Nato järjestö kaatuu aikanaan

Kukaan ei sitä joutavaa rahareikää tarvitse.Vai luuleeko Natottajat uhkan tulevan ulkoavaruudesta?Trump ja Putin ottavat vodkaa ja tekevät kauppaa molempia hyödyttävällä tavalla!
2965
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Naton voi lopettaa heti kun, venäjästä ei ole kenellekään mitää uhkaa. Tällä hetkellä venäjä on todellinen uhka.

Äänestä
  • "Tällä hetkellä venäjä on todellinen uhka."
    Kenelle on kenelle ei. EVVK, jos tunnet sen uhkaksesi.

    Äänestä

  • ""venäjästä ei ole kenellekään mitää uhkaa""

    - Olen täysin toista mieltä. Ukraina on todellinen esimerkki venäjän uhasta.
    - Putin on sanonut että maiden rajat eivät merkitse hänelle mitään. Hyvä esimerkki venäjän uhasta.
    - Viime viikolla venäjä uhkasi Norjaa atomipommilla. Hyvä esimerkki venäjän uhasta.

    Äänestä

  • Suomi.Natoon kirjoitti:

    ""venäjästä ei ole kenellekään mitää uhkaa""

    - Olen täysin toista mieltä. Ukraina on todellinen esimerkki venäjän uhasta.
    - Putin on sanonut että maiden rajat eivät merkitse hänelle mitään. Hyvä esimerkki venäjän uhasta.
    - Viime viikolla venäjä uhkasi Norjaa atomipommilla. Hyvä esimerkki venäjän uhasta.

    "Putin on sanonut että maiden rajat eivät merkitse hänelle mitään. Hyvä esimerkki venäjän uhasta."
    Lausetta on lainattu väärin. Surkuhupaisaa, että se on painavimpia perusteluita Euroopan militarisoinnissa.

    Äänestä

"Kukaan ei sitä joutavaa rahareikää tarvitse."

Erikoisen turha Nato on meikäläisille Venäjän Tiltuille, koska se häiritsee pahasti Baltian maiden kurittamista ja osin suojaa Suomeakin!

Tiltuje oma henkinen isänmaa on Venäjä ja sehän ei tietenkään Natoa kannata!

Äänestä

Naton alamäki alkoi 1990-luvulla kun Usa alkoi käyttää Natoa sotaoperaatioissaan.

Siitä alkoi Naton mahtava häviöputki.

Trump on yksi vaihe Naton alasajossa ja jollei Trump sitä vielä tee, tulee "uusi Trump" joka sen tekee.

Äänestä
  • Todellisuudessa Nato on toistaiseksi käynyt vain kaksi sotaa:

    Kosovon ilmasota

    Libyan ilmasota

    Ja kumpikin niistä oli voitollisia!

    Vastustajina olleet Milosevic päätyi Haagiin ja Gaddafi kukistui!

    Maasotia ei Nato ole toistaiseksi perustamisestaan saakka (1949) käynyt kertaakaan!

    Äänestä

  • Älä valehtele. Tälläkin hetkellä NATO pommittaa mm. Afganistanissa.

    Äänestä

  • Ei USA ole = Nato!

    Mutta sinähän voit luetella minkä Naton jäsenmaiden joukkoja sotii Afganistanissa ja koska Nato teki päätöksen sinne menosta!

    Sillä pelastut valehtelijan maineesta!

    Äänestä

NATO sai pääosuman kun Trump valittiin. Ruumis huojuu hetken ja romahtaa kasaan.

Äänestä

Turha luulo Tiltuilta. USA on vain yksi valtio 29:n joukossa. Voi se toki Natosta erotakin, jolloin jäsenvaltioita on yhä 28, joista 2 on ydinasevaltaa.

Tiltun toiveet sai pääosuman. Ruumis huojuu hetken ja romahtaa kasaan.

Äänestä

Tiltu unohtaa nyt sen että Trump ei ole ryssä :) eikä mikään Putinin kaveri.

Trumpin tavoitteena on tehdä Yhdysvalloista vahvempi - myös sotilaallisesti - ja Euroopalle annettu muikkari tarkoittaa ainoastaan sitä että Euroopan on vahvistettava puolustustaan. Kumpikaan näistä ei ole Venäjän intressissä.

NATO ei hajoa yhtään mihinkään ja mistään uudesta etupiirijaosta on aivan turha haaveilla.

Venäjä on aika merkityksetön peluri myös taloudellisesti eikä Venäjä voi tarjota mitään sellaista lisäarvoa että kaveeraaminen Venäjän kanssa kannattaisi. Siksi Venäjällä ei ole ystäviä eikä liittolaisia.

Ei Trump ole mikään ryssän Jeesus ja Venäjän pelastaja :-D Krimiä ei tunnusteta osaksi Venäjää eikä talouspakotteita pureta ennenkuin ryssä on häipynyt Ukrainasta.

New York kasvattaa pojistaan kovia :)

Äänestä
  • Plussailijan+uskottavuus+on+valtamedian+kanssa+samaa+luokkaa,+eli+pyöreät+0%.+Joko+muuten+olet+onnitellut+Hillaryä?+Eiku,+ainii.+Eihän+se+voittanutkaan,+kuten+julistit+vielä+pari+päivää+sitten.+Mahtaa+NATO-dildoa+vituttaa+oikei+olantakaa.+:D+Trumppikin+on+kertonut+ihailevnsa+Putinin+kaltaista+vahvaa+johtajaa.PS.+Pietari+se+vasta+koviksia+kasvattaakin.

    Äänestä

NATOn saattohoito on alkanut. Enää on ajan ja rahan kysymys kuinka kauan NATO on olemassa.

Äänestä
  • Olet oikeassa, kuten Trump totesi että hänen vaalivoittonsa ei ole puolue vaan liike.

    Ja tuo liike jyrää Naton jos Trumpista ei tule Timo Soini joka syö sanansa.

    Äänestä

  • TrumpLiikeJyrääNaton kirjoitti:

    Olet oikeassa, kuten Trump totesi että hänen vaalivoittonsa ei ole puolue vaan liike.

    Ja tuo liike jyrää Naton jos Trumpista ei tule Timo Soini joka syö sanansa.

    "Markkinoilla luotetaan siihen, että Trump kääntää takkinsa"

    Äänestä

  • Heh heh heh markkinat eivät Natoa koske. Sinunkin palkkasi everstiluutnantti maksetaan valtion verovaroista ja sotaa käydään sanoivat markkinat mitä tahansa.

    Äänestä

  • Tuskinpa, koska:

    - en ole mikään everstiluutnantti vaan eläkeukko

    - 'palkan' eli eläkkeen maksaa Ilmarinen

    PS En ollut edes se edellinen kirjoittaja:-) Hutilyönnit jatkuu!

    Äänestä

Nato on kylmän sodan luomus.Aika on mennyt yksinkertaisesti ohitse Naton osalta.Trump järkevänä vähentää USA:n rahoittamista Natoon.Nato jää eurooppalaisten ylläpitämäksi joka sinänsä ihan hyvä suuntaus.

Äänestä
  • Venäjän uhka ei ole hävinnyt vielä mihinkää.

    Äänestä

Nato syntyi tarpeeseen torjumaan Nauvostoliitto/Venäjän uhkaa!

Tarve ei ole miksikään muuttunut, joten Nato jatkaa olipa USA mukana tai ei.

Äänestä

Niin kauan kun venäjä on olemassa, niin kauan on olemassa myös NATO.

Äänestä
  • Venäjä tulee liittymään natoon ennen Suomea.

    Äänestä

Nato lakkautetaan sitten kun se on tarpeeton !
Pitääkö yksinkertaisetkin asiat vääntää rautalangasta ?

Äänestä

Kaikki loppuu aikanaan, armonsa ei milloinkaan.

Äänestä

Mihin ihmeesen se natokiima hävisi Trumpin voiton jälkeen? Hillar ko sen kiiman aiheutti vai mikä. Kovin on hiljaista tänä päivänä nato vouhotus. Ei kai se maanpuolustus voi yhden kahjon varaan pohjautua? Vai voiko sittenkin?

Äänestä

Siihen siihen ko unelmissa 40 ollut miljoonan jäsenmaksu nouski kertaheitolla 100 kertaseks --> 4 mrd.:iin, vaikka asiasta kiimakoita infottiinkin. Vielä sit, ett euroopan miehittäminen loppuu noilt sotahulluilt, se syö muutamaaki niinistöö rotan lailla(sopimus lähes valmis Suomenkin osalta). Nii ja sit viel ne hukkaan heitetyt kymmenet miljuunat tilattujen F-35:n kehittämiseen, joit ei sit vissii saahakkaa eliitin leikkikaluiks(pääsis stubidoki p-reissuilleen vähä kalliimmal kyyvil).

Kumpi oli ensin, USA nato miehitys ja asejärjestelmien virittely vai Venäjän Kaliningrad rajojen läheisyyden joukkojen ja asejärjestelmien vahvistaminen? Siis kuka onkaan tullut ensin uhaksi kellekkin, kysyn vaan näin isänpäivän ratoks?

Äänestä

Tais Nato kaatua jo. Mutta joka tapauksessa omaa puolustusbudjettia on kasvatettava,että tänne ei ole varaa ilomarssilla tulla huomennakaan.
Se merkitsisi ydinaseita ja stealth teknologiaa ja sellaisten väestönsuojien rakentamista,mitkä kestää ydinsodan sekä koko sille ajalle mitä ydinlaskeuma kestää varmuusvarastojen ylläpito sekä lääkehuolto.
Vain sitten voidaan puhua selviytymisestä maailmassa suomalaisten osalta.
Mikään ei ole ilmaista,ei edes olemassaolo tässä maailmassa.

Äänestä

Naton tuhoutuminen alkoi 2000-luvun alussa ja jatkuu nyt. Naton hävisi kaikki sotansa ja nyt Trump on fed up.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Natopaskahousut kirjoitti:

Kukaan ei sitä joutavaa rahareikää tarvitse.Vai luuleeko Natottajat uhkan tulevan ulkoavaruudesta?Trump ja Putin ottavat vodkaa ja tekevät kauppaa molempia hyödyttävällä tavalla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu