"On täysin selvää, että Itämeren alueesta on yhtäkkiä tullut erittäin herkkä ja huolestuttava alue. Siitä huolimatta, oletteko Natossa tai ette, kyseessä on meidän takapihamme. Myös teidän pitää olla huolissanne siitä, mitä venäläiset tekevät, DN:n nimettömänä pysyttelevä lähde sanoo."
Siis USA on julistanut Ruotsi omaksi takapihakseen!
Titityy, titityy...
Siis USA on julistanut Ruotsi omaksi takapihakseen!
Titityy, titityy...
Vastaukset 10
Vanhimmat
Juu, se onkin kohta usan osavaltio. Kuten Baltian maat.
Usa julistelee tuttuun tyyliinsä mitä huvittaa. Onhan Suomikin jo Usan etupihaa. käsittämätöntä miten itsenäiset valtiot otetaan hallintaan tosta noin vaan, ilman aseita.. Kasa epämääräistä sopimuksia riittää ja olemme heittäneet hyvästit itsenäisyydelle.
Mitä phaa siinä on, jos on USAn takapihaosavaltio?
USA tuo vain turvaa. Venäjä naapurissa on hengenvaarallinen yhdistelmä.
Putinin ongelma on alemmuuskompleksi. Fiksuina ihmisinä Venäläiset voisivat itse laittaa putininsa aisoihin. Putin on varautunut tähän, joten tehtävä voi olla aika vaikea.
Putin on myös varastanut lähes koko venäjän omaisuuden itselleen. Tämän pitäisi motivoida venäläisiä syöstämään tämä hullu vallasta. Varastettu omaisuus pitäisi palauttaa mahdollisimman nopeasti. Venäjän pitäisi panostaa Venäläisten hyvinvointiin, ei sotimiseen niin kuin Putin tekee nyt. Sotimisella ja uhomisella ei pitkälle päästä.
Pohjoismainen foorumi eli USAn takapihaosavaltioiden kokous käynnistyy tiistaina Kööpenhaminassa. Paikalle saapuvat takapihaosavaltioiden pääministerit, joukko ministereitä ja parlamentaarikkoja.
Titityy, titityy...
Loistavaa!
Ja ryssä istukoot sormeensa ja voliskoot :)
Ja niinhän sinä teetkin.
Pääasia ETTEI RYSSÄ tee niin. Siihen asti kaikki on paremmin kuin hyvin!
PUM! Kuole, puuttininpulu!
Jenkit käyttävät hyväkseen ruotsalaisten ylivuotavaa opportunismia.
Venäjä jo on nimennyt kaikki rajavaltiot takapihakseen.
Suoni Natoon kansalaisaloite
Suoni vai Soini?