Saulin kaveria heivataan

Virossa on puhjennut verinen kapina maan pääministeriä vastaan. Onko Putin antamassa kenkää Taaville?
http://yle.fi/uutiset/3-9278580
2153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

On ennennäkemättömän härskiä, että Venäjä puuttu näin natomaan, vaikka pienenkin, sisäisiin asioihin.

Äänestä
  • Venäjä ei ole ikinä hyökännyt yhteenkä nato maahan, siellä ne nato rollit ny kieppuu ei luvannut erota no henki lähtee nii siinä 1pulus1 voi voi

    Äänestä

Röivas: "Ilman äänestystä emme alistu. Olemme rakentaneet lastemme tulevaisuuden oikeistolaisen Viron perustalle, ja sitä puolustamme edelleen. Haluan katsoa kansanedustajia silmiin sillä hetkellä, kun he äänestävät vasemmistokäänteen puolesta, Rõivas sanoi."

Röivas puhuu kuin ilmetty Sipilä.

Äänestä

Kun Savisaar on luopunut, haluaa hänen puolueensa hallitukseen. Demarit ovat siihen halukkaita nyt, ei aiemmin..

Kapina on tiltujen valetta, mutta hallitus voi kaatua.

Äänestä
  • Miksi Nato ei puutu tähän vallankaappausyritykseen. Yhdysvallat voisi lähettää McCainin puhumaan riigikokyyn ja Victoria Nulandin piparia jakamaan Kaubamäelle.

    Äänestä

  • "Kapina on tiltujen valetta..."
    Etkö ymmärrä metaforaa? Jos Suomessa hyllytettäisiin istuva pääministeri palliltaan, olisi veriruskea kapina kansanvaltaa vastaan.

    Äänestä

  • Mitä kansanvaltaa, tuliko toimistolta noi sanat suuhun. 🚵

    Äänestä

Eikö Sipilä voisi käydä puhaltamassa pelin poikki Virossa?

Äänestä

Viro sai maltillisen presidentin CIA mies Ilveksen
jälkeen ja nyt näyttää saavan maltillisen pääministerin
oikeistolaisen Röivaksen jälkeen.
Ehkäpä maan murrosikä alkaa jäädä taakse.

Äänestä

Natotrollit, kirjoittakaa adressi Taavin puolesta.

Äänestä

Ei ssitä ole kauankaa aikaa kun Taavi Röivas ja Alexandet Stubb kekkuloivat maittemme pääministereinä. Sic transit gloria mundi.

Äänestä

Roivas haluaisi narsistisesti pitää pallinsa aivan kuin Stubbkin aikoinaan.

Äänestä

Taavi voidaan kohta nähdä ajalemassa pienellä Hiacella suomalaisten teollisuusalueiden liepeillä.

Äänestä

Trumpin ansiosta CIA ei pysty enää tukemaan Viron sota- ja Nato-hulluja.

Toivotaan, että meilläkin sota- ja Nato-hulluilta loppuu tuki.

Äänestä
  • Clinton syytteli FBI:tä tappiostaan.

    Äänestä

Viro ja Suomi on nyt piilonatsi(e)n komennossa.

Äänestä
  • Viro ei ole, siellä on asiallinen presidentti ja hallituskin rakennetaan entistä paremmaksi.

    Äänestä

Viro ei ole enää vapaa. Siellä yritetään poliittista muutosta, mutta Usa painosti että Viro ei muuta ulko- eikä puolustuspolitiikkaansa vaikka hallitus muuttuukin.

Äänestä

Taloudelliset uudistukset nitvahtivat liikkeelle kun Röivas heivattiin mäkeen pääministerin pallilta.
http://yle.fi/uutiset/3-9301302

Äänestä
  • No, koskas se vallankumous tulee Virossa, Tiltu?

    Äänestä

Putinin ja Trumpin haukkujat Taavetti ja Sauli pitäisi savustaa sivuun maan johdosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Johannes_Apostata kirjoitti:

Virossa on puhjennut verinen kapina maan pääministeriä vastaan. Onko Putin antamassa kenkää Taaville?
http://yle.fi/uutiset/3-9278580

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu