Kertokaapas vähän Mäkkylästä? Millainen paikka asua? Nyt ainakin palveluja on lähellä, kun Sello rakennettiin lähelle...Eikös Mäkkylä ole ihan ok paikka, vai kuinka?
Mäkkylä??!
minä
85297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen syntynyt Mäkkylän Fonseenintie 1:ssä. Siinä "Mäkkylän kummitustalossa".
Hu huu...
Se talo purettiin aikas kauan sitten...
Että, tuskinpa vaan.
Liar! Liar!
Perheemme muuten omisti aikanaan talon siitä läheltä, Hempontieltä.
Yhä se on olemassa. Maalattu vaan keltaiseksi.
Heipä hei, teini! Talo purettiin 1970. Olin silloin neljävuotias. Ei siellä kyllä silloin kummitellut. Talon "kummittelut" tapahtuivat 1946.
Asuin ennen Leppävaarassa, oikeastaan ainoa paikka missä Espoossa voi kuvitella asuvansa ilman autoa, sentään junat sekä iso kauppakeskus. Mutta, joku Mäkkylä on väliinputoaja, ei palveluja. Mieluummin Pitäjänmäki, jossa kauppoja, postia, sun muuta, ja asema. Se on sentään jo Helsinkiä.
Mäkkylä on kyllä hyvä ja rauhallinen paikka asua.
Jos käyt Hesassa töissä, pääset junalla vähän
yli kymmenessä minuutissa keskustaan. Jos käytät
autoa, ovat Kehä-ykkönen ja muut moottoritiet ai-
van lähellä. Jos sinulla on kouluikäisiä lapsia
ovat koulut vieressä jne.
Kesällä polkaiset pyörällä vaikka Seurasaareen
nopsasti ja muutoinkin meri ihan vieressä.
Missä kohtaa Mäkkylässä on merta?
Voisiko joku kertoa, että onko Puustellinmäki osa Mäkkylää, vai onko se Mäkkylän kanssa ihan "samanarvoinen", eli oma kaupunginosansa?
(Sen uskoisin teitäväni, että Puustellinmäki on osa Leppävaaraa, vai onko?)
Kiva kylä, on moni-osainen, kahtiajakautunut. Toinen puoli Mäkkylää ja osa on ns. Vermoa. Bussipysäkkikin on nimellä Vermo, juna-asema on Mäkkylä. Postipuu on enemmän Leppävaaraa ja Vermo vähän vähemmän. Merelle ei todellakaan ole pitkä matka, kävellen ehkä kymmenen minuuttia pyörällä nopeammin. Upeat ulkoilumaastot heti ovelta, pääsee mihin haluaa. Ladut lähellä kans.
Osalla mäkkyläläisiä on posti Hesan puolella ja bussissa joutuu maksamaan seutulipun Espooseen, junalla pääsee Espooseen sisäisellä mutta Hesaan seutulipulla. Et semmosta täällä on asua.
Lyhyt matka jokapaikkaan ja onhan meillä jopa Hese ja bensa omalla kylällä.