Kapitalismiin kuuluu riskinotto.

1990-luvun laman sinänsä traagisiin kohtaloihin olivat syyllisiä vain ja ainoastaan riskinottajat itse. Suomalainen syyttää aina muita.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistan.hyvin

      Ei se niin yksinkertaista ollut. Vaikka oikeassa olet siinä riskinottajista, vaan niinhän aina täytyy olla riskinottajat, eihän muuten mitään olisi jos jäädään makaamaan.
      Tuli vain yleinen ilmapiiri, että tässähän ollaan " euroopan japani ".
      Ihmiset otti velkaa, ja alkoi haaskaamaan, alkoi rakannusbuumikin, kun näin tuli työtä, tuli runsaasti rakennusyrittäjiä, kuin muitakin. Rahaa sai pankista, oikein pankinjohtajat tyrkytti. Sitten alkoi hiipumisvaihe -90 -luvulla, yrittäjät ym huomasi ettei enään työmaita aukea, ei ollut työtä esim. yhdellekkin LVI alan yrittäjällä, 25 työntekijälle, se oli konkurssi. Johtajilla oli kalliit veneet, kesämökit, asuntoautot, mitä mitä kerskakulutus siihen aikaan toi. He oli nousun aikaan perustaneet firmojaan, ja elää piti tietenkin "suurenjohtajan" lailla.
      Nythän nämä arkipäivää monilla, kun elintaso noussut niin.,
      kesämökit, ym. matkailuautot...

    • Laskut jäivät kyllä muiden maksettaviksi, kuten näiden myöhempien aikojenkin lamojen.

      • Suosi.kotimaista

        Näin se on, ei ollut laskuille maksajia, kun työt loppui.
        Silloin oli vastuuministerinä Suvi-Anne Siimes, oli kiire myydä ne ulkomaille 5 % nimellishinnastaan.

        Nytkin ollaan velalla elävä yhteiskunta. Voidaan tätäkin aikaa sitten jälestä aprikoida. Laskut nytkin maksaa työssäolijat, joita verotetaan. ym verotuskohteet. Mutta, ihmiset aina takana, oli sitten mikä betonijärkäle tahansa veroineen esim kiinteistöveroineen.

        Voidaan sanoa, ettei tällä syönnillä oikein ymmärretä tätä nykyajan polittikkaa, joka rahoina liikkuu.

        Suomi yksi maailman kärkimaita hyvässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      86
      1373
    2. 72
      1204
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      79
      1071
    4. 95
      889
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      869
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      30
      800
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      78
      708
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      703
    10. 44
      632
    Aihe