hippo

Antakaa anteeksi kysymykseni,jos tämä loukkaa uskontokuntaanne.Kun Jehovientodistajien opissa sanotaan tuhatvuotisesta valtakunnasta.Mitähän tämä kongreettisesti tarkoittaa.Onko teidän oppien mukaan tämänjälkeen pelkkää tyhjyyttä,
7386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ja ihmeellistä ole kuin se että Johannes ei vanhana miehenä jaksanut keksiä mitään sen jälkeisestä ajasta.
Nyt kaivattaisiin uutta näkijää joka paljastaisi herran tahdon tuhatvuotisen valtakunnan jälkeen.
Voisiko seura alkaa profeetaksi.
Jos ennusteli menisi vikaan voisi sanoa ettemme olekaan henkeytettyjä ja että odotamme lisää valoa.

Äänestä
  • Taivaassa olevat 144 000 ainakin soittelevat harppua sitten ikuisuuden kun tuo tuhannen vuoden hallitustehtävä on ohitse?

    Aika pienen jutun takia taivaskomennus ikuisuudeksi.

    Äänestä

  • valomerkki.. kirjoitti:

    Taivaassa olevat 144 000 ainakin soittelevat harppua sitten ikuisuuden kun tuo tuhannen vuoden hallitustehtävä on ohitse?

    Aika pienen jutun takia taivaskomennus ikuisuudeksi.

    eikö ole tietoa tai uskallusta puhua k.o asiasta.Nyt saarnamiehet peliin.Vai onko usko heikko.Luulisi edes palkkasaarnajien pystyvän sanovan Jehovalaisen totuuden.

    Äänestä

  • hippo kirjoitti:

    eikö ole tietoa tai uskallusta puhua k.o asiasta.Nyt saarnamiehet peliin.Vai onko usko heikko.Luulisi edes palkkasaarnajien pystyvän sanovan Jehovalaisen totuuden.

    Ei heillä ole palkkasaarnaajia.

    Äänestä

Jos tuhatvuotinen valtakunta hallitsee maata ja puhdistaa sen kaikenlaisesta saastutuksesta, niin tuskin sitä hukkaan heitetään ja tuhotaan sen jälkeen..

Sitten eletään niin kuin Aadam ja Eeva olisivat eläneet paratiisissa, jos olisivat valinneet toisin..

Äänestä
  • Eihän se niin voi olla,menisi koko opetus vikaan.Jos kaikki jepet pääsevät ikuiseen elämään,niin nykyiset saarnaajat puh. peetä.

    Äänestä

Kristuksen johdossa olevan Jumalan valtakunnan voimin hänen tuhatvuotishallituksensa aikana maapalloa autetaan muuttumaan paratiisiksi ja sen ihmiskuntaa täydellisyyteen ikuista elämää silmällä pitäen:

http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/t15/article_01.htm

http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/rq/article_06.htm

http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/rq/article_05.htm

http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/lmn/index.htm

http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/w/2002/6/15/article_01.htm

ja tuossa tuo viimeinen myös englanniksi:

http://watchtower.org/library/w/2002/6/15/article_02.htm


N. N.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hippo kirjoitti:

Antakaa anteeksi kysymykseni,jos tämä loukkaa uskontokuntaanne.Kun Jehovientodistajien opissa sanotaan tuhatvuotisesta valtakunnasta.Mitähän tämä kongreettisesti tarkoittaa.Onko teidän oppien mukaan tämänjälkeen pelkkää tyhjyyttä,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu