Järkyttävä aikuistumisriitti Malawissa. Artikkelissa mikään ei viittaa uskontoon.
http://www.iltalehti.fi/tosielamaa/2016102522515271_ir.shtml
Tuli etsimättä mieleen nämä uskonnottomat aikuistumisleirit, jotka ovat olleet toistuvasti otsikoissa seksuaalisyistä.
Vapaa-ajattelija Paalanenhan on muuten ehdottanut suojaikärajan laskemista.
http://www.iltalehti.fi/tosielamaa/2016102522515271_ir.shtml
Tuli etsimättä mieleen nämä uskonnottomat aikuistumisleirit, jotka ovat olleet toistuvasti otsikoissa seksuaalisyistä.
Vapaa-ajattelija Paalanenhan on muuten ehdottanut suojaikärajan laskemista.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Aika järkyttävää. Kyseessä siis sekulaari rituaali?
No huh huh. Kylläpä taas haetaan aasin siltaa kaukaa. Karkasiko mopo taas käsistä :D
Jos nämä aikuistumisleirit ovat olleet uutisotsikoissa seksuaali syistä, niin laitappa linkkejä vaikka viimeiseltä 6 kuukaudelta uutisiin. Jotain puhetta on ollut sekasaunomisesta, mutta se ei kuulu tuohon sinun seksuaalisiin syihin.
Paitsi tietysti sinulle joka kiihotut pelkästään ajatuksesta olla samaan aikaan nuoren kanssa saunassa ja sarjakuvapyllyistä :D
Aika kummia aiheita vaparisarjakuvissa.
Jep, vapareilta ei "kummia aiheita" puutu, ei sarjiksista eikä muutenkaan. Normaali-ihmiset kiertää kaukaa.
Sarjakuvapyllyjä piirtelevät! Huhhuh!
Eli Pertti Jarla on vapari?
No onks se?
Näistä protuleireistähän oli ihan äskettäin, ehkä pari kuukautta sitten lehdessäkin kriittistä puhetta.
Joo, minäkin huomasin. Aika tiukkaa kritiikkiä ko. leirit saivat myös keskustelupalstoilla.
Taas, raukka, juttelet täällä itsesi kanssa.
Kuis nii?
Olet jo vuosia valittanut asiasta kuinka siellä hyväksikäytetään nuoria yms. paskaa ilman mitään näyttöä. Luuletko että kukaan enään ottaa _mitään_ sinun juttujasi tosissaan? Sinusta on enään viihdearvoa katsoa kun puhut itsesi suohon kerta toisen jälkeen.
Pyydetty vastausta fghf9-nikin väitteeseen.
Lastensuojeluasia. Protu lakkautettava.
Tää on ihan selvää. Joku pykälä estää, mutta asian kannalta lakkautustarve on selkeä.
Lopeta se valehtelu.
Turhia kustannuseriä muutenkin nuo leirit, eihän niissa käy kuin kourallinen lapsia, jotka sitten vielä saavat pelätä sekasaunoja.
Käytännöllisintä ja rationaalisinta olisi ohjata nuo lapset ripareille.
Johan noi protulaiset tälläkin palstalla myöntää, että protuleirin saunassa sekstaillaan.
Lopeta se valehtelu!
Tuossa ei ole niinkään kyse valehtelusta kuin äärimmilleen viedystä johtopäätösten teosta ja yleistämisestä. Se on antivaparien tavallisin trollaustaktiikka tällä palstalla, eikä muita esimerkkejä tarvitse kaukaa hakea. Jos yksittäinen vapari piirtää kuvan mieshahmosta paljaalla takapuolella ja kuvaa käytetään yksittäisessä vaparikampanjassa, niin tämä antivaparien mielestä todistaa ehdottoman luotettavasti, että vaparit eivät muuta koskaan ajattelekaan kuin paljaita takapuolia. Taulapääjärkeily kelpaa trolleille, koska faktat ovat liian tylsiä sellaisinaan, eivätkä tarjoa heille riittävästi jutunjuurta. Nimimerkillä uskonnoton7 ei ole edes faktanmurustakaan väitteensä tueksi, joten hänen taulapääjärkeilynsä on erityisen taloudellista.
Jonkinlainen kestohitti tuo pyllykuva vaparipiireissä on, koska sitä pidetään julki kauan kampanjan päättymisen jälkeenkin.
Protuvaparit ovat myöntäneet, että leirillä on semmoiset saunakäytännöt, että suuri osa ihmisistä ei pysty niitä hyväksymään. SEurauksena on kohuja lehdissä yms. Olisikohan protuleirien johdon syytä muuttaa pervosaunakäytäntöjä vai eivätkö nämä pervokit kykene irrottautumaan pervoilusta? Valtion tuki pois tuollaisilta!
Pyllykuva on kestohitti ainoastaan siksi, että antivaparit muistuttavat siitä vähän väliä. Tavan ihmisellä pyllyn ja sydämen välissä on monta sisäelintä, mutta jonkin kummallisen anatomisen tekijän vuoksi pylly on erityisen lähellä antivaparin sydäntä. Koskaan hän ei väsy siitä "keskustelemaan". Lainausmerkeissä siksi, että sitä tavaraa, mitä tavan ihmisen pyllystä tulee ulos, tuleekin antivaparin suusta ja se haittaa huomattavasti keskustelua. Sekin lienee seurausta mainitsemastani anatomisesta anomaliasta.
Protuleirien käytäntöjen kutsuminen pervoiluksi on kohteliaisuus, mikäli käyttää tätä sanastoa: http://seta.fi/hlbtiq/
Protu ja SETA ovat kunnostautuneet yhteistyössä ja osin sen seurauksena protuleireillä on hlbtiq-väen keskuudessa hyvä maine. Erilaiset vähemmistöt saattavatkin muodostaa enemmistön protuleirin osanottajista. Sen seurauksena saunan lauteilla harvoin istuu samanaikaisesti ihmisiä, joista yksikään ei voisi periaatteessa kiinnostua seksuaalisesti toisista. Ongelmaa tämä ei muodosta, sillä leireille valikoituu harvinaisen fiksuja ihmisiä, jotka sanomattakin ymmärtävät, että saunominen ei ole seksuaalista toimintaa - fakta, joka on useimmilta antivapareilta täysin hakusessa. Enpä haluaisi joutua jälkimmäisten kanssa samaan saunaan.