Berlingo uudistuu vuonna 2018

PSA-Pete

13

391

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MersuBussi98

      Hyvä, että Berlingo uudistuu.

      • Mitämieltäootoikeasti

        Eikä ole,ootko tosiaan sitä mieltä?


      • Doblonkinpitäisuudistua

        Miten Fiatin Doblolle käy? Loppuuko valmistus vai tulee tilalle jotain? Tietääkö kukaan?


    • Japian

      Tosi mahtava juttu joo. Mun mielestä ranskalaisten autojen valmistus tulisi kriminalisoida

      • nevertohjo

        Silloinhan tippuis markkinoilta esim. Toyota ProAce ja Yaris. Jo vain se kävis!


      • Kaksi_raskauttavaa
        nevertohjo kirjoitti:

        Silloinhan tippuis markkinoilta esim. Toyota ProAce ja Yaris. Jo vain se kävis!

        Älä unohda, että Avensiskin on ranskalaista suunnittelua, vaikka valmistetaankin briteissä.


    • PSA_pikkupakut

      Pakuina myöskin. Nyt keväällä esitellään uudet sisarusmallit Citroen Berlingo & Paugeot Partner & Opel Combo jotka kaikki valmistetaan Espanjan Vigossa. Tulevat kuulema myyntiin kesällä ja hinnat melko lähellä nykyisten mallien hintoja.

      Artikkelin mukaan saataville tulee myös kiinnostava vaihtoehto automaattilaatikko EAT8, josta ei ole kuulunut sen kummepia moitteita toimivuudeltaan tai kestävyydeltään. Kiinnostava optio kun automaatit ovat pakuissa melkoharvinaisia ja vasinkin ne aidot, kaksoiskytkimellisten ja robotien sijaan.

      Koneet bensa 1.2 Puretech 110 et 130 hv, sekä 4-syliteriset dieselit 1.5 BlueHdi versioina 75, 100 ja 130 hv.

      - http://www.largus.fr/actualite-automobile/citroen-berlingo-3-premiere-infos-sur-le-nouveau-berlingo-8779390.html

      Uudet mallit muistuttavat muotokieltään läheisesti pykälää suurempia PSA:n kolmea pakua Experttiä & Jumpya & ProAcea, kuten avauksenkin linkistä käy ilmi.

      Seuraavaksi kulkineeksi paku siviiliautoksi automaatilla harkinnassa ja siksi nuo uudet mallit kiinnostavat.

    • PSA_Voitures

      Kolmen viikon kuluttua Genèven autonäyttelyssä nuo uudet mallit sitten virallisesti esitellään, mutta alla uusi malli esittelyssä, joka vaikuttaa visuaalisesti suuremmalta, mutta on vain 2cm pidempi, eli 4,40m.

      Alustana EMP2, jota käytetään myös 308 ja 3008 malleissa.

      Sitten Pariisin autonäyttelyssä esitellään Berlingo XL – 4,75 m eli 35 cm pidempi versio.

      Myynti ainakin Ranskassa alkaa kesäkuussa ja sitten muutaman kuukauden kuluttua pakuversiot.

      Cirtoen Berlingo 2018: http://www.caradisiac.com/presentation-video-citroen-berlingo-3-2018-toujours-plus-pratique-165895.htm

      Makuasioita tietty, mutta itse olisin kaivannut enempi tonniluokan pakun keulaa, mutta tuo on mixt siitä ja henkilöautoista. Mutta ehkäpä pakuvesiossa on enempi tonniluokan pakun keula?

    • PSA_Voitures
    • Ihankivaltanäyttääauto
      • PSA_Voitures

        "Mitäs mieltä olette tuosta uudistuksesta ja perusrakenteen vaihtumisesta Fiatista PSA Groupiin."

        Anteeksi kuinka? Eiköhän se ole juurikin päinvastoin, eli Fiat on ollut PSA:n sisarmalli allianssilla, kuten nyttemmin Opel ja tonniluokassa Hiace ProAce.

        Nyt uudet sisarusmallit ovat PSA:n Citroen Berlingo & Paugeot Partner & Opel Combo jotka kaikki valmistetaan Espanjan Vigossa, EMP2 alustalle.

        Citroenin ja Peugeotin uudistukset ovat kokonaisuudessaan hyvin onnistuneita, ovat lookiltaa jämäkemmän muskelimpia, joskaan Opelin keulan lookista itse en pidä. Peugeot mileyttää keulaltaan enempi, vaikka Citroen on hyvin onnistunut muutos myöskin. Makuasioita tietty.

        Noiden perhemallien toiminnalisuus ja ergonomisuus ovat parantuneet, samoin tavatilan koko.

        Peugeot Rifter 2018: http://www.largus.fr/geneve/peugeot-rifter-2018-infos-et-photos-exclusives-du-nouveau-partner-9009403.html

        En tiedä onko kaikissa noiden sisarusmallien varusteluversioissa sähköinen käsijarru, mutta se on yksi nykysuuntauksen mielettömyyksistä ja vain yksi vikaherkkä speksi lisää, kun muutenkin nykyautoihin tuupataan aivan liian kanssa elektronikkaa ja automatismeja.

        Samoin avaimeton käynnistys, lisää potentiaalia vikaherkkyyttä ja kaiken lisäksi se on helposti hakkeroitavissa.


    • Perslingot_paaliin

      Perslinko on ilo autokorjaamoille, ehta rahasampo.

      • Berlingo

        höh. ihan hyvä auto se on ollut, just vaihdoin yhden n. 200.000 ajetun uuden uutukaiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      68
      1095
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1054
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      912
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      62
      852
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      835
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      817
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      753
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      721
    9. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      720
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      47
      650
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      617
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      602
    14. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      600
    15. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      82
      596
    16. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      594
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      594
    18. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      590
    19. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      583
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      559
    Aihe