitää kovin realistisena.

    Äänestä

Närpiössä pannunaamat ja savulihat työllistetään kasvihuoneisiin suoraan maataloustuilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voisipiläressukka kirjoitti:

Leikataan eläkkeitä ja korotellaan maksuja. Tämä kokonaan korvattavien lääkkeiden omavastuu.. Pikkuerissä lisätään rahoitusta.. Vasta kepuloiset sai 50 miljoonaa.. Mamuplikkihän pohjaton..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu