Kevään vaaleista pysäköinti- ja kuntatalo vaalit

keväälläValppaana

Kunnan päättäjien suuruudenhullut hankkeet täytyy torpata keväällä järjestettävien vaalien tuloksella. Kuntalaisia ei hyödytä massiiviset rakennelmat aivan kunnan eteläreunassa kirkolla, harvalla sinne on mitään asiaa Sääksjärveltä, tai Kuljusta jne.
Uusi kunnantalo ja pysäköintitalo on turhuutta, tilaa on aina riittänyt ja ympärillä tilaa riittää laajeta, keskustaa on turha sumputtaa.
Rahaa voi käyttää paljon hyödyllisemmin kuntalaisten kannalta ja veroja ei voi enää yhtään kiristää, pikemminkin pitäisi laskea. Investoinnit pitää tehdä siten, että ne koituu kuntalaisten parhaaksi, ei kunnanjohtajien monumenteiksi. Rakentakoon itselleen vaikka pyramidit, kunhan tekevät omilla rahoillaan.

6

269

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinseonnoin

      Samaa mieltä

    • sattuusydämeen

      Surullista mutta totta, että 5-9 vuotiailta vietiin koulukyyditys, jos matka kouluun ei ole vähintään 5km .
      Puistattaa kun sitten puuhataan parkkihalleja ja suunnitellaan tekoja joilla ikäänkuin ""pakotetaan"" parkkihalliin käyttäjiä.

      Miksi nuo tuntuu niin väärältä ja sattuu syvältä, en vaan voi ymmärtää.

    • perustelujaTyhmälle

      Miten kunnan päättäjät hanketta puolustavat ja perustelevat kuntalaisille?. Kuntalaiset lopulta maksavat koko lystin, niin kuvittelisi heidän saavan kunnon perustelut vastineeksi?
      Ihmeen hiljaista on ollut päättäjien taholta, luulisi paukuttelevan henkseleitä ja kertovan epäileville, kuinka hienosta hankkeesta on kysymys ja miten se palvelee maksajiaan?.
      Perusteluksi ei kaikille riitä, ettei hyvä kelpaa, vaan täytyy olla paras, kun se ei oikein näytä kuntalaisia vakuuttaneen. Millä mittarilla paras ja mistä katsottuna, valoittakaa kun en tyhmänä sitä ymmärrä.

    • ARVOVAALIT

      Arvovaalit tulossa~!~ jos ihmiset muistavat tyytymättömyytensä päätöksiin jossa arvot ovat päässeet unohtumaan.

    • 12375

      Joo tulee Jussia ja Ollia ikävä tämä "uusi kunnanjohtaja" on aivan hullu pyrkyri ei ajattele kuntalaisia olenkaan mistä on tullut ?

    • Vaalitensivuonna

      Aiemmin Lempäälässä asui maan tyytyväisimmät asukkaat. Nykyisin saa vaikutelman, että Lempäälässä asuu maan tyytymättömimmät asukkaat. Jotain on tapahtunut pienessä ajassa ja päättäjien olisi syytä katsoa itseään vakavasti peilistä, koska tyytymättömien määrät kasvaa.
      Olisiko aika tunnustaa, että jotain pitäisi muuttaa, ja olisi syytä kuunella herkällä korvalla kuntalaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1320
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      85
      441
    18. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe