IHMISOIKEUDET KUNNIAAN

Köyhille leipää ja asunto. Rauhantahtoa naapuria ja lähimmäistä kohtaan. Ei tartte voittaa miljoonia, kun kukaan ei vie niitä mukanaan tuonpuoleiseen. Ihansama mitä naapurin bemari ja talo maksaa...ei kannata olla kade. Ihmisarvo kaikille !! Antakaa anteeksi lähimmäisille. Kaikki olemme erilaisia ja tehdään virheitä. Liian pitkälle ei kannata tahallaan mennä rikkomuksissa, ahneudessa ja niin ed.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Esivalta ei enää halua kunnioittaa taivaan ja maan Luojaa. Ehkä esivalta ei ole halunnutkaan Kunnioittaa taivaan ja maan Luojaa. Esivallasta on tullut esivalta ihan itsekseen.

Äänestä
  • Erno Paasilinna kirjoitti jo yli 45 vuotta sitten.
    ”Kun hallintokoneisto paisuu, se muodostaa yhteiskuntaluokan. Se ei enää palvele kansaa, eikä siihen pyrikään. Virkakoneisto elää omaa elämäänsä ja kansan on palveltava sitä”

    Kari Suomalainen sanoi aikoinaan osuvasti;
    ”Onneksi tulevaisuus ei koskaan ole nuorten, sillä kun on heidän aikansa ottaa ohjat käsiinsä, he eivät ole enää nuoria.”

    Äänestä

Olin sairaalassa muutaman päivän, tarkailua, kokeita ja hoitoa.
Olin kahden hengen huoneessa, jossa edellinen/ensimmäinen potilas oli ollut jo vuorokauden.
Puolen päivän jälkeen hän totesi:” Veit kaiken huomion, minua ei huomata enää yhtään.”
Oli kuin olisin saanut ämpärillisen jäävettä päälleni.
Potilaan saapuessa osastolle hän vaihtaa vaattet, otetaan näytteitä, veren paine ja puhutaan ruokavaliosta, sekä mahdollisista toiveista. [ kahvia-teetä, tummaa-vaaleaa leipää]
Olen 70v. Oli 5. kertaa sairaalassa joten sairaalan rutiinit eivät ole kovin tuttuja.

Minulle laitetiin ’tippa’ 25 h ja sairaalapotta sängyn viereen, _mikä häpeä.

Käytin astiaa kun toinen potilas poistui huoneesta ja äkkiä kansi kiinni ettei hajua tulisi.
Häpeä kohosi huipuunsa ja hoitaja vei astian tyhjennykseen.
Itselläni on viiden vuoden kusiämpärin tyhjennys kokemus lapsuudesta. Äiti ja isä tuli päiväunilta ja minut käsketiin tyhjentämään pissaämpäri jonka sisältö oli lämmin se oli arkipäivää joka päiväinen työ.
Hoitovuoro vaihtui ja seuraava vuoro huomasi tippatelineessä akun jolloin johdon voi ottaa pois telinettä voi siirtää lyhyeksi aikaa > WC-käynti.
Toisella kerralla osasin siis itse, en tarvinut sitä huomiota henkilökunnalta.

Kukaan ei ole omalla päätöksellään sairaalassa, ei itse päätä otetusta kokeista tai saamastaan hoidosta. Mutta on se törkeetä viedä huomio toiselta potilaalta...hän minua 15 vuotta vanhempi.

No olen se sukuni heikoin lenkki vanhempani eivät sairaaloissa olleet Äiti oli kaksi kertaa ne synnytykset jotka ehtivät sairaalaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


eimitääntäältä kirjoitti:

Köyhille leipää ja asunto. Rauhantahtoa naapuria ja lähimmäistä kohtaan. Ei tartte voittaa miljoonia, kun kukaan ei vie niitä mukanaan tuonpuoleiseen. Ihansama mitä naapurin bemari ja talo maksaa...ei kannata olla kade. Ihmisarvo kaikille !! Antakaa anteeksi lähimmäisille. Kaikki olemme erilaisia ja tehdään virheitä. Liian pitkälle ei kannata tahallaan mennä rikkomuksissa, ahneudessa ja niin ed.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu