Ylen jokapäiväiväisessä Venäjä uhan uutisoinnissa tämän päivän propaganda-isku oli Ruotsin "iltapaskan" uutisoinnin toisto, Venäjän laivaston liikkeistä Itämerellä ikäänkuin se olisi joku uhka jälleen Suomelle. Ylen natottaja johto on sitä mieltä ettei Venäjällä ole muuta syytä olla Itämerellä kuin uhatakseen lähi valtioita ja vielä erikseen erityisesti Suomea. Venäjällä on sentään alueita Itämeren rannoilla, mutta liikkua ei Ylen mielestä saisi muuten kuin uimalla, ja siitäkin varmasti saataisiin joku lööppi miten se uhkaisi Suomea.. Ylen tekstari kertoo tietävänsä alusten aseistuksen ja niiden kantomatkat, eli kyllä, kan tomatka riittää Suomeen, hyvä syy mennä natoon. Koskahan saamme Yleltä yhtä tarkkoja tietoja Usan laivaston alusten ohjuksista? Pitäisihän meidän tietää ihan vaan mielenrauhan vuoksi, että miilä meitä sitten jos natossa oltaisiin, suojataan vai pitääkö rakentaa turvallisuuskuva näiden meidän uhkakuvia maalailevien medioiden varaan? Muuten, olisi kiva jos Yle seuraavan kerran kun uutisoi nyt Usan aluksista nimikeellä esim. Ohjus-alus jne, antaisi saman määritelmän kuin Venäjän aluksista, eli Venäjän "sotalaivat", niin myös Usan "sotalaivat". Tämän tyyppinen uutisointi on Ylen lähes joka päivaistä piilo propagandaa, maalataan koko ajan uhkaa, pienten sananvalintojen, ja vihjailevien sisältöjen kautta. Muuten kysypä mitä jenkkien sotalaivat itämerellä hääräävät, niin vasaus kuuluu: tietty ovat turvaamassa Pohjolan kansoja Idän inhaa uhkaa vastaan, tosin jos kysyy, miten naapuri on nyt sitten uhannut meitä, niinensin tulee vastaus jotta ilmatila loukkaukset, josta Presidentti Niinistö juuri sa oi että hän ei näe niitä provokaationa vaan huolimattomuutena Venäjän taholta. No jos tämä natotus ammutaan alas, niin onhan meillä vakio argumentti Krim, natottajien propaganda alusta josta sitä riittää, vaikkakin jopa Suomen verovaroilla kustannettu Yle unohtaa sopivasti joitakin faktoja, jotka eivät sovi natottajien agendaan. Kysyä sopii eikö Suomessa ole yhtään tahoa, joka puuttuisi Ylen natottamiseen, jota suurin osa kansaa ei kannata. Nyt Suomessa on tilanne jossa esim. Ylen uutisointi linjaukset ovat täysin natottajien ohjailtavissa, ja jälki näkyy. Eikö mikään taho puutu tälläiseen kansalaisten peloitteluun, ja turvattomuuden ilmapiirin luomiseen. Valitettaasti on ihmisiä joihin tämä propaganda uppoaa,ja sehän on tarkoituskin, onneksi Suomakasten enemmistöllä on järki päässään, eikä lähdetä mukaan Suomi/Usan maalailemaan nato propagandaan. Muuten, on sanottu ettei kuvitellun kuoleman uhan vuoks kannata tehdä itsemurhaa, se kun muistetaan ja pysytään erossa natosta ja suur-valtioiden sapelin kalistelusta.
Ylen natotus propaganda
älpö9
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Uuden tyyppisten ja kauaskantoisilla ohjuksilla aseistettujen sotalaivojen tulo Itämerelle on ilman muuta uutinen, joka kerrotaan.
Vain tiltut yrittävät vääristellä selvää asiaa.
Kaliningradin ohjusaseistuksen vahvistaminen on tietysti Venäjän asia, mutta kyllä se naapureihin vaikuttaa.
Uutisointi on yksipuolista ja tulee kalliiksi Suomelle.
Yle tekee uutisen ja raportoi nykyään jokaisen Venäjän hävittäjän, pommikoneen, sotalaivan liikkeen, mutta ei lainkaan Usan ja Naton hävittäjien, pommikoneiden, sotalaivojen liikkeitä.
Yle siirsi Marjo Näkin päivystämään Hangon satamaan Itämeren laivastoskandaaleja.
Venäjä liikuttaa omia sotalaivojaan mitä siinä on ihmeellistä?Luonnollisesti Kaliningrad on Venäjän Itämeren laivastotukikohta.Täällä taas kauhea Natttajien hätä.