aiemminhan naispappeus, ja tasa-arvoinen avioliitto ovat murentaneet kirkon arvoja. Seuraavaksi jyrää eutanasian laillistaminen, mutta entä sen jälkeen?
Mikä on seuraava kirkon arvo, joka murenee?
kirkkomurenee
2878
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Siis millä tavalla eutanasia muka murentaa kirkon arvoja? Lääketieteelliset kysymykset eivät tietenkään kuulu millekään uskonnolliselle poppoolle vähimmässäkään määrin, eikä kirkko taatusti joudu osallistumaan ainoaankaan eutanasiaan ainakaan aktiivisena toimijana.
Jos kuoleva jostain syystä haluaa papin paikalle eutanasiatilanteessa, pappi voi tietenkin sanoa että Jumala tahtoisi sinun kyllä nyt kestävän noita sietämättömiä kärsimyksiäsi loppuun saakka ja toivoisi että osoittaisit nyt edes tämän kerran hieman siveellistä ryhtiä.
"Protestanttisten kirkkojen kanta eutanasiaan on kielteinen."
"Kristillisen uskon mukaan ihmisellä on Jumalan kuvana erityinen arvo. Syntymisen ja kuolemisen valtakirja ei ole ihmisen hallussa."
http://www.evl2.fi/sanasto/index.php/Eutanasia
Tuohan on ihan selvä kanta sitten. Sillä ei vain ole mitään merkitystä, koska asia ei koske kirkko(j)a.
"Tuohan on ihan selvä kanta sitten. Sillä ei vain ole mitään merkitystä, koska asia ei koske kirkko(j)a."
Ei koske ei eikä myöskään kuulu kirkoille tai uskonnollisille yhteisöille. Joten kun esitys tulee aikanaan eduskunnan käsittelyyn, on niiltä turha kysellä "asiantuntija"-lausuntoja.
Uskovaiset saa ihan vapaasti kärsiä loppuun asti jumalansa tahdon mukaisesti, senkin jälkeen kun eutanasiasta laki säädetään. Kärsimys jalostaa ja tekee ihmisestä jumalalleen luojalleen otollisemman?
"Nautitaanpas nyt näistä tuskista kun jumala ne on antanut, ja tuskaa voi vielä kokea, todistaahan se että olen vielä elossa ja hengissä. Sitä makoisampaa on nauttia sitten kuolemanjälkeen Taivaan täydellisyydestä?" Näinkö uskovaiset ajattelevat, vai odottavatko ihmeparantumista?
Eikö uskovaiset vie kärsiviä lemmikkieläimiäänkään lopetettavaksi? Taitavat viedä. Sekö ero ihmisiin että eläimillä ei ole sielua? Mutta kirkkohan siunaa nykyisin lemmikkieläimiäkin (ja kauppakeskuksia) ja uskovaiset vievät lemmikkejään papin siunattavaksi. Onko lemmikeillä sittenkin sielu krisittyjen mielestä vai eikö? Ja eikös se jumala ole lemmikeillekin elämän antanut uskovaisten mielestä. Miksi olla armollisempia eläimille kuin lajitovereilleen ihmisille?
Tässähän oli kyse kirkon arvojen vastaisesta aloitteesta. Kyllä tässä taas kerran pyyhitään kirkon arvoilla pöytää.
Eutanasia voidaan tehdä vain, jos potilas todistetusti sitä haluaa. Jos ihminen haluaa kärsiä, hän saakoon siihen oikeuden. On tarkkaan pidettävä huoli, ettei kuolevaa painosteta mihinkään ratkaisuun.
Luojan kiitos eduskunta on lopultakin maassamme suurempi vallankäyttäjä kuin kirkko.
On pidettävä huoli, ettei vanhuksia painosteta itsemurhaan.
En allekirjoita avointa eutanasia valtakirjaa toisen puolesta. Vai mitä tämä aloite tarkoittaa? Onko armomurha sama kuin eutanasia?
>On pidettävä huoli, ettei vanhuksia painosteta itsemurhaan.
Käsittääkseni tyypillinen aktiivista eutanasiaa haluava potilas ei ole vanhus lainkaan. Vanhuksia tapetaan passiivisella eutanasialla varmaan satoja vuosittain ilman että elämän pyhyyttä kiljuvat uskovaiset sille korvaansa lotkauttaisivat.
>En allekirjoita avointa eutanasia valtakirjaa toisen puolesta.
Sepä hyvä, sillä ei sellaista kukaan haluakaan.
Kirkollisvero.
Olen samaa mieltä. Kansalaisaloitteet on suunnattu täysin päinvastaiseksi kuin eettinen kristityn näkemys.
Vaikutus kirkon jäsenmäärään on haitallinen. Pienempi jäsenmäärä todennäköisesti aiheuttaa suuremmat verot.
