Mikäli apostolit olisivat opettaneet uudestikastajien oppien mukaisesti, olisi se helposti luettavissa Raamatusta. Mutta asian laita ei näin ole vaan apostolit opettivat selvästi, jonka lapsikin voi ymmärtää, lutherilaisella tavalla, joka on luotettava, varma oppi kasteesta. Uudestikastajaliike ei tullut siihen aikaan kysymykseen, koska ihmisopeilla ei ollut sijaa sen ajan apostolisen seurakunnan vaikutuspiirissä, vaikka monta ryömijää yritti jo alussa tuhota opin ja elämänkin kautta apostolisen yhteyden. Miten me sanommekaan, että näytösluonteinen upotuskaste ei vakuuta edes kirkon piispoja, vaikka he ottavat vastaan paavin ja perkeleen, muslimit ja kirkollisveroilla hankitun viinalähetyksen, mutta lahkoriivatut eivät heille kelpaa. Uudestikastajat eivät saa viisaita ja ymmärtäväisiä looshiinsa koska he osaavat varoa, eikä se lahkojoukkio tee vaikutusta edes perkeleeseenkään koska ovat sellaisia köyhänpuoleisia....linttajalkoja.
Mitä apostolit opettivat?
9
<50
Vastaukset
- Eenokki12
Eivät opettaneet helluntailaisten tavalla. Kuka apostoli vaati että kaste on ehdottomasti suoritettava upottamalla. Eivät sanoneet että kaste, sehän on pelkkää keittiövettä, ja esimerkki Jeesuksen mukaan ja kaste ei pelasta, mutta se kuuluu uskon vanhurskauteen jne...
- samaamieltäveli
Niinpä, kukaan apostolit ei opeta noita uudestikastajien hokemia.
- eiksjuu
samaamieltäveli kirjoitti:
Niinpä, kukaan apostolit ei opeta noita uudestikastajien hokemia.
Aivan oikein.
Apostolithan kastoivat vauvoja, kuten hoviherran tapaus osoittaa: Ap 8
"36. Ja kulkiessaan tietä he tulivat veden ääreen; ja hoviherra sanoi: "Katso, tässä on vettä. Mikä estää kastamasta minua?"
37. Niin Filippus sanoi: "Jos koko sydämestäsi uskot, että Jeesus on Herra, niin se sinulle tapahtukoon."
38. Ja hän käski pysäyttää vaunut, ja he astuivat kumpikin veteen, sekä Filippus että hoviherra, ja Filippus kastoi hänet.
39. Ja kun he olivat astuneet ylös vedestä, tempasi Herran Henki Filippuksen pois"
Siinähän on selvä vauvakastetapahtuma!!!Kummit juoksivat vaunujen vieressä, mutta sitä ei valitettavasti mainita. - gwgwrg
eiksjuu kirjoitti:
Aivan oikein.
Apostolithan kastoivat vauvoja, kuten hoviherran tapaus osoittaa: Ap 8
"36. Ja kulkiessaan tietä he tulivat veden ääreen; ja hoviherra sanoi: "Katso, tässä on vettä. Mikä estää kastamasta minua?"
37. Niin Filippus sanoi: "Jos koko sydämestäsi uskot, että Jeesus on Herra, niin se sinulle tapahtukoon."
38. Ja hän käski pysäyttää vaunut, ja he astuivat kumpikin veteen, sekä Filippus että hoviherra, ja Filippus kastoi hänet.
39. Ja kun he olivat astuneet ylös vedestä, tempasi Herran Henki Filippuksen pois"
Siinähän on selvä vauvakastetapahtuma!!!Kummit juoksivat vaunujen vieressä, mutta sitä ei valitettavasti mainita.Apostolit kastoivat vauvoja ja vaareja, koska Jeesus käski kastamaan ja opettamaan kaikkia kansoja.
Kiva, että uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin raamatussa -trollikin myöntää tosiasiat. - eivauvojakukaniinhulluol
gwgwrg kirjoitti:
Apostolit kastoivat vauvoja ja vaareja, koska Jeesus käski kastamaan ja opettamaan kaikkia kansoja.
Kiva, että uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin raamatussa -trollikin myöntää tosiasiat.Apostolit kastoivat VAIN uskoontulleita, eli ei taatusti ainuttakaan vauvaa, vaareja kylläkin.
eli lopeta pascanpuhuminen saman tien. - Eenokki12
eivauvojakukaniinhulluol kirjoitti:
Apostolit kastoivat VAIN uskoontulleita, eli ei taatusti ainuttakaan vauvaa, vaareja kylläkin.
eli lopeta pascanpuhuminen saman tien.Simon noita uskoi helluntailaisten tavalla, mutta Pietari hermostui ja kirosi simon noidan ja hänen rahansa. Uskoon tulevan tai uskoon tulleen usko voi olla simon noidan uskoa. Uudestikastetuilla se on samaan kategoriaan kuuluvaa uskoa, kuin simon noidalla. Simon noita katui, mutta uudestikastetut pysyvät itsepäisesti lahkoriivattuina.
- voimapuuttuupäijänteenve
Mitä merkitystä eenokille on ollut vauvakasteestaan?
kuinka se näkyy hänen kirjoitelmissaan, Jumalan Pyhä henkikö vaikuttaa kaiken tuon ilvehtimisen ja hullun lailla esiintymisen vai mikä se henki ja vaikutin mahtaa olla!?
tosin lutterikin vaikuttui niin luulouskostaan että oli mieluusti hyväksymässä kaiken vainon ja tuhoamisen niin juutalaiselta kansalta kuin aikansa uskoviltaankin, joita lutetri ei ymmärtänyt mitenkään, ei sen enempää kuin tämån ajan eenokit ja muut vastaavat !
siis milloin vauvakaste alkaa vaikuttaa, onko se niinkuin burana pitkävaikutteinen peilikuvana eli vaikutus alkaa vasta lähempänä hautaa vai?- Eenokki12
Pyhä Henki alkaa vaikuttamaan heti kun vauvaa siunataan ja rukoillaan ettei uudestikastetut perkeleet pääsisi koskaan viettelemään Jeesuksen sylissä olevaa vauvaa. Opetus on tarkoitettu vauvoille ja vielä silloinkin kun he ovat vahvassa uskossa. Ne jotka eivät usko heille julistetaan parannusta. Uudestikastetut tuomitaan Jumalan sanalla harhaoppisiksi ja helvettiin elleivät palaa kasteen armoon.
juutalaiset elävät vanhaa liittoa ja Jeesus sanoo heitä Ilmestyskirjassa saatanan synagogaksi. He eivät tuossa uskossaan, eläessään vanhaa voi pelastua, vaan joutuvat iankaikkiseen vaivaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1592925Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581897Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651523Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt281512- 901196
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221185Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa49933Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan184868Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60859Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva4859