Aloittelijan kysymyksiä

raha.tule.luokseni

Niin, kokeillaas miten tää menee.
Aattelin että jotain vois kehitellä vuon veikkaus pelien vaihtoehdoksi kun tuotto on melko säälittävää, 800 tappiota joka vuosi sijaan saisi olla 800 voittoa tai edes plus miinus nolla kun säästämälläkin saa tuottoa enemmän.

OStin joku viikko sitten op aasiaa 50 euroa 0,2933kpl, en siis tajuu näistä
mitään vielä :)

Niin mitä tuo tarkoittaa kun lukee lunasta ja osuuden arvo on 168 euroa?

6

242

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Veikkaaminen ei tosiaan ole mikään sijoitus vaan vapaaehtoista veronmaksua. Kaakkois-Aasiaan sijoittava indeksirahasto on huomattavasti parempi vaihtoehto rahoillesi ja viidelläkympillä olet ainakin aloittanut varovasti. :) Kivijalkapankin rahastoksi tuo ei ole edes kovin kallis. Älä nyt kuitenkaan odota mitään valtavaa voittoa ihan ensimmäisellä viikolla, paremminkin ehkä joskus 20-luvulla.

      Rahaston yhden osuuden viimeisin arvo on 168,59 euroa. Viidelläkympilla olet saanut 0,2933 osuutta, joiden arvo oli ostaessasi se viisikymppiä. Lunastusnappulalla voit myydä osuutesi, jolloin saat tilillesi sijoituksesi senhetkisen arvon. Sekä ostaessa että myydessä maksat 0,15 prosentin palkkion.

      Viime perjantaina olisit saanut sijoituksestasi 0,2933 x 168,59 x 0,9985 = 49,37 euroa. Aavistuksen verran tappiota siis tässä vaiheessa, mutta paljon vähemmän kuin epäonnistuneella veikkausrivillä.

      • raha.tule.luokseni

        Juu, mielenkiinnossa seuraa meneekö se joskus yli 50.


      • Vakuusvaje

        Meneehän se, kun tässä kuussa pistät sinne toisen viisikymppiä. Samaa tahtia kymmenen vuotta, niin siellä on kuusituhatta ja tuossa ajassa luultavasti jo tulee jotain tuottoakin.

        Eilinen arvo näkyy olleen 168,87 euroa eli pottisi on kasvanut 9 sentillä.


    • gerbii

      Suosittelisin kuukausittaista säästämistä, esim. 50 euroa kolmeen erilaiseen rahastoon kuukausittain ja mielellään useamman vuoden ajan (jotta laskuista ja romahduksista saadaan ostettua osuuksia ja päästään uuteen nousuun). Paras on antaa ostojen mennä automaattisesti tililtä ja olla tekemättä mitään. Suosittelen tutustumaan Seligsonin edullisiin rahastoihin ja heidän sivuilla oleviin rahastosijoittamisen perusteisiin. Tuon Aasia -rahaston kaveriksi sopisi hyvin esim. Seligsonin Top Brands, joka sijoittaa 25 suureen brändiyritykseen, jotka hyötyvät koko maailman kulutuksesta ja kehittyvien maiden kasvusta. Jos haluaa tasaisempaa menoa, siis pelkitetysti pienempiä laskuja huonoina aikoina ja maltillisempia tuottoja nousuvuosina, myös yhdistelmärahasto Pharos Seligsonilta voisi sopia, joka sijoittaa todella hajautetusti osake- ja korkomarkkinoille. www.seligson.fi

    • semiköyhämuttarikas

      Anteeksi jos tulen myöhässä keskusteluun, youtube on täynnä ammattilaisia opettajia sijoittamisessa. Tässä muutama:project life mastery, Chris dunn

    • ftdfxccx

      Paras sijoitus on bitcoin. muuta ei tarvii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4268
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2724
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2482
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      84
      1519
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe