Asennettaessa tekee järjestelmän valvojan tilin? Win 10 avautuminen oli aluksi salasanalla suojattu. Muutin bin koodilla avautuvaksi. Lisäksi tein microsoft tilin kauppaan. Molemmissa eri salasana. Kauppaan meno avautuu ilman mitään salasana kyselyjä. TÄRKEÄ KYSYMYS: Asetukset/tilit näyttää: Paikallinen tili. Alla lukee Järjestelmän valvoja. Lisäksi tietysti erillinen Microsoft tili kauppaan. Koneessa on siis kaksi tiliä. Voin tehdä kaikki ohjelma ja muut asennukset koneen avauduttua paikallisella jv tilillä. Onko tämä oikea tapa? En ole perillä näistä asioista joten kertokaa! Win 10 toimii kyllä hyvin näinkin.
Win 10 tili kysymys
6
122
Vastaukset
- myös-ymmyrkäisenä
Enpä ole minäkään nähnyt kahta yhtäpitävää selvitystä noista Windows 10:n vaatimista tileistä ja niiden tarpeellisuudesta.
Jotain selväkielistä selvitystä kaivattaisiin."Enpä ole minäkään nähnyt kahta yhtäpitävää selvitystä noista Windows 10:n vaatimista tileistä ja niiden tarpeellisuudesta."
Tietokoneissa on iäisyyden pidetty tavalliset käyttäjätilit erillään pääkäyttäjästä. Ihan normaali tapa suojata järjestelmä. Tietotekniikassa kun suojaukset tehdään suurelta osin juurikin käyttäjätileillä ja niiden oikeuksilla.
Se on hyvä asia hahmoittaa, että kun käynnistää minkä tahansa ohjelman niin sille annetaan samalla lupa tehdä täysin samat asiat mitä käyttäjä joka ohjelman käynnistää.
- msmäsms
https://www.microsoft.com/fi-fi/account
Kaikki Microsoftin palvelut yhdellä tilillä- pääseekö-käyttämään
Eli siis pitää mennä netti päälle jo käynnistyksessä, että konetta ylipäätään pääsee käyttämään?
pääseekö-käyttämään kirjoitti:
Eli siis pitää mennä netti päälle jo käynnistyksessä, että konetta ylipäätään pääsee käyttämään?
Siis Windows 10:n vaatimuksiin kuuluu Internet yhteys. Se on suunniteltu niin, että toimii kyllä vaikka yhteys katkeilisi ja puuttuisi jonkin aikaa.
Siinä oli kyllä joku kikkaviitonen tehty, että toimii vaikka kirjautumishetkellä ei nettiyhteyttä ole. Tietenkään se ei ole suunniteltu niin, että toimisi jatkuvasti ilman nettiyhteyttä.
Käytännössä nettiyhteys on kuitenkin kaiken aikaa joten tuolla ei niin väliä ole.
Siis kun Windows 10 kun asennetaan niin se tapahtuu järjestelmän valvojan tilillä. Sitten lisätään tietokoneen käyttäjät tekemällä tavalliset käyttäjätilit jokaiselle käyttäjälle ja ne kytketään heidän Microsoft tileihin.
Yleisesti ottaen on vähintään kaksi tiliä käytössä. Jos on kolmen hengen perhe kuka käyttää samaa konetta niin on neljä tiliä.
Sitäkin voi tehdä, että tekee eri käyttäjätilin vaikka työhommia varten niin pysyy siististi erillään vapaa-ajan jutuista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774502Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112473- 1721655
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2441508- 1241400
- 1221307
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721229Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91221- 761212
- 35976