"Kun Persianlahden sota alkoi, 8-vuotias Vesa Linja-aho oli varma siitä, että maailmanloppu oli käsillä. Niin hänen äitinsä opetti. Ilmestyskirjan profetioita löytyi milloin mistäkin uutisesta. Linja-ahoa pelotti ja ahdisti. Tuntui siltä, että ei kannattanut tehdä mitään, koska maailma loppuisi kuitenkin pian ja suurin osa ihmisistä menisi helvettiin.
"Äiti oli luterilainen änkyräuskovainen. Hän suomensi kirjoja, joissa puhuttiin saatanasta ja maailmanlopusta, ja me lapset saimme myös osamme näistä 'faktoista'. Voi kuvitella, mitä sellaisten asioiden kuuleminen tekee kymmenvuotiaalle nassikalle."
Usko kaatui lopulta siihen, että Linja-aho alkoi soveltaa uskontoon samoja ajatusmalleja kuin kaikkeen muuhunkin.
Hän oli jo uskovaisena kritisoinut esimerkiksi homeopatiaa.
"Tarkastelin ensimmäistä kertaa kristinuskoa kriittisesti: mikä todistaa sen puolesta ja mitkä asiat sitä vastaan."
Linja-aho ehti olla uskossa kymmenen vuotta.
"Samanikäiset kaverit ovat filosofiassa ja argumentaatiossa kymmenen vuotta minua edellä, koska uskonnollinen ajattelu ei ole jarruttanut heidän älyllistä kehitystään. Homo- ja transfobisia sekä rasistisia kommenttejani löytyy netistä yhä, eikä sille voi mitään. Jos saisin esittää yhden toivomuksen, se olisi kristillisdemokraattien putoaminen eduskunnasta tulevissa vaaleissa."
http://www.hs.fi/elama/a1442979121243
Omien huuhaauskomusten käsitteleminen on monille kova paikka. Lähtihän Isaac Hayes South Park sarjasta pois siinävaiheessa kun sarja teki pilaa Skientologiasta. Kaikki muu pilanaihe oli helppo käsitellä. Sama pätee muiden huuhaaseen paitsi omaan.
Entinen uskovainen kertoo
1
211
Vastaukset
- fda
On aina mukava lukea Linja-ahon kirjoituksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849