"Kontiolahtelainen pappi, teologian tohtori Pauliina Kainulainen löytää pyhyyttä yhtä lailla kirkosta kuin metsästä. 'Metsän teologia' - teoksen kirjoittajan mielestä yhteys metsään hoitaa suomalaisen sielua. Hän toivoo kulutusriippuvuuden vastapainoksi kohtuuden kulttuuria - myös metsänhoidossa. " Näin Ylen jutussa.
Ja tässä sitten pelastuksesta ja sovituksesta Pauliinan näkemyksiä:
"Suomalaisille opetetaan rippikoulussa, että Jeesus kuoli ristillä sovittaakseen ihmisten synnit. Mutta mitä tekemistä Jeesuksen kuolemalla on pelastuksen kanssa?
Sitäkin Kainulainen on pohtinut paljon. Jeesuksen ylösnousemus on hänelle keskeinen asia, mutta ristinkuoleman merkitys vaikeampi. – En näe kovinkaan mielekkäinä tällaisia veriuhriteologioita, joissa Jumala vihastuu syntisiin ihmisiin ja hänen pitää tapattaa oma Poikansa. Tämä tekee vain hallaa kristinuskon ymmärtämiselle. Kyllä siinä jokin paljon syvemmällä oleva merkitys on.
Kainulaista puhuttelee Jeesuksen voimallisuus voimattomuudessa. Tuhon ja nöyryytyksen keskellä Jumalan pelastava toiminta todellistuu – jollain tavalla. – Jeesuksen kuolemassa on jokin valtava viisaus ja ulottuvuus, jota ei kristinuskossa osata aina edes sanoittaa, mutta josta kuitenkin pidetään lujasti kiinni, Kainulainen summaa.
Mitä ihmisen sitten täytyy tehdä pelastuakseen? Kainulaisen mukaan ei mitään. – Ajattelen mystikkojen vanavedessä, että ihmisen tulisi vain olla auki ja vastaanottavainen, paikallaan ja suorittamatta, hän toteaa.
Tämä on erittäinen tyypillistä naispappien ajattelua, johon ei millään sovi kristinuskon ydinsanoma Jeesuksen uhrista ja sovituksesta. Naispapit ovat tyypillisiä korkeastikoulutettuja humanisteja, aina alttiina imemään itseensä kaikki menetelmät ja opit "hyvään elämään". Toki ekoteologiasta, alkuperäiskansojen viisaudesta ja Jeesuksen suvaitsevaisuudesta naisia ja muuta "toiseutta" kohtaan ovat ihan salonkikelpoisia puheenaiheita maailmallisten humanistiystävienkin seurassa.
Naispapit ja Sovitus, esim. Pauliina Kainulainen
7
52
Vastaukset
- jk-----------
Pauliina Kainulaiselle kaiketi sopisi paremmin olla karhun kansan pappina kuin kristillisen kirkon virassa. Silloin voisi välillä asustella metsässä karhujen kanssa ja vihkiä karhun kansan homo- ja lespopareja.
- veriuhri
Niin, ja "kehollisuus", "hiljaisuus", mind-fullness, tietoisuus yms. demoninen puuhailu on tyypillistä näille papittarille -ja varmaan monet miespapitkin ovat tähän lähteneet mukaan.
- vihalintu
Olisko linkkiä MV lehteen??? En usko muihin medioihin.......
- vittu.saatana.jumalauta
Yle valehtelee eli keksitty koko muija! Vaatimme MV uutisen antorrasta!
- UskovaNoora
"Sitäkin Kainulainen on pohtinut paljon. Jeesuksen ylösnousemus on hänelle keskeinen asia, mutta ristinkuoleman merkitys vaikeampi. – En näe kovinkaan mielekkäinä tällaisia veriuhriteologioita, joissa Jumala vihastuu syntisiin ihmisiin ja hänen pitää tapattaa oma Poikansa. Tämä tekee vain hallaa kristinuskon ymmärtämiselle. Kyllä siinä jokin paljon syvemmällä oleva merkitys on."
On miespuolisia "pappejakin", valitettavasti, jotka ajattelevat Kainulaisen tavoin, vaikka tällainen on "naispappien" keskuudessa yleisempää.
"Metsän teologia", "hiljaisuuden viljely", "hiljaisuudesta versova pyhän kokemus" ovat ihan kauniita, lyyrisiä ilmauksia, mutta ne ovat kaukana kristinuskon ytimestä. Ristinsovitus on kristinuskon ytimessä, mutta sitä Kainulainen "ei pidä kovinkaan mielekkäänä". Uskomatonta. "Suomalaisille opetetaan rippikoulussa, että Jeesus kuoli ristillä sovittaakseen ihmisten synnit. Mutta mitä tekemistä Jeesuksen kuolemalla on pelastuksen kanssa?
Sitäkin Kainulainen on pohtinut paljon. Jeesuksen ylösnousemus on hänelle keskeinen asia, mutta ristinkuoleman merkitys vaikeampi"
Mutta, voiko olla ylösnousemusta ilman kuolemaa? Voisiko siis kuoleman merkitys olla siinä, että sen jälkeen voi nousta ylös?- UskovaNoora
"Mutta, voiko olla ylösnousemusta ilman kuolemaa?"
Aivan. Jeesuksen ylösnousemus on voitto synnistä, kuolemasta ja kadotuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,814368Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242858Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262815Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1142527Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172489Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122228Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012180Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6372057Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka341998MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141985