Lieksa on selviytyjä

Ennusmerkkejä

Luulenpa Lieksan olevan kymmenen vuoden kuluttua yksi parhaiten kehittyvistä kunnista Pohjois-Karjalassa. Hyvin monet merkit viittaavat siihen. Saattaa tuntua uskomattomalta, mutta ei välttämättä ole sitä sellaiselle, joka osaa lukea yhteiskunnan tilaa ja politiikkaa.

20

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voivittu--

      No niin! Johan pomppas
      Lieksa tosiaan vaikuttaa olevan yksi parhaista:))
      Tuleepa toki olemaan yksi parhaista jollei paras, tokipa toki

    • suvaitaanmuitakin

      Tulee olemaan paras, kun saadaan rasistit savustettua Lieksasta pois.

    • Iljapoissakuvioista

      Rasset on jo heikoilla.

    • japaskat-

      Voi jumalauta jaksaa jotkut uskotella jotain ihan hevonkukkua Lieksan hyvinvoinnista.

    • Ennusmerkkejä

      Täällä on mm erittäin paljon halpaa työvoimaa teollisuuden tarpeisiin. Valtio voi tukipolitiikallaan järjestää tänne teollisuutta. Tästä on myös muodostumassa esimerkillinen syrjäinen kolkka, jossa maailman eri kulttuurit elävät rinta rinnan tanssien, yhdessä eläen ja työtä tehden. Maailmaa kiinnostaa sellainen.

    • nautroo

      ei se mikkää ihme ois
      lieksalaisissa on mustalaisten ja venäläisten perimmää ja halavattu vielä sekundasavolaisten
      siinä voip olla sehhii jotta on ihmisenä pikkusen terveempöö porukkoo
      kuin muu väk pohjois-arjalassa
      ainuuhan on tietysti tuo syntmälahjana suatu tyhmyys, mutta, mutta
      no voihan se olla jotta lieksa on tuommonen 3000 asukkaan kylä 30 vuuven piöästä ja se on paljon

    • ekopuusti

      Pitäkää huoli, etteivät korkeasti koulutetut karkaa Lieksasta. Silloin talous lähtee nousuun.

    • Mielenkiintoinen näkemys.Mihin perustuu näkemyksesi?Toki palkat pienemmät kuin etelässä mutta ei ole vaikuttanut positiivisesti työpaikkoihin.Itse näkisin Biojalostamon onnistumisen viimeisenä isona työlistäjänä.

      • Ennusmerkkejä

        En usko biojalostamoon ollenkaan, se tuskin toteutuu ja on alusta lähtien kuulostanut aivan liian hyvältä ollakseen totta. Lieksan selviytymiseen uskon muista syistä. Lieksan väkiluku tulee nousemaan maahanmuuttajien ansiosta. Heillä on jo nyt eräänlainen sillanpääasema täällä toisin sanoen ovat muodostaneet paikkakunnalle pysyvän väestön ryhmän, joka vetää tulevina vuosina puoleensa lisää maahanmuuttajia. Lisäksi heidän perheensä kasvavat isoiksi ja näin nostavat väestön lukumäärää. Täällä tulee olemaan työvoimaa teollisuuden tarpeisiin, eikä valtiolle ole temppukaan tukea työllistävää teollisuutta paikkakunnalle. Itse asiassa sille ei ole muuta järkevää mahdollisuutta. Tällöin syntyvä teollisuus imee mukanaan muuta teollisuutta ja palveluja.


    • parempaanpäin

      Lieksan väestörakenne nuorentuu maahanmuuttajien ansiosta, väkilukukin kasvaa. Monikansallinen yrittäjyys lisääntyy. 10 vuoden päästä Lieksa alkaa menestyä.

    • tarpeenovatinssit

      Selväähän se, emme tule toimeen ilman rivakoita afrikansarven koneinsinöörejä, tai öljypuolen irakilaisia? Ne jos poistuu kylästä niin koko talous romahtaa!
      Mitenkähän me aikoinaan tultiin toimeen kun ei ollut noita ulkomaalaisia työntekijöitä lieksassa?

      • ihanjaoikein

        Huuonosti !
        Kylässä vallitsi todellinen tyhmyys ja ihmiset oli kuin robotteja menneisyydestä.
        No Lieksassa on käymässä siten, että alkuperäisväestöstä osa juo itsensä hengiltä, nuorempi sukupolvi suhtautuu toisin maahanmuuttajiin ja Suomessa syntynyt ja kasvanut maahanmuuttajasukupolvi tulee aktiivisesti kaupungin kehittämiseen.
        Ja nykyiset mamukriitikot saa tulevaisuudessa maahanmuutajan hoitajakseen.
        Myös teollisuudella on paremmat edellytykset.
        Suomi on monikulttuurinen maa ja maahanmuuttajia tulee sijoittumaan ympäri Suomen.
        Hienoa.


    • todellaoikein

      Oishan noilla matuilla ollut jo vuosia astua remmiin lieksan kehittämisessä, mutta eipä ole muuta kehitelleet, kuin että taikaseinän automaatin näppäimet ei jumitu ahkerasta käytöstä!
      Ja mitä juomiseen tulee, niin kannattaisi matujenkin varoa sitä itsensä hengiltä juomista, näkyy tuo häppä maistuvan niillekkin!
      Nykyisiin nuoriin en kovasti laittaisi odotuksia, kun puolet on sekopäitä psyykelääkkeen varassa eläviä, ja toinen puoli masennuksen takia eläkkeellä!

    • kjhgfck

      Asukkaita kymmenen vuoden kuluttua on ehkä 8000. Siinä teille selviytymistä ihan riittämiin.

    • Uppaaja

      Lieksa on selviytyjä

    • Lieksalla olisi mahdollisuuksia, kun niitä vain osattaisiin käyttää.

      • sairasta-

        Kamuttaja hurjii omiaan vanha rahjus.


    • ouyvovoiy

      Niin niin on. Somaleja juoppoja ja hulluja.

    • iutfiug

      Tuppu-umpi Lieksa on kuoleva vaikka kuinka joku kahjo muuta sanoo.

    • vaaleissa.voimamme

      Ensi vaaleissa tehdään muutosta ja sitten lähdetään nousuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17365
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12343
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6111
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4945
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4935
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4052
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3635
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      22
      3603
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      142
      3104
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      36
      2587
    Aihe