Jari Harju
25. lokakuuta kello 10:47
Viimeviikolla saimme lukea virkamiesten lausuntona, ettei Virolahdella ole vuokra-asuntojen tarvetta tällä hetkellä, mikä on tasan totta.
Tässä eilisessä lausunnossa kunnanhallitus lausuu mahtipontisesti satojen asuntojen tulevasta tarpeesta, mie sanon, ettei satoja asuntoja tarvita vaikka Vaalimaalle rakentuisi mitä tahansa.
Erityisryhmien käyttöön, eli siis liikuntaesteisille on varmaan hyvä saada lisää asuntoja, mutta muut erityisryhmät pääosin pärjää normaaleissakin asunnoissa ainakin pienillä muutoksilla.
Uusimmat kunnan asunnot sekä yksityisen sektorin asunnot ovat rakennettu aikana jolloin rakentamisessa on pitänyt huomioida esteettömyys säännökset jolloin liikuntaesteisille on näissä varmasti vaihtoehtoja, etenkin kun kaikki ovat rivitaloissa.
Kunnan internetsivuilla on kunnan vuokra-asuntoja vapaana noin 16kpl ja Sulkuteillä yksityisellä toimijalla 21kpl ja varmaan muitakin.
"2) toteaa lausuntonaan, että vuokra-asuntojen tarve kunnassa lisääntyy lähivuosina merkittävästi, kun Vaalimaan alueen mittavat kaupallisen rakentamisen hankkeet toteutuvat vaiheittain. Työvoiman saatavuuden turvaamiseksi kuntaan tarvitaan lähivuosina jopa satoja uusia vuokra-asuntoja.
Väestön ikääntyessä lisääntyy myös erityisryhmien käyttöön soveltuvien vuokra-asuntojen tarve. Niitä ei tälläkään hetkellä ole tarvetta vastaavasti."
Erittäin kannatettavaa on, että kuntaan rakentaa yksityinen toimija lisää asuntovaihtoehtoja. Huomioiden kuitenkin todellinen tarve lähivuosina hieman hämmästyttää ja ihmetyttää mitkä oikeastaan on tarkoitusperät.
ENTÄ JOS? vaikka SPR tarvitsee asuntoja?
resonaatti
1
291
Vastaukset
- Sitäseonmiltänäyttää
Kyl tää niin kuusniemen kunnantoimintaa ku ikinä voi olla. Se oli siellä vaan fiktiona täällä toteutuu ihan käytännössä, kamalaa
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2663302Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201829Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241499- 811334
- 1371038
- 81984
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.61799Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86746Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61677Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗50626