Nuoret johtajat synnin ja häpeän äärellä
" Paneelikeskustelussa pohdittiin, miten seurakunnasta voitaisiin tehdä yhteisö, johon ei olisi niin vaikeaa tulla.
J-P NiemeläSynti ja pimeys eivät ole aiheina kovin m e d i a s e k s i k k ä i t ä, Hope-tapahtuman koordinaattori Lauri Koittola sanoo.
– Siksi pidän onnistumisena sitä, että mukana tapahtumassa oli 450 ihmistä.
– Jos meillä on kevyt käsitys siitä, mitä on synti, meillä on kevyt käsitys armosta.
Hope-seurakunnassa, perinteikkäämmin ilmaistuna Turun Vapaaseurakunnassa, järjestetty syystapahtuma ei toissa viikonloppuna saanut aivan samanlaista kansansuosiota kuin vuosi sitten.
Tapahtuma on silti selvästi profiloitunut seurakuntakentän
nuorten johtajien tapaamispaikaksi.
Sisäiseen prosessiin
Puheissa ja keskusteluissa käsiteltiin kattavasti synnin ja häpeän käsitteitä ja käännettiin lopulta katse armoon kristityn elämän peruskivenä.
Häpeän kohtaaminen
Tapahtumassa puhuivat muun muassa terapeutti Elli Meklin, toiminnanjohtaja Tommi Koivunen, pastorit Leena Lehtinen, Henna Saarinen, Johannes Saranpää ja Hanna-Leena Mandersson."
Homehttp://www.ristinvoitto.fi/ristin_voitto/uutiset/nuoret_johtajat_synnin_ja_hapean_aarella/?numero=40/2016
Puuttuu enää Johanna Korhonen tuosta puhujakaartista.. Ehkä se olisi lisännyt mediaseksikkyyttä...
Ehkä näille keltanokille PITÄISI OPETTAA ihan RAAMATUN TOTUUTTA,
se on tainnut nyky vapiksessa UNOHTUA !
Jos slouganit otetaan tämänmaailman kartalta, lopputulema ei voi olla kuin surkea.
Ja kun siiihen lisätään ripaus uskonnollisuutta soppa on valmis.
Harmi vain ettei se ketään auta, eikä PELASTA!
Ihmiset elävät synneissään , siteissään tänäpäivänä enemmän kuin koskaan, mutta mitä seurakunta tarjoaa:?
TÄTÄKÖ ? TUTKITAAN VÄHÄN ITSEN PIMEÄÄ PUOLTA ..?
Miksi Jeesus kuoli Golgatan ristillä tukiakseen pimeitä puoliaanko ?
Evankeliumi Matteuksen mukaan 6
Jos siis se valo, joka sinussa on, on pimeyttä, kuinka suuri onkaan p i m e y s !
Aikoihin on eletty
3
893
Vastaukset
Kaikki mitä tavalliset uskovat, ja varsinkin nuoret tekevät, on AINOIDEN OIKEIDEN USKOVIEN mielestä siis AINA VÄÄÄRIN. Esimerkiksi ylistää ei saa, se on sielullista, mutta jos keskustellaan syvällisiä synnin ja häpeän käsitteestä, sekin on väärin, koska nyt uskalletaan huh huh keskustella synnistä.
On varmasti ollut hyvä tilaisuus, mukana tuttuja Jumalan sotureita, kuten Lauri Koittola, Tommi Koivunen ja J-P Niemelä.- kumpi
Oletko tyhmä vai etkö tajunnut ajatusta ?
- mitä_johtajia
Kristinuskossa kuvio menee niin, että monesti Jumalan olemassaolon hahmotteluissa ja ”todisteluissa” kristityt ilmentävät yleensä monin tavoin vaisuutta tai sitä selvempää tunteellista ja kognitiivista heikkoutta. Siinä heidän esityksensä taso alittaa yleensä sen tason, millä he yleensä todistelevat jotain heille tärkeää. Kuitenkin lopputulemana heillä on äärispekulatiivinen, -teoreettinen sekä Jeesuksen sanoihin ja Raamatun tieteelliseen tutkimukseen perustumaton uskontunnustus. Siihen ja muihin pääasiallisiin lopputulemiinsa he sitten lataavatkin paljon tunnevoimaa.
New Age -valtavirtaisuudessa kuvio on ydinolemukseltaan samantapainen paitsi että tunnevoimaa on paljon jo alusta alkaen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490