Valehtelun huippua edustaa kun

intetään, että N-liitto hyökkäsi Juhannuksen -41 aikaan 500 koneella pommittamaan Turkua. Jos oli 50 niin sekin olisi jo lähes uskomaton saavutus.

Perustelut:
- mitä Turussa olisi ollut niin tärkeää, että sinne olisi keskitetty niin valtava pommitusvoima. Kyllä kai se olisi kohdistettu Helsinkiin eikä pieneen syrjäkylään
- koota 500 pommikonetta keskitettyyn hyökkäykseen olisi ollut N-liitolta tuohon aikaan mahdoton saavutus. Se ei ollut harjoitellut pommittamista niin valtavilla lentolaivueilla. Siihen kykenivät vain Englanti ja USA
- luultavasti tuohon aikaan N-liiton pommikoneille oli tärkeämpääkin tekemistä kuin pommittaa valtavalla ilma-armadalla pientä suomalaiskaupunkia, jolla ei ollut minkäänlaista strategista tai sotateollisa merkitystä
- Saksan ilmaiskut N-liiton kentille ja lentokoneisiin olivat olleet niin tuhoisia, että Punailmavoimat eivät tuohon aikaan juurikaan lennelleet, pakka oli niin sekaisin ja Luftwaffe hallitsi ilmatilaa. Siinä tilanteessa 500 koneen armadan kokoaminen ja koordinoitu johtaminen olisi ollut täysi mahdottomuus

Mutta kaikkea soopaa levitellään ajattelemattomien ja asioita tuntemattomien ihmisten "iloksi".

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viva-Trump

      Odotetaas parikymmentä vuotta niin määrä on kasvanut jo 1000:en koneeseen. Siitä se sitten pikkuhiljaa kipuaa ylöspäin kohti korkeuksia.

    • Huttilan-valeita

      Huttula: "Valehtelun huippua edustaa kun intetään, että N-liitto hyökkäsi Juhannuksen -41 aikaan 500 koneella pommittamaan Turkua. Jos oli 50 niin sekin olisi jo lähes uskomaton saavutus."

      Onko joku muu kuin Vieno Huttula inttänyt moista?

      Kyllä NL:n ilmaoffensiivi 25.6. 41 puolueettomaan Suomeen kohdistui myös Turkkuun.

      Koko hyökkäys käsitti kuitenkin vain noin 330 pommikonetta, jotkapommittivat lukuisia kohteita heikolla menestyksellä
      Yli 20 pudotettiin.

      • TotuuttaOnKunnioitettava

        Niin typerä Huttilan aloitus, että sitä ei ole syytä jatkaa.
        Kun Huttila ja muut kaltaisensa eivät pysty ymmärtämään kaikissa dokumenteissa (senaikaisissa ja myöhemmissä) tosiksi osoitettuja tapahtumia, niin emme sille mitään voi.

        Tiedämmehän että taistolaiset ja muut kiihkoilijat haluavt pysyä omassa keinotodellisuudessaan (kuplassa).


      • lopeta-narinasi

        .....Onko joku muu kuin Vieno Huttula inttänyt moista....

        On muuten esittänyt eikä siitä ole pitkääkään aikaa kun täällä eräässä ketjussa tuo soosi oli. Jos et jaksa lukea mitä palstalla puhutaan niin älä ala rutisemaan niille jotka lukee.


      • Huttula-muuten

        väitti, että on intetty. Ei se kuitenkaan tee hänen valeitaan tosiksi, jos joku toinen hölmö on esittänyt samaa pötyä.


    • Tavallinen_pommitus

      Puolivirallinen Suomen Sota -teos vuodelta 1960 kertoo seuraavaa ( osa 9 s. 246 - 247 ):

      "Vihollisen ilmavoimien toiminta kotiseutua vastaan alkoi varsinaisesti 25.6. Aamulla noin kello 6 aikaan hyökkäsi useita muodostelmia Turkuun pommittaen pääasiallisesti satama-aluetta. - - - Turun ilmatorjunnalle ensimmäiset hyökkäykset tulivat yllättäen, joten vain osa hyökkääjistä onnistuttiin torjumaan. - - - Lentotoiminta oli 26.6. jo hiljaisempaa. Tärkeimpänä kohteena olivat Turku ja sen satama-alue sekä lentokenttä."


      Tarkkoja konemääriä ei mainita, mutta sanonnasta "useita muodostelmia" voidaan päätellä, että pommikoneita on ilmeisesti ollut joitakin kymmeniä. Lisäksi yllättävä hyökkäys on onnistunut tavallista paremmin, joten tuhoa lienee tullut konemäärään nähden paljon. Mistään strategisesta iskusta ei kuitenkaan ollut kyse eikä tapausta kuvailla historiateoksessa tuon laajemmin. Esimerkiksi Helsingin ja Kotkan pommituksista talvella 1944 kerrotaan monin verroin tarkemmin.

      Turku ja sen satama olivat jo talvisodassa tärkeä pommituskohde. Olihan siellä laivaston aluksia, tärkeä telakka ja ulkomaanliikennettä. Totta kai se oli listan kärkipäässä myös jatkosodassa.

