Alavudella 5,15 promillen lukemat

30-vuotias mies puhalsi alkometriin 5,15 promillea. Autossa oli ollut ajon aikana kyydissä keski-ikäinen paikkakuntalainen mies.
http://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuutiset/etelä-pohjanmaalla-ajeltiin-pyhäinpäivänä-humalassa-alavutelainen-puhalsi-hurjat-lukemat-1.2156373

-Kyllä täytyy vissiin alkaa uskomaan niitä todisteluja, että viinaa ei saa riittävän helposti Suomessa, kun meitä niin holhotaan!
10103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Juoppo pummi. Olispa ajanut puuhun niin yhdestä elätistä olis taas päästy.

Äänestä

Siinä saa jo harjoitella ihan huolella, kokematon kuolisi paljon vähemmistäkin promilleista.

2Äänestä

En usko moisiin lukemiin, taitaa puhallusvärkit näyttää mitä sattuu. Johan tommosilla lukemilla ei pitäisi olla enää hengissäkään.

Äänestä
  • Kaikki on katsos kiinni toleranssista, nuo promillet on ammattilaiselle täysin mahdollisia.

    1Äänestä

  • viinaa_vuositolkulla kirjoitti:

    Kaikki on katsos kiinni toleranssista, nuo promillet on ammattilaiselle täysin mahdollisia.

    Näinhän se on, sierrättämällä eli pikkuhiljaa tapahtuvalla määrien lisäämisellä on saavutettu korkeampiakin lukemia.

    1Äänestä

suur kuluttajilla tuo viinat ei mene päähän normaalisti kun sitä alkoa jatkuvasti vedessä päivästä toiseen niin pääkin tottuu .

Äänestä

Miten tuollaisia likemia voi tulla? Ei normaalisti uloshengitysilmasta, vaan täytyy olla suussa alkoholia. Siis juuri ennen puhallusta hörpätty. Se on eri asia kuin keuhkojen kautta verestä poistuvan alkoholin pitoisuus.
Eli samanlainen virhe kuin jos kuumemittaria lämmitettäisiin sytkärillä.

Äänestä
  • Ei ole virhe, vitun ääliöt. Tuollaiset promillet saa kyllä vankalla harjoittelulla. Elimistön sietokykyä kun pikkuhiljaa kasvatetaan, ei nuokaan luvut ole tappavia. On niitä mitattu 7 promillen lukemiakin ja ihan luotettavia tuloksia on.

    1Äänestä

Ihan normaalit lukemat, tuollaisethan ne ovat joka lauantai-ilta.

Äänestä
  • Ei nyt sentään, 2 promillea on normi viikonloppijuopolle jo aika kova. Viiteen promilleen pääsee vain pitkällä harjoittelulla ja päivittäisellä kirkkaan juomisella.

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


urea_in_vitro kirjoitti:

30-vuotias mies puhalsi alkometriin 5,15 promillea. Autossa oli ollut ajon aikana kyydissä keski-ikäinen paikkakuntalainen mies.
http://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuutiset/etelä-pohjanmaalla-ajeltiin-pyhäinpäivänä-humalassa-alavutelainen-puhalsi-hurjat-lukemat-1.2156373

-Kyllä täytyy vissiin alkaa uskomaan niitä todisteluja, että viinaa ei saa riittävän helposti Suomessa, kun meitä niin holhotaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu