"Italialaisen katolisen papin Giovanni Cavalcolin mukaan hänen maataan viime aikoina koetelleet voimakkaat maanjäristykset ovat jumalallinen rangaistus. Syynä on se, että Italia on loukannut perhekäsityksen ja avioliiton kunniaa hyväksymällä samaa sukupuolta olevien parisuhteet, Cavalcoli sanoo.
Laki rekisteröidystä parisuhteesta tuli Italiassa voimaan eurooppalaisittain hyvin myöhään, vasta viime kesänä. Parlamentin käsittelyssä lakiehdotuksesta poistettiin perheen sisäinen adoptio-oikeus.
Mielipidekyselyssä helmikuussa, kun laki oli juuri läpäissyt senaatin, 69 prosenttia italialaisista hyväksyi rekisteröidyt parisuhteet. 56 prosenttia olisi ollut valmis antamaan nais- ja miespariskunnille oikeuden myös avioliiton solmimiseen."
"Ymmärrystä pedofiileille, homoille ei
Italian kirkolla on ollut tänä syksynä muitakin ongelmia pappiensa kannanotoista. Viime kuussa yksi seurakunta irtisanoi sielunpaimenensa, kun tämä antoi tv-haastattelussa ymmärrystä pedofiileille. Lapset hakevat itse hellyyttä, hän perusteli.
Toisessa seurakunnassa pappi puolestaan sanoi äskettäin, että hän ymmärtää pedofiliaa, mutta ei ole varma homoseksuaalisuudesta.
Joitakin vuosia sitten yksi pappi sanoi jouluviestissään, että miesten väkivalta naisia kohtaan on naisten oma syy. Vaimojen ei pitäisi kuvitella olevansa itsenäisiä ja kiristää miestensä hermoja, hän perusteli. Asiasta syntyi niin iso valtakunnallinen kohu, että pappi joutui eroamaan."
http://yle.fi/uutiset/3-9275395
Voi vain kuvitella, mistä papin lapsiin kohdistuvan seksuaalisen väkivallan hyväksyminen johtuu...
Pappi: Maanjäristykset johtuvat homoliitoista
5
112
Vastaukset
- fda
Tässähän on herätetty vanhat syntipukit eloon, joita katolilaiset papit käyttivät jo pimeän keskiajan aikana tekosyynä ottaa oikeuksia tietyiltä ihmisryhmiltä pois ja kaataa näiden niskaan syyllisyyttä asioista joista eivät ymmärtäneet mitään.
- IlkimyksenTeologitäti
Ja kreationismipalstan jyrin logiikalla raiskatut kuoripojat ovat se syyllinen osapuoli. Oma vikansa kun ovat niin söpöjä ja seksikkäitä.
- veilinköösssss
Wanha sanonta tantereen tärinästä ja nainnista on siis faktaa..
Eli maanjäristyksiin on siis kaksi loogista syytä. Liian lyhyet hameet (Iranilaisen imaamin mukaan) ja homoavioliitot.
Olisipa mielenkiintoista tietää mihin muuhun nämä asiat vaikuttavat ja mikä on vaikutusmekanismi.
- parannellaan.jumalaa
Jumalan olisi pitänyt luoda homokestoinen maapallo. Ei se kaikkivoipalle luulisi olevan temppu eikä mikään. Tai ainakin hän voisi luoda itselleen paremmat hermot, koska aivan hyvin kaikkitietävänä tiesi jo ennen luomistöidensä aloittamista, että päin helvettiähän hänen hommansa joka tapauksessa menevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1232427
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4302222Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?981210Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?141023- 45869
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!16867Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34810Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109806Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.254781Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte168742