    • Panssarilaivat

      "- mitä Turussa olisi ollut niin tärkeää, että sinne olisi keskitetty niin valtava pommitusvoima..."

      Turussa ei ollut Hullun-Annin keksimiä kone määriä mutta saaristossa piileskelivät panssarilaivat sekä seudulla oli muuta laivastoa ja Turun satama oli tärkeimpiä ulkomaankauppa satamia.

      Mm. Talvisodassa on neuvostoliiton arkistojen mukaan annettu itämeren laivastolle ja ilmavoimille ensimmäiseksi tehtäväksi upottaa panssarilivat. Saattoi olla sama tehtävä Jatkosodassa.

      • Saaristopanssari

        Lukekaa nyt hyvät kommentoijat mitä aloittaja esittää, hän kun nimenomaan viittaa jossain muualla esitettyyn väitteeseen, suhtautuen siihen aiheellisesti kovin kriittisesti!.
        Ja nimimerkille "Panssarilaivat" sopisi lukea historiaa edes sen verran, että kun näin komialla puumerkillä pelaa, tietäisi kuinka toinen niistä laivoista oli nimenomaan sijoitettuna Turkuun, missä laivan sen ajan mittojen mukaan kohtuullisen tehokasta ilmatorjuntakalustoa käytettiin N-liton pommikoneiden hyökkäysten torjuntaan. Ko. toimintaa pidetään yleisesti kaiken kaikkiaankin merkittävimpänä näiden ns. panssarilaivojen aikaansaannoksena, siinä määrin tyngäksi niiden käytännön merkitys ja vaikutus lopulta jäi!.


    • TotuuttaOnKunnioitettava

      Kerrotaan taustaa tästä noin 500 neuvostokoneen hyökkäyksestä 25.6. noin 20 paikkakunnalle Suomen eri puolilla, jolla Neuvostoliitto syyllistyi Jatkosodan aloittamiseen.

      Neuvostoliiton 25.6. alkaen useana päivänä tekemiä lentohyökkäyksiä ja niiden taustaa on selvitetty lukemattomissa tutkimusjulkaisuissa, vaikkapa Mauno Jokipiin Jatkosodan synty (Otava 1987, 748s.).
      Sotahistoriallinen aikakauskirja 20 (Hki 2001) sisältää Geustin ja Hazanovin kirjoituksessa "Jatkosodan alun neuvostopommitukset" viitteet sekä neuvosto- että suomalaisdokumentaatioon.

      Neuvostosuunnitelman mukaan sisältyi hyökkäykseen 375 pommikonetta sekä 165 hävittäjää edellisten suojaukseen. Ilmaan ei saatu näin monta konetta.

      Historian puutteellisesti lukenut Huttila ei suvaitse uskoa tätäkään tosiasiaa, perustelunaan neukun suunnattomat kone- ja muut menetykset Saksan vastaisella rintamalla 22.6. alkaen. Perustelu ei kuitenkaan päde käsiteltävään asiaan.

      Nämä mainitut koneet oli varattu Suomea vastaan suunniteltua hyökkäystä varten jo vuonna 1940. Niiden lentojoukot ja -tukikohdat lentokenttineen ja muu maatuki oli Suomen lähialueilla.

      Saksa tuhosi valtaosan sitä vastassa olleista neuvostokoneista ja -joukoista 22.6.41 alkaen, mutta kokonaistilanteen paljastuminen ja tunnistaminen neukkujen sotilas- ja valtiojohdolle vei tietysti joitakin päiviä.
      Tapahtuihan Stalininkin hermoromahdus vasta tällöin.
      Alkuoletus oli ollut Puna-armeijan pärjääminen Saksaakin vastaan.

      Rauhantilan vuoksi olivat Suomeen hyökkäämistä varten tarkoitetut lentokoneet säilyneet, ja niistä tulikin nyt lähes ainoa Neuvostoliiton jäljelle jäänyt suurempi lentoarmeija.
      Sen siirtämistä etelään saksalaisia vastaan alettiin valmistella. Valmisteluun kului väistämättä useita päiviä.
      Ennen siirtoa päätti Neuvostoliiton valtio/sotilasjohto tehdä Suomea vastaan 25.6.41 alkaen muutamana päivänä massiivisen ns. ennaltaehkäisevän hyökkäyksen. Siihen oli luonnollisesti valmis suunnitelma.

      Tällä valtio/sotilasjohdon tasolla tehdyllä (ja Stalinin hyväksymällä) toimella Neuvostoliitto aloitti Jatkosodan. Se kantaa siis kiistattomasti syyllisyyden sodan aloittamisesta puolueettomuutensa julistanutta Suomea vastaan..

      Vähäisemmät kummankin osapuolen toimet 22.-24.6.41 (kuten neuvostotykistön tulitus Hangosta ja Petsamosta, neuvostojalkaväen tekemät rajoitetut kahakat, kolmen suomalaisen sukellusveneen vähäinen miinoitus Viron rannikolla Ahvenanmaalle tapahtuvan hyökkäyksen varalta) eivät olleet osapuolten valtio/sotilasjohdon käskemiä eivätkä edes näiden tiedossa.

      Ne olivat alempien komentajien omatoimisesti toteuttamia ja seurauksia näiden puutteellisesta tietämyksestä ja ymmärryksestä.
      Osa toimista siirtyi jo 23. ja 24.6 osapuolten diplomaattien käsiteltäviksi.
      Toimet eivät olleet sotaa, vaan niistä olisi tullut muita seuraamuksia (korvausvaatimuksia) jos rauha olisi jatkunut.

      Kehoitan Huttilaa opiskelemaan kunnollisesti historiaa ja luopumaan vääristelykirjoittelustaan.

      • asiain-kirkastaja

        -----kolmen suomalaisen sukellusveneen vähäinen miinoitus Viron rannikolla Ahvenanmaalle tapahtuvan hyökkäyksen varalta) eivät olleet osapuolten valtio/sotilasjohdon käskemiä eivätkä edes näiden tiedossa.---

        Huh huh, ikävää jos Suomen armeijassa toimittiin noin, että mentiin ominpäin laskemaan merimiinoja vieraan valtion sotalaivojen reiteille. Tosin valtion ylin johto, niin sivilli- kuin sotilaspuolenkin, on vastuussa eikä voi siitä luistella. Eikä neukku sitä olisi voinut tietää että jos täällä touhuttiin ihan päättömiä.

        -----Ne olivat alempien komentajien omatoimisesti toteuttamia ja seurauksia näiden puutteellisesta tietämyksestä ja ymmärryksestä----

        Kovin korkeatasoista oli näin ollen Suomen upseerikunta kun ei tiennyt eikä ymmärtänyt, että ei omin luvin saa alkaa toisen maan laivareittejä miinottelemaan.

        Oliko myös Luftwaffen aloittamiin pommituksiin osallistuminen tuota samaa alempien kapiaisten jären puutteesta johtunut omatoimisuutta mistä kukaan muu ei tiennyt mitään?

        ------Toimet eivät olleet sotaa, vaan niistä olisi tullut muita seuraamuksia (korvausvaatimuksia) jos rauha olisi jatkunut.-----

        Ne olivat sotatoimia eivät mitään rajakahakoita enää. Sinä et siis halua huomioida miinoitusten lisäksi tapahtunutta pommituksiin osallistumista.


      • TotuuttaOnKunnioitettava

        Asioiden vääristelijä -stalinisti käytti nyt nimimerkkiä asiain-kirkastaja.

        Kun Barbarossa 22.6.41 alkoi, tapahtui KIISTATTA Neuvostoliiton joukkojen paikallisia toimia , kuten tykistötulitusta Hangosta ja Petsamosta ja paikallisia jalkaväkirynnäköitä.
        Kyllä nämä olivat PAIKALLISTEN KOMENTAJIEN virheratkaisuja Barbarossan alun luomassa epäselvässä tilanteessa.
        Oli haettu kassakaapista se sinetöity kirje, avattu se ja tulkittu sitä liian innokkaasti ja väärin.

        Aivan samasta oli kysymys kolmen suomalaisen sukellusveneen tekemässä suppeassa miinoituksessa Viron rannikolla.
        Se tuli Neuvostoliiton tietoon vasta sodan jälkeen. Miinoitukseen ei uponnut yhtään laivaa, koska Neuvostoliitto ei tehnyt pelättyä hyökkäystä Ahvenanmaalle. Toimenpide oli poliittisesti typerä, harkitsemattuudessa tehty ja sotilaallisesti tehoton.
        Ylin vastuullinen ei ole tiedossa, mutta Suomen sotilas- tai valtioJOHTO ei siitä missään tapauksessa tiennyt.

        Barbarossan aloituspäivänä tehty Leningradin pommitus oli Saksan operaatio, joka ei ollut ennalta Suomen tiedossa ja joka tehtiin suoraan Itä-Preussin kentiltä siellä olleilla koneilla ja miehistöillä. Siitä on turha syyttää Suomea, vaikka koneet palatessaan tankkasivat Suomessa palatessaan itä-Preussiin.

        Jälkistalinisteilla on halu kuvitella heti sotaa kyseenalaisissa toimissa, joita varten rajoilla on rajavaltuutetut ja lähetystöissä diplomaatit selvittämistä ja hyvittämistä varten.
        Neuvostoliitto itse oli syyllinen useimpiin tällaisiin kyseenalaisiin toimiin..

        Suhteellisuudentajun palauttamiseksi kehotan lukemaan vaikka dosentti Juha Pohjosen tuoreen tutkimuksen Sodan ja rauhan rajalla - Välirauhan uhrit 1940-1941 . Siinä kerrotaan lukemattomista kyseenalaisista toimista ja niiden selvittämisestä, mutta useimmiten hyvittämättä ja korjaamatta jääneistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8192
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5743
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5171
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      287
      5168
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      77
      3813
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2737
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2548
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2481
    Aihe