"Italialaisen katolisen papin Giovanni Cavalcolin mukaan hänen maataan viime aikoina koetelleet voimakkaat maanjäristykset ovat jumalallinen rangaistus. Syynä on se, että Italia on loukannut perhekäsityksen ja avioliiton kunniaa hyväksymällä samaa sukupuolta olevien parisuhteet, Cavalcoli sanoo.
Laki rekisteröidystä parisuhteesta tuli Italiassa voimaan eurooppalaisittain hyvin myöhään, vasta viime kesänä. Parlamentin käsittelyssä lakiehdotuksesta poistettiin perheen sisäinen adoptio-oikeus.
Mielipidekyselyssä helmikuussa, kun laki oli juuri läpäissyt senaatin, 69 prosenttia italialaisista hyväksyi rekisteröidyt parisuhteet. 56 prosenttia olisi ollut valmis antamaan nais- ja miespariskunnille oikeuden myös avioliiton solmimiseen."
"Ymmärrystä pedofiileille, homoille ei
Italian kirkolla on ollut tänä syksynä muitakin ongelmia pappiensa kannanotoista. Viime kuussa yksi seurakunta irtisanoi sielunpaimenensa, kun tämä antoi tv-haastattelussa ymmärrystä pedofiileille. Lapset hakevat itse hellyyttä, hän perusteli.
Toisessa seurakunnassa pappi puolestaan sanoi äskettäin, että hän ymmärtää pedofiliaa, mutta ei ole varma homoseksuaalisuudesta.
Joitakin vuosia sitten yksi pappi sanoi jouluviestissään, että miesten väkivalta naisia kohtaan on naisten oma syy. Vaimojen ei pitäisi kuvitella olevansa itsenäisiä ja kiristää miestensä hermoja, hän perusteli. Asiasta syntyi niin iso valtakunnallinen kohu, että pappi joutui eroamaan."
http://yle.fi/uutiset/3-9275395
Voi vain kuvitella, mistä papin lapsiin kohdistuvan seksuaalisen väkivallan hyväksyminen johtuu...
Pappi: Maanjäristykset johtuvat homoliitoista
5
142
Vastaukset
- fda
Tässähän on herätetty vanhat syntipukit eloon, joita katolilaiset papit käyttivät jo pimeän keskiajan aikana tekosyynä ottaa oikeuksia tietyiltä ihmisryhmiltä pois ja kaataa näiden niskaan syyllisyyttä asioista joista eivät ymmärtäneet mitään.
- IlkimyksenTeologitäti
Ja kreationismipalstan jyrin logiikalla raiskatut kuoripojat ovat se syyllinen osapuoli. Oma vikansa kun ovat niin söpöjä ja seksikkäitä.
- veilinköösssss
Wanha sanonta tantereen tärinästä ja nainnista on siis faktaa..
Eli maanjäristyksiin on siis kaksi loogista syytä. Liian lyhyet hameet (Iranilaisen imaamin mukaan) ja homoavioliitot.
Olisipa mielenkiintoista tietää mihin muuhun nämä asiat vaikuttavat ja mikä on vaikutusmekanismi.
- parannellaan.jumalaa
Jumalan olisi pitänyt luoda homokestoinen maapallo. Ei se kaikkivoipalle luulisi olevan temppu eikä mikään. Tai ainakin hän voisi luoda itselleen paremmat hermot, koska aivan hyvin kaikkitietävänä tiesi jo ennen luomistöidensä aloittamista, että päin helvettiähän hänen hommansa joka tapauksessa menevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1415948
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4282933- 1482887
- 262294
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv202161- 761441
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä131182Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101112- 531030
- 87972
