Mitään ei voi ennustaa ja kaikki on mahdollista.Brexit,Trump.Kohta vaalit Ranskassa,Saksassa jne ja lehdet ja eliitti taas rauhoittelevat että paniikkiin ei aihetta.Gallupit ja ennustajat povaavat taas eliitille voittoa.Maailma muuttuu.
Kyyti on kovaa
Kyyti on kovaa
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vanha+ja+kulunut+maailma+joka+paljastuu+enempi+kokoajan+valheeksi+ei+enään+pelitä.
Olisko+meidän+vihdoinki+ne+pimennossa+olleet+90%+aivokapasiteetistä+käyttöömme.
Se+on+meidän+ja+minä+omistan+omani,+kuten+sinäkin+omasi.+Se+on+sinun.+Hyppäämme+mukaavuusalueeltamme+johonki+uuteen+joka+voi+pelottaakin.+Sille+emme+voi+mitään+että+muutos+tulee.+Mutta+voimme+sallia+sen+itsellemne,+niin+silloin+on+ovi+auki.+Muutoin+se+pysyy+kiinni+ja+repimällä+ei+aukee.
Lightworker,olet oikeassa ja mukavuusalueelta pitää hypätä pois ja yksi on opiskelu ja uuden kohtaaminen.En tarkoita vain opiskelua vaan pyrkiä maailman hahmottamiseen sellaisena kuin se on.Tiedän että auktoriteetit,johto,armeija,opettajat,vanhemmat ovat tärkeitä ja me nuoret opimme asioita konkareilta.Mutta olen huomannut että myös monet johtajat ja auktoriteetit ovat myös vain ihmisiä omien voimakkuuksineen ja heikkouksineen.Joku virkjamies vannoo Clintoninille uskollisuutta mutta kun Clinton häviää Trumpille niin tämä virkamies voi ottaa Trumpilta työpestin koska tämä virkamies voi ajatella omaa uraa ja palkkaa.
Tämän päivän voittaja voi olla huomenna häviäjä mutta häviäjän joukot saavat työtä voittajalta ja uraputken.Niin mukavuusalueelta pois tarkoittaa myös omien arvojen ja mielipiteiden jatkuvaa tutkiskelua mutta koskaan ei saa luovuttaa helpolla vaan pitää olