Wanhan eläkeläisen kiireinen päivä

Päätin tänään vaihtaa talvirenkaat.

Lähtiessäni kohti autotallia huomasin postia eteisen pöydällä. Päätän selata postin läpi ennen kuin menen autotalliin. Huomasin pöydällä postiin lähtevät kirjeet.

Laitoin autonavaimet pöydälle ja heitin roskapostin roskakoriin. Silloin huomasin roskakorin olevan täynnä. Niinpä päätin laittaa kirjeet takaisin pöydälle ja käydä tyhjentämässä roskakorin.

Mutta sitten tajusin, että kun kerran olen viemässä roskia ulos ja roskalaatikko sattuu olemaan lähellä postinlaatikkoa, voin aivan hyvin laittaa kirjeisiin postimerkit ja viedä ne samalla laatikkoon. Postimerkkejä on pöytälaatikossa työhuoneessani, joten lähdin kohti työpöytääni, jonka päällä huomasin vajaan juomatölkin. Jotta en merkkejä etsiessäni kaataisi juomaa pitkin pöytää, siirsin sitä hieman syrjään. Huomasin, että juoma oli lämmennyt ja päätin viedä sen jääkaappiin.

Matkalla jääkapille huomasin ikkunalla kukan, joka kaipasi kastelua. Laskin tölkin ikkunalaudalle ja löysin lukulasini, joita olin etsinyt koko aamun.

Ajattelin, että on varminta viedä lukulasit työpöydälleni heti sen jälkeen kun olen kastellut kukan. Laskin lasit takaisin ikkunalaudalle ja menin täyttämään kastelukannua kun siinä samassa huomasin TV:n kaukosäätimen. Joku oli jättänyt sen keittiön pöydälle.

Tajusin, että illalla katsellessani telkkaria tarvitsen kaukosäädintä, mutta todennäköisesti en muista, että se on keittiön pöydällä, joten päätin viedä sen oikealle paikalleen, kunhan vain ensin kastelen kukat. Yritin kaataa vähän vettä kukalle, mutta suurin osa läiskyi lattialle. Joten, laitoin kaukosäätimen takaisin keittiön pöydälle ja hain pyyhkeitä, joilla kuivasin läikyttämäni veden. Matkalla liinavaatekaapille yritin muistaa mitä olin tekemässä.

Huomaan kiireisen päivän jälkeen illalla, että renkaita ei ole vaihdettu, kirjeitä ei ole postitettu, roskista ei ole tyhjennetty, lämmin juoma on edelleen ikkunalaudalla, kukkia ei ole kasteltu, postimerkit ovat laittamatta, en löydä television kaukosäädintä saatikka lasejani, enkä muista minne olen laittanut autonavaimet.

Miettiessäni, miksi mitään hommaa ei ole hoidettu tänään, olen todella hämmentynyt, sillä olen ollut kiireinen koko päivän kuten muinakin päivinä ja olen taas touhuamisesta väsynyt.

Lienee taas parasta paneutua S24 keskustelupalstan antiin.

10

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muistelua

      Se on joskukus niinnii kiire, jotta ei kerkii mitää tekemään. Sittä, jos vielä vastustaa, niin jotta on lasit,avvaimet ja kaukosäätimet hävvessä, sillon on ukko ihmessään. Tuttu tilanne.

    • RollsRoyce

      Ei voi olla totta miten tuollainen ihminen on voinut olla töissä varmaan joku ö luokan työpaja sosssun rahoituksessa

      • neuvo-pomppijalle

        Koetahan rauhoittua pomppija! Käy hakemassa omat sossurahasi. Pitkä viikonloppu on edessäsi.


    • Olet kyky wanha. Kolumnistikin olisit helposti. Pakinan ja novellin taidat aloitus todisteenasi helposti. Viihdyin hetken eilen lukiessani kirjoittamaasi. Ei, en kehu sinua, osaan vain arvostaa luontaista taitoa olla kirkkaita ja huikeita kiteitä omaavan ihmismielen läsnä tässä hetkiemme ajatuksen mukavassa virrassa;) Taito on taitoa, tunnot tuntoja.

      Keskitynpä nyt taas suuriin lukuihin tauon jälkeen;) Onneksi löysin ajoissa toisetkin lukulasini.

      • Erehdyin, sorry. Hajamielisyyttäni kadottamaan miljoonan verran, onneksi vain toivoen hetken, aikaisempia ajatuksiani. No. Ei hätä, hoituu tehtäväni, omin tyylein kuten muillakin sattumukset sattumatta sitten voiman kautta kiihkottomuuteen...


    • Täytyy myöntää. Yksi kiireisimmistä illoista, monimutkaisinkin. Ei haittaa. Asennetta on oltava. Lupaus on pahempi velkaa. Suollan toisella tietsikallani matematiikan lepohuoneessani vastaustani pitkään numerosarjaan. Nyt puuttuu kohta enää muutamat tutuimmat;)

      Kirjastohuoneeni tietokoneella käyn susimaista metsästysihmismäistä, osasivuiltaan, tyydyttävää keskustelua.

      Sen suhteen olkaatte lohdullisia ja turhia huolia kantamatta. Poikasi/poikamme valveilla olevat tyttäremmekin valvoo. Minä ikäni kanssa myös:)

      Turhuuksien turhuus on toista solvata ilman, ettei ymmärrä omaa turhuuttaan!

      Tiistain vaali on oleva mielenkiintoinen!
      Laskeutukaa joskus omille näteille vaatteillenne!

      PS. Aloittajalta pyydän (lähes) anteeksi. Olen osa härkää. Lypsettävän ajatuksen seuramies kaartavan karkaava, kuitenkin tutun tuttuun tunkeva. Joskus opistanikin viihteelle karkaava kakara. Vekara. Saan olla.

    • tumppi.uuno

      Minulla oli niin kiire etten ehtinyt tehdä mitään.

    • Minullahi oli niin paljon töetä, jotta en kerinnä muuta kun suunitella mitkä jättäsin tekemätä.
      Onneksi oli aekkoo suunnitella ja piäjyn siihen, jotta jätän kaekki johonnii kiirreettömämppään päevvään asti tekemätä jos tien sittenkään.
      Otti niin voemille tuo mietintä, jotta nyt on mäntävä syömmään ja muata ötköttämmään.

    • Ja minun työt tehtiin hyvin pitkälti jaloilla, sitten kun autonavaimet jäi yhen "kävelyn"aikana kannon nokkaan ja huomattiin vasta autolla......niiin sitten käveltiin takaisin hakemaan:) nyt huvittaa silloin vähemmän.

    • syy.sekin

      Nyt tiedän uuden syyn laiskottelulle liikaa tekemistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe