Win 10 tili kysymys

tilitepäselvät

Asennettaessa tekee järjestelmän valvojan tilin? Win 10 avautuminen oli aluksi salasanalla suojattu. Muutin bin koodilla avautuvaksi. Lisäksi tein microsoft tilin kauppaan. Molemmissa eri salasana. Kauppaan meno avautuu ilman mitään salasana kyselyjä. TÄRKEÄ KYSYMYS: Asetukset/tilit näyttää: Paikallinen tili. Alla lukee Järjestelmän valvoja. Lisäksi tietysti erillinen Microsoft tili kauppaan. Koneessa on siis kaksi tiliä. Voin tehdä kaikki ohjelma ja muut asennukset koneen avauduttua paikallisella jv tilillä. Onko tämä oikea tapa? En ole perillä näistä asioista joten kertokaa! Win 10 toimii kyllä hyvin näinkin.

6

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös-ymmyrkäisenä

      Enpä ole minäkään nähnyt kahta yhtäpitävää selvitystä noista Windows 10:n vaatimista tileistä ja niiden tarpeellisuudesta.

      Jotain selväkielistä selvitystä kaivattaisiin.

      • "Enpä ole minäkään nähnyt kahta yhtäpitävää selvitystä noista Windows 10:n vaatimista tileistä ja niiden tarpeellisuudesta."

        Tietokoneissa on iäisyyden pidetty tavalliset käyttäjätilit erillään pääkäyttäjästä. Ihan normaali tapa suojata järjestelmä. Tietotekniikassa kun suojaukset tehdään suurelta osin juurikin käyttäjätileillä ja niiden oikeuksilla.

        Se on hyvä asia hahmoittaa, että kun käynnistää minkä tahansa ohjelman niin sille annetaan samalla lupa tehdä täysin samat asiat mitä käyttäjä joka ohjelman käynnistää.


    • msmäsms
      • pääseekö-käyttämään

        Eli siis pitää mennä netti päälle jo käynnistyksessä, että konetta ylipäätään pääsee käyttämään?


      • pääseekö-käyttämään kirjoitti:

        Eli siis pitää mennä netti päälle jo käynnistyksessä, että konetta ylipäätään pääsee käyttämään?

        Siis Windows 10:n vaatimuksiin kuuluu Internet yhteys. Se on suunniteltu niin, että toimii kyllä vaikka yhteys katkeilisi ja puuttuisi jonkin aikaa.

        Siinä oli kyllä joku kikkaviitonen tehty, että toimii vaikka kirjautumishetkellä ei nettiyhteyttä ole. Tietenkään se ei ole suunniteltu niin, että toimisi jatkuvasti ilman nettiyhteyttä.

        Käytännössä nettiyhteys on kuitenkin kaiken aikaa joten tuolla ei niin väliä ole.


    • Siis kun Windows 10 kun asennetaan niin se tapahtuu järjestelmän valvojan tilillä. Sitten lisätään tietokoneen käyttäjät tekemällä tavalliset käyttäjätilit jokaiselle käyttäjälle ja ne kytketään heidän Microsoft tileihin.

      Yleisesti ottaen on vähintään kaksi tiliä käytössä. Jos on kolmen hengen perhe kuka käyttää samaa konetta niin on neljä tiliä.

      Sitäkin voi tehdä, että tekee eri käyttäjätilin vaikka työhommia varten niin pysyy siististi erillään vapaa-ajan jutuista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      257
      4590
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1109
    Aihe