Pieneen Suomeen sopii yhteiskunnallinen, kristitty ja luterilainen kirkko. Harmi, että ateisti selviää ilman jäsenmaksua.
Arvoja on murennettu ajan saatossa. 1. Jumalan antama sapatti on arkipäiväistetty ja muutettu viikon kuudenneksi päiväksi. 2. Naispappeus on Raamatun vastaista. Homo ja lesboliitot ovat laajalti hyväksyttyjä. Avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto.
Ei ihme, että Luterilaisesta kirkosta katoaa porukkaa pois.
Itsekin olen entinen Luterilainen, kuitenkin Lutherin linjoilla mitä tulee Ilmestyskirjan petoon antikristukseen, josta vanhat 1700-luvun virret kertovat.
Ei taida heätys alkaa Isosta kirkosta.
Luuletko ihan tosissasi että kirkosta erottaisiin vähemmän, jos siellä saarnattaisiin Helvetin tulesta, avioliiton ulkopuolisten suhteiden haureellisuudesta ja seurakuntalaisten kaikinpuolisesta pahuudesta?
Voitpa luullakin...
Avoliittojen ja avioliiton ulkopuolella syntyneiden lapsestenkin hyväksyminen osaltaan muretanut kirkon arvoja.
Miten avioliiton ulkopuolella syntyneisiin lapsiin sitten pitäisi suhtautua? Painukoot sinne mistä tulivatkin, vai?
Ehkä kirkko alkaa suhtautua sallivasti ulkomaalaistaustaisten suorittamiin tappoihin, pahoinpitelyihin ja raiskauksiin. Koska valtio sallii näiden ihmisten tulemisen maahan, niin täytyy kirkonkin sallia heille jotakin. Tätä tilannetta lähestytään, kun oleskelulupaa vaille jääneitä ruvetaan hyysäämään kirkon toimesta. Silloin paperittomat ja sitä kautta tuntemattomat voivat tehdä mitä haluavat, kiinni saaminen on vaikeaa.
Kirkko siis haluaa tukea pientä vähemmistöä, jolla ei ole juridista oikeutta jäädä tähän maahan, mutta samalla haluaa vaarantaa suuren enemmistön turvallisuuden. Onpa kristillistä!
Ei kai eutanasia-kysymyksellä ole mitään tekemistä kirkon kanssa? Kirkolla on oikeus kantaansa, ja se saa myös ihan vapaasti kantansa pitää, vaikka eutanasia Suomessa laillistettaisiinkin.
Eutanasiaa pyytää parantumattomasti sairas, oikeustoimikelpoinen potilas omasta halustaan ja aloitteestaan. Kunnon uskovainen saa siis jatkossakin kärsiä kuolinvuoteellaan viimeiseen pisaraan asti, jos kokee jumalansa sitä häneltä edellyttävän. Ei se ole yhdeltäkään uskovaiselta pois, jos jokaisella on lain suoma mahdollisuus tehdä itse päätös omasta elämästään.
Pitkällä tähtäimellä:
- Tekoälyllisten robottien ihmisoikeudet.
- Ihmisen suhde tekoälyyn tai robotteihin ja niiden välinen seksi.
Uskoville muodostunee ongelmaksi robottien välinen seksi.
Ilmeisesti jotkut kulkevat lisäillemässä jotain huumetta pappien eväisiin, jotta oisivat aivan pöhköjä ja etteivät valvoisi niinkuin Jeesus käski"
Tuo 'huume' on itse asiassa sekulaarihumanistista ajattelua joka estää pappeja toimimasta täysin kahelisti.
Tasa-arvoinen hedelmöityslaki. Jotenkin atet tämänkin saa linkitettyä kirkon asiaksi.
Ihmeellinen vaatimus sanojen nainen ja mies poistamiseksi tällä hetkellä. Tehty vain kirkon hajoittamiseksi. Eduskunta herätys.
Onko tasa-arvoinen hedelmöityslaki tehty jo? Jos kerran mies voi lain mukaan olla äiti? Eduskunta, a p u a !
>> Mikä on seuraava kirkon arvo, joka murenee? <<
Ei se ole kirkko joka murenee, vaan nuoret joilla on eri arvot kuin vanhoilla pieruilla. Kirkko on nykyään ajankohtainen ja dynaaminen kuin ratakiskoihin kiinni hitsattu Ukko-Pekka ja sen arvotkin ovat samalta höyryvetureiden aikakaudelta.
Tämän vuoksi ei ole ihme, että varsinkin nuoret eivät näe pystyyn kuolevaa kirkkoa jonain, jota kannattaisi pitää keinotekoisesti hengissä.
Siksi he nykäisevätkin letkut irti, eroavat kirkosta ja jättävät kirkon patavanhoillisten ja vanhusten saattokodiksi.
Jeesus on Herra, sinä senkin höpönassu
Ja joulupukki on Herra.
Jokaiselle omat sadut