Nyt lähtee Microsoftilta 143 miljoonan ihmisen markkinat. Windows lentää roskiin ja tilalle tulee luotettava, turvallinen, nopea, vakaa Linux.
https://www.youtube.com/watch?v=yePZSaxs2fs
https://www.youtube.com/watch?v=yePZSaxs2fs
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Minä en ole käyttänyt Microsoftin järjestelmiä sitten helmikuun 2008. Ja sen jälkeen jatkuvat ongelmat järjestelmien toimivuuden suhteen päättyivät. Käytän Linux Minttiä ja jonkin verran myös Ubuntua. Todella hyviä ja ilmaisia.
LibreOffice on paras toimisto-ohjelmapaketti ja ilmaista open sourcea Linuxin tapaan.
Venäjällä ovat todenneet että helmitaulu on parempi.
Helmitaulu on NOPEA ja toinen nopea kalu on LASKUTIKKU.
Venäjän kosto on suloinen
Antaa lempata, pakkoko heidän on Microsoftia käyttää. Ihan hyvin voivat keksiä jotakin muuta. Sitä paitsi Venäjä on niin iso alue, ettei se välttämättä koko maailmaa tarvitse elääkseen. Niin ja sielläpä nuo käyvät joutsenetkin pesimässä, talvehtivat muualla.
Venäjä tekisi parasta sabotaasia rahoittamalla vapaiden ja ilmaisten open source ohjelmien ja Linux-käyttiksen kehitystä. Muutama tuhat tai kymmenen tuhatta koodaria parantamaan ja kehittämään Linuxkoodia ja open source softia, myös uusia open source softaprojekteja sekä firmwarea (tietenkin ilman takaovia), niin Linuxista tulisi varteenotettava kilpailija myös tavisjampoille suljetun koodin ja telemetriaa vakoilevien Windowsien ja OSX:ien tilalle. NVIDIA näytönohjainajuritkin muuten juuri valjastettiin telemetriatietojen keruuseen, vakoiluun ja urkintaan.
Samaa pitäisi tietenkin myös EU:n tehdä, kehittää ilmaista ja avointa Linuxia nin että siitä saataisiin Windowsin tasoinen tai parempikin käytettävyydeltään ilman telemetriakeruuta, urkintaa, vakoilua, pakkomainoksia ja takaovia. Hyvät turvalliset varusohjelmat kaikkeen hyöty- ja viihdekäyttöön sekä tietoturvaan. Sama myös Google Androidin tilalle mobiililaitteisiin käyttikseksi. Tämä olisi EU:n etuaseman perusta.
En ihmettele, USA on tehnyt kaikkens atuhotakseen Microsoftin markkinat.
Puuvene, kaskenpolddo ja Linux. Midäpä muuda sitä ihminen darvihdoo.
500+maailman+nopeimmasta+supertietokoneesta,+92%+käyttää+Linuxia+ja+vain+1%+Windowsia.+Mobiililaitteista+noin+80%+on+Linux-ydintä+käyttäviä+ja+kaikista+servereistä+jopa+yli+80%+myös+Linuxeja.+Sen+sijaan+saastuneista+pc-koneista+99,999%+on+Windowseja+ja+100%:ssa+Windowsista+on+NSA:n+vakoiluohjelma+sisällä+jo+valmiina.+Windows+ei+oikeastaan+olekaan+köyttöjärjestelmä+vaan+haittaohjelma.
Lotto-Laasonen haluaa maksaa Microsoftille. Hän kuulemma omistaa osakkeita kyseisestä yrityksestä. Muutoin Suomen valtio säästäisi 5 miljardia vuodessa, kun siirtyisi Linuxiin, mutta Lotto-Laasonen haluaa tienata Microsoftin osakkeilla.
Saastuneista+puhelimista+suurin+osa+ja+androideista+lähes+100%+on+niitä+kehumiasi+linux-pohjaisia.
Romaniassa liuta poliitikkoja ja päättäjiä sai juuri tuomion miljoonien eurojen MS Office -lahjuksista, eiköhän meno ole Suomessa Windowsin, Officen, Outlookin ym. kanssa sama. Linuxin hintaan pitää lisätä miljoonia euroja vuodessa, joilla voidellaan ja lahjotaan päättäjiä. Ilmainenkin Linux käyttis tai LibreOffice toimisto-ohjelmapaketti tulee kalliiksi kun miljoonia sen menoista on päättäjien lahjusrahoja.
Saiko muuten MS Romaniassa syytteen lahjusrahojen käytöstä, tuskinpa.
Google teki takaovitetusta Linuxpohjaisesta Androidista tietoisesti turvattoman jotta Google itse, mainostajat, NSA ym. voivat seurata sitä huomaamatta. Katsopa Android-puhelimen/tabletin tai Applen iOS puhelimen/tabletin IP-verkkoyhteyksiä jollain Netstat-ohjelmalla. Niitä on kymmeniä koko ajan ympäri maailmaa pääosin USA:an ja Aasiaan. Älypuhelimen tai tabletin Linuxin pitäisi olla seurantaurkinta-, telemetria- ja mainosvapaa ja siinä pitäisi olla järjestelmätason Admin oikeudet käyttäjällä mm. palomuurilla estää tai rajoittaa kaikki halutut verkkoyhteydet kaikilta prosesseilta. Lisäksi selaimien täysi mainossuodatus ja seurannanesto sekä prosessien HIPS-suoja.
Siksi ei olekaan androidia kuin navigaattorissa ilman gsm-korttia. Toivottavasti tulee joku kohtuuhintainen muu puhelin ennen kuin Lumia kuolee, sitäkin vakoillaan, mtta kasilla ei ihan yhtä paljon.
Windows on umpisurkea. Eräs suomalaisen ohjelmistosuunnittelun veteraani totesi radiossa joitakin vuosia sitten että "Microsoftin menestys perustuu sen surkeisiin ohjelmiin". Ohjelmista tehdään niin surkeita ja epävakaita että ihmisten on ostettava uusia yhtä surkeita tilalle.
Minua huvittaa kuunnella ihmisten valitusta Windows-ongelmistaan. Antaa raukkojen kärsiä kun eivät älyä siirtyä vakaimpiin järjestelmiin jotka kuten Linux-järjestelmät ovat vielä ilmaisia. Suurin osa ihmisistä IT-maailmassa on parantumattomia idiootteja.
>+500+maailman+nopeimmasta+supertietokoneesta,+92%+käyttää+Linuxia+ja+vain+
>+1%+Windowsia.+Mobiililaitteista+noin+80%+on+Linux-ydintä+käyttäviä+ja+kaikista+
>+servereistä+jopa+yli+80%+myös+Linuxeja.+Sen+sijaan+saastuneista+pc-koneista+
>+99,999%+on+Windowseja+ja+100%:ssa+Windowsista
Tätä+samaa+Linux-propagandaa+on+tuputettu+kuluttajille+ja+yritysmaailmalle+jo+yli+20+vuoden+ajan.+Sanoma+ei+näköjään+sisällöltään+parane+yhtään,+vaikka+vuosikymmeniä+menee.+Sama+lupsutus+samoilla+perusteolla+jatkuu.
Joku+tuossa+Linux-moskassa+on+vaan+sellaista,+että+ei+normaali+1..5+hengen+ei-IT-firma+voisi+ottaa+Linuxeja+materiaalivirtojensa+ja+taloutensa+hoitamiseen.+Sinne+löytyy+Windows-puolelta+aina+a)helpommat+ja+b)uskottavamman+tuntuiset+ratkaisut.
Ja+tää+on+fakta.+Kyllä+ne+PK-yrittäjät+tietää+että+"Linux+on+vakaa",+on+ne+nettiä+selanneet.+Mutta+ei+se+niitä+kaupan+tiskillä+ja+valintatilanteessa+helpota.+Windows+omine+softavarantoineen+ja+tuttuuksineen+on+PC-puolella+ylivoimainen+ykkönen++edelleen.
Kännyissä+Android+toki+on+johtajuuden+ottanut.+Mutta+ei+PC-raudassa,+eikä+taloushallinnon+yleisissä,+joka+maassa++samanlaisina+toistuvissa+yritysten+arjen+rutiineissa.
Venäjän kannattaisi muutenkin potkaista maasta ulos jenkkien yrityksiä. Harmi, että suomalainen Valio sai kenkää, suomessa sitten irtisanottiin Valion työntekijöitä. Pakotteet siis osuivat Valion tavallisten työntekijöiden nilkkaan!
Suomessa myös poliisi on kehottanut käyttämään Linuxia.
"Esineiden internet" on kuolinisku mikkisoftalle.
Saattaa olla kuolinisku myös toimivalle netille, kun kymmenet miljoonat IoT-laitteet valjastetaan verkkohyökkäyksiin huonon suojauksen takia. Eiköhän tämä helppo hakkeroitavuus takaovihaavoittuvuuksien avulla ole tehty ihan tarkoituksella massavalvontaurkinnan mahdollistamiseksi. Onhan se hyvä että isoveli pääsee seuraamaan tekemisiäsi kotona, työpaikalla, mökillä, veneessä sekä autossa lamppujen/valaistuksen, kahvinkeitinten, jääkaappien, pesukoneiden, uunien, valvontakameroiden, av-laitteiden, lämpötermostaattien, palovaroittimien, lelujen, kuntoilumittareiden, älykellojen, kiukaiden, telkkareiden, lämpömittareiden jne. kautta.
Laitekohtainen ohjelma - "Esineiden internet" - suunnitellaan siten, että siihen ei voi asentaa ulkopuolelta mitään.
Voi kuin suunniteltaisiinkin.
Sieltä karsiutuvat sellaiset viritykset ajanoloon pois - laitetta ei osteta jos se ei toimi odotetusti - eikä sitä voi sinne piilottaa.
Kaikkiin netissä oleviin laitteisiin pystyy tunkeutumaan, helpommin tai vaikeammin.
Minä osaan - enkä ole missään tapauksessa ainoa - kuka rakentaa laitteen joka liitetään nettiin ja siihen ei kukaan - KUKAAN - asenna mitään ulkopuolelta.
Esim. helposta raudasta jos ei ihan kaikkea itse tee:
https://is.gd/G5omrW
https://is.gd/9LpCT5
Venäjä varmaan sitten kehittää oman käyttiksen?
Ei kait siinä mitään pahaa, senkun tekevät.
Ainut vaara on että Venäjä itse putoaa kärryiltä.
Onnea ja menestystä ?
"143 miljoonan ihmisen markkinat"
Eihän se ole kuin 4-5 kiinalaista tai intialaista miljoonakaupunkia esikaupunkeineen. Venäjä on harvaanasuttu periferia, joka on hankala bisnesympäristö korrputioineen ja muine ongelmineen. Ei iso menetys mikkisoftalle.