Suomen surin sirkus.

Eli katselin kun vaihtoehto budjettia ja keskustelua, eli ja maanataina mot jossa oli et kansaneläkettä leikataan plus et otetaan ensivuonna velkaa 6 miljardia, eli herää kysymys pannaako suomea rapakuntoon? Eli leikataan sillä et velkaantuminen taittuu mutta kas otetaan velkaa enemmän kuin edellinen hallitus??
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Toivo kuuluu kaikille, ei vain vahvoille"

Orpon mukaan hänen johdollaan kokoomuksesta tulee enemmän suomalaisten näköinen puolue. Suomalaisesta keskiluokasta vaalikampanjansa aikana paljon puhuneen Orpon mukaan on rakennettava Suomi, jossa toivo kuuluu kaikille, ei vain vahvoille.

– Olemme käyneet kokoomuksessa aivan liian vähän keskustelua vähäosaisuudesta ja köyhyydestä. Tämä on suuri vahinko. Emme saa sulkea silmiämme tai sydäntämme siltä tosiasialta, että Suomessa on edelleen paljon köyhyyttä. Olemme mukana sen välttämiseksi.

Hänen mielestään jokaisella lapsella pitäisi olla mahdollisuus harrastukseen vanhempien tulotasoon katsomatta.

– Mitä tekee köyhä lapsi kesällä, ei mitään. Tämä asia otetaan sydämen asiaksemme. Otetaan tavoitteeksi, että kaikilla lapsilla ja nuorilla on mahdollisuus vähintään yhteen harrastukseen.

Orpon kokoomus otti myös nollatoleranssin koulukiusaamiseen. Koulutuksen tärkeydestä puhunut Orpo sanoi heti valintansa jälkeen, että
lisää. Orpon molemmat vanhemmat ovat opettajia.

Äänestä

Ja kas taas 100 miljoona jotta se kepun talvivaara tuottaa voittoa plus et se tomitusjohtaja joka sanoi että jossain vaiheessa..................

Äänestä

Meidän poliitikot syyttivät Trumppia likaisesta pelistä, kun hän käytti sanansäilää toisista kilpailijoista. Meidän poliitikot eivät käyttäneet sanansäilää kilpailijoitaan kohtaan ja kehuvat siksi itseään sivistyneiksi.
Meidän poliitikot kertoivat ennen vaaleja, että heikoilta ei oteta. Kuinka ollakkaan, kun saivat kansalaiset huijattua äänestämään itseään, niin tehtiin toisin mitä vaalien alla luvattiin. Ennestään heikoilla olevilta juuri leikataan siitä vähästäkin ja annetaan rikkaille yhä lisää. Kun nyt verrataan heitä Trumpin likaisuuteen, niin kysynkin: Onko sivistyneempi se joka sanallisesti haukkuu toista, mutta ei kuitenkaan tee hänelle pahaa? Vai onko sivistyneempi se, joka ei hauku, vaan lipevästi lupaa olla köyhän puolta, mutta kun saa toisen ansaan, alkaa heti vaikeuttaa köyhän elämää entisestään, se on kuin löisi kepillä toista?
Mielestäni lipevä petturi oikeasti on likaisen pelin pelaaja, sillä se on hirviö.

Äänestä

Lissä maahantulijota, afrikasta ja arabiasta se lienee ykköshanke ja leikataan se Suomalaisilta on merkillistä on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sirkuskos kirjoitti:

Eli katselin kun vaihtoehto budjettia ja keskustelua, eli ja maanataina mot jossa oli et kansaneläkettä leikataan plus et otetaan ensivuonna velkaa 6 miljardia, eli herää kysymys pannaako suomea rapakuntoon? Eli leikataan sillä et velkaantuminen taittuu mutta kas otetaan velkaa enemmän kuin edellinen hallitus??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu