Saatanan lastentappaja ja puolustuskyvyttömien päähänampuja (tyypillinen ryssäjohtaja siis) Persereikäputin jatkaa uljasta neuvostopolitiikkaa.
Hitler pikkupoika Putiniin verrattuna
Paskavenäjä
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Putin on sairas eläimeensekaantuja.
Sekoitit Putinin aloittajaan.
Natoon ja heli vielä kun ehtii
Kuinka Saksa kykeni nousemaan konkurssin raunioista yhdeksi Euroopan vahvimmista talouksista neljässä vuodessa ilman ensimmäistäkään siirtomaata, jota käyttää hyväksi? Tämä on kysymys, jota ei käsitellä yleensä lainkaan taloustieteellisessä kirjallisuudessa.
Kun Adolf Hitlerin kansallissosialistinen puolue tuli valtaan, Saksan talous oli vielä katastrofaalisessa tilassa.
Ensimmäisen maailmansodan tappion vuoksi ulkomaisen velan määrä oli naurettavan suuri. Versailles’n häpeärauhan ehtoihin kuului, että Saksan tuli maksaa sotakorvauksia kolme kertaa enemmän kuin koko maalla oli omaisuutta. Maa kärsi myös edelleen 1929 alkaneesta kansainvälisestä talouskriisistä. 1923 Saksan markan arvo oli romahtanut, mikä oli tuhonnut yksityisten säästöjen arvon.
Pitkään jatkuneen kriisin vuoksi Saksa ei houkutellut ulkomaalaisia investointeja eikä lainoja. Ainut keino, jolla Hitler sai talouden käyntiin, oli oman julkisen valuutan käyttäminen.
Hallitus käytti uutta valuuttaa rahoittaakseen laajoja julkisia infrastruktuurihankkeita. Hallitus remontoi julkisia rakennuksia sekä rakensi uusia teitä, siltoja, satamia ja kanavia. Infrastruktuurihankkeen budjetti oli noin miljardi yksikköä kansallista valuuttaa. Se rahoitettiin valtiovarainministeriön lupakirjoilla. Ellen Brown on kirjoittanut:
”Valtiovarainministeriö laski liikkeelle inflaationeutraaleja lupakirjoja miljardin valuuttayksikön edestä. Miljoonat saksalaiset saatiin työllistettyä hankkeen avulla. Palkka maksettiin valtiovarainministeriön lupakirjoilla. Kansalaiset kuluttivat palkkansa ostamalla tuotteita ja palveluita, mikä loi töitä yhä useammille ihmisille. […]
Lupakirjat eivät itse asiassa olleet velattomia; ne olivat velkakirjoja, joista hallitus maksoi korkoa. Ne kiersivät kuitenkin markkinoilla vapaasti rahan tavoin. Niiden vuoksi valtion ei tarvinnut lainata rahaa ulkomaalaisilta eikä maksaa ulkomaanvelkojaan takaisin.”
Brownin mukaan uusi ”valuutta” sai Saksan talouden jaloilleen alle kahdessa vuodessa. Yhdysvalloissa ja muissa länsimaissa miljoonat ihmiset kärsivät yhä työttömyydestä, mutta Hitlerin Saksa työllisti kansalaiset hämmästyttävän nopeasti. Tammikuun 1933 ja heinäkuun 1935 välillä työllisyys nousi 11,7 miljoonasta 16,9 miljoonaan.
Lisäksi rahapoliittiset ongelmat oli ratkaistu: inflaatio oli pysäytetty, eikä ulkomaanvelka enää haitannut talouden kasvua.
Ja niin tuli Saksasta piikki sionistien pankkijärjestelmään ja Hitleri ja Saksa piti tuhota.
Kuten myös Putinista on tullut ongelma siionisti eliitille kun ei ole enään mukana luomassa uuttamaailmanjärjestystä.
Putinin politiikka perustuu puolustuskyvyttömien tappamiseen. Perivenäläistä sankaruutta siis, ja taas tulee ämpärillinen peltiprenikoita rintapieleen.
Onko sulla todisteita aiheesta jota väität. Median tarinat eivät nykysin riitä todisteiksi.
Venäläinen media...Viktor Disney.
Hitler oli sotahullu
Putin on seinähullu
Koittakaa pitää keskustelut jollakin älyllisellä tasolla. Kyllä Hitler, Stalin ja Kiinan kulttuurivallankumous varmaankin johtavat murhatilastoa. Nykyvenäjä ei ole lähelläkään edes Japanin 2. maailmansodan aikaisia lukemia. Ystävät hyvät, miksi Syyriassa soditaan? Huomasitteko, koska Venäjä liittyi oman liittolaisensa taisteluun? Vasta, kun USA alkoi pommittaa omia vihollisiaan (ISIS) Syyrian alueella. Ja tällä tarinalla en todella puolusta siviilien surmaamista Syyrian alueella.
Putin on sika
Putin on ämmä.