Lentolan Prisman liikennevalot

Prismalta Tampereelle käännyttäessä on tolpassa olemassa nuolivalo oikealle, joka ei koskaan näytä toimivan. Vaikka ainoa ajoneuvoliikenne kulkee Tampereelta päin Prismalle, ja kaikki jalankulkuvalot on punaisella, Prismalta Tampereelle päin ei pääse ennenkuin Kangasalantie pysäytetään kokonaan, ja ainoaksi liikennesuunnaksi tulee Prismalta pois. Ja silloinkin saattaa olla jalankulkuvihreä Kangasalantiellä, ja ajoneuvoliikenne pysähtyy siihen. Onko tolkkua?
6181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Huomannut saman asian. Ei tolkun häivääkään..

Äänestä

Ja sitten jotkut pöntöt vielä ODOTTAVAT sitä vitun vihreää nuolta, eivätkä meinaa uskaltaa mennä ennenkuin joku tööttää niille, vaikka pääopastin on vihreällä!

Äänestä

Saman huomannut. Onkohan siinä tekninen vika vai miksi nuolivalo palaa todella harvoin.

Jenkeissä liikennevaloista saa normisti kääntyä oikealle päin punaista. Väistämisvelvollisuus luonnollisesti päin punaisia ajavalla.

Äänestä

On ottanut päähän tuo sama homma niin paljon että aikani metsästettyäni sain langan päähän jonkun henkilön jossain liikennevirastossa tai vastaavassa, en tosin muista mistä virastosta. Hän tuntui olevan hyvin perillä näistä asioista ja suhtautui hyvin myönteisesti marmatukseeni. Kertoi ottavansa yhteyttä urakoitsijaan joka noita valohommia tekee.

Mutta eipä ole tainnut parannusta asiaan tulla. Ainakin olen siinä monet kerrat odotellut oikealle kääntymistä punaiset valot nokan edessä, kun ainoat liikkuvat autot kääntyvät vasemmalle Prismaan päin tai suoraan kirkolle päin.

Että ei järjen häivää järjestelyssä.

Äänestä

Kyllä ainakin eilen toimi nuolivalo ihan oikein , kun seisoin odottamassa kääntymistä vasemmalle, eli Suoramalle päin.

Äänestä
  • Jos ei ymmärrä mistä keskustellaan, älä kommentoi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huomioitsija kirjoitti:

Prismalta Tampereelle käännyttäessä on tolpassa olemassa nuolivalo oikealle, joka ei koskaan näytä toimivan. Vaikka ainoa ajoneuvoliikenne kulkee Tampereelta päin Prismalle, ja kaikki jalankulkuvalot on punaisella, Prismalta Tampereelle päin ei pääse ennenkuin Kangasalantie pysäytetään kokonaan, ja ainoaksi liikennesuunnaksi tulee Prismalta pois. Ja silloinkin saattaa olla jalankulkuvihreä Kangasalantiellä, ja ajoneuvoliikenne pysähtyy siihen. Onko tolkkua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu