näistä ääliömäisistä "ammattiloukkaantujista", jotka siis edustavat juuri sitä ns.suvaitsevaista puolta. Eli taas nähdään että he eivät ole lainkaan suvaitsevaisia.
"Olemme menneet jo niin pitkälle, että Aku Ankkaan pitää lisätä varoitustekstit (siirryt toiseen palveluun), jotta kukaan ei varmasti loukkaantuisi. Nyt vanhoja tarinoita sisältävissä Akkareissa lukee näin:"
“Tämän kirjan sarjakuvat ovat peräisin menneiltä vuosikymmeniltä, joten niissä saattaa olla sarjakuvaväkivaltaa ja vitsejä tupakoinnista, juomisesta, pyssyleikeistä tai etnisistä stereotyypeistä. Lienee sanomattakin selvää, että Aku ja kumppanit eivät enää nykypäivänä sotkeutuisi moiseen menoon.”
Kannattaa lukea.
http://yle.fi/uutiset/3-9266530
Sanna Ukkolalta iskevä kirjoitus
20
89
Vastaukset
- Selvää_tekstiä
Täyttä asiaa, näinhän se on.
Asento!!
Asiaa aloitus. No, miten liittyy Lieksan tilanteeseen ja nykyhetkeen. Ennen kaikkea täällä tällä palstalla kirjoitteluun. Tällä palstalla on vain "höyhenpolitiikkaan", yhteisten asioittemme hoiteluun, uskonnolliseen tai muuhunkaan perustuslain sallimaan näkemykseen hyvin vähän merkitystä. Osa hituineen vaikutuksensa toki, mutta tilastotieteitä uskon ymmärtäväni sen verran, että tämä on alle kahden ja puolen prosentin vähemmistöotantaa ja muuta omaa viihdettämme tosielämään verrattuna. Uskon enemmän olevan merkitystä sillä, miten täällä kirjoittelevat vaikuttavat palstan ulkopuolella siinä yhteisön elämässä, johon me kirjoittelijat ja lukijakuntamme kuuluvat.
Aivan liian helposti uskotaan kirjoitettuun sanaan. Nykypäivänä tosin moni on oppinut tekstin mielen suodattamisen taidon. Hyvä se.
Aiemminkin olen todennut, että palstan ääripäät; suvakit, rasset ja perikset vähiten minua kiinnostavat. Edellä mainituilta tahoilta tulee kuitenkin palstalle eniten kaikenlaista jonninjoutavia ajatelmiensa suolipieruja. Uskallan sanoa kyllä sen suoraankin. Sulattamatonta, pahanhajuista, ymmärrystä vailla olevaa, ajatuksetonta täyttä vääränäkemyksensä paskaa.
Rapakontakainen vaalitulos oli aika ihmeellinen. Minua se ei yllättänyt. Yllättää enemmän se, miten tästä alkaa taas toinen toistaan terävämpiä myllynkiviä jauhamaan keskinäisen maailmamme parantamisen tähden. Tai no, ei sekään tietty yllätä.
Lepo!
Jatkakaa!
Loppukevennys. ;) Mistähän narusta tai naurettavuudesta osaa teitä viedään milloinkin. Ei se lapsi ikinä itse kävele, jota aina talutetaan. .... muunnelmia: Itku pitkästä ilosta, pieru paljosta naurusta, rupsu paljosta naurannasta.
Anteeksi jo etukäteen. Kauniit sääret ovat aina viehättäneet. (En puhu nyt näistä sääristä, vaan teidän mielienne sääristä;) Niissä on jotain ymmärrystä.
https://www.youtube.com/watch?v=V4BAPghrtf4- näin.on
Mitään "periksiä" ei ole muuta kuin tän sekopää perisavaajan mielessä.
- aika.nannaa
Hyvä että Trump voitti.
- karmeaa
näin.on kirjoitti:
Mitään "periksiä" ei ole muuta kuin tän sekopää perisavaajan mielessä.
Se on skitsofreenikko.
- sillä-lailla
Ukkola ei ole enää suvakki.
- dgdggs
Se on ihan järkevä nainen loppujen lopuksi.
- Lieksa_Ensin
Voi hyvää päivää! Sokea reettakin näkee, että Ukkola se vain huomasi, että valta vaihtui rapakon takana. Liero vain nuolee uutta isäntää vähän fiksummin ja aikaisemmin kuin muut YLE:läiset.
Ei sillä selvästikkään ole muita mielipiteitä kuin pyrkyriys vallan suosioon.
Aikaisemmin keskittyi mamuttamaan ja lipomaan femakoita, ja Hillaryn kaaduttua se nyt alkaa nuoleen Trumppia. - jiiihuuuu
Lieksa_Ensin kirjoitti:
Voi hyvää päivää! Sokea reettakin näkee, että Ukkola se vain huomasi, että valta vaihtui rapakon takana. Liero vain nuolee uutta isäntää vähän fiksummin ja aikaisemmin kuin muut YLE:läiset.
Ei sillä selvästikkään ole muita mielipiteitä kuin pyrkyriys vallan suosioon.
Aikaisemmin keskittyi mamuttamaan ja lipomaan femakoita, ja Hillaryn kaaduttua se nyt alkaa nuoleen Trumppia.Ei se enää ole niin mamujen perään, on kai nähnyt valon.
- voine-voine
Sairaaksi on mennyt koko touhu.
Eikös hän ole entinen Lieksalainen?
Ei ollutkaan tämä Sanna,sorry!
Ei ole pieni seikka huomata ja seurata, mitä kuvallinen, saati aito tilanne, informaatio ja koko kehon kieli tarjoaa sitä osaavalle lukevalle. Seuratkaapa nuorukaisen ja vanhemman ajatuksien kehonkieltä Thrumpin molemmin puolin läsnä olevien. Olisivatkohan hekin halunneet sanoa sanottavansa? Mitähän se olisi ollut tuolla hetkellä;) Jos vilpittömästi olisivat sanaset arkkunsa olosuhteittensa pakottamattomana voineet aukaista.
Olen usein eloni varrella opetellut lukemaan ihmisten elekieltä. Täällä se on mahdotonta, koska en teitä näe. Piilosta on joittenkuitten hyvä ja helppo huiskia pimennostaan. Kaikki eivät täälläkään piiloudu. Rivien välistäkin, joka sanastanne, väreistäne on aina tulkittavista asioita, joista voi tehdä monia johtopäätöksiä.
Tätä videopätkää katsellessani kiinnitin em. asioihin huomioni. Ei ole helppoa olla tulevassakaan ajassa Thrumpin kummallakaan puolella!
http://yle.fi/uutiset/3-9266530http://yle.fi/uutiset/3-9280978
tätä linkkiä oli tarkoitukseni tarjota teille. Sorry!- jjajajajajaja
nomikäänsheriffi kirjoitti:
http://yle.fi/uutiset/3-9280978
tätä linkkiä oli tarkoitukseni tarjota teille. Sorry!Ihan hyvä että rumppi voitti.
- oujeeeee
Ukkola on tullut järkiinsä.
Asiallista keskustelua on noista aiheista harvoin.
- ajaijai.sentään
Liian harvoin.
- karmeaa
"varoitustekstit Aku Ankkaan", voi jessus sentään.
- Tsaarin.kuriiri
Jos Akuun tulee varoitus niin Mikki on kiellettävä eläinrääkkäyksenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M317024Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1073775Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453743KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501951Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331830Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e401817Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn281280- 771243
Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj291161Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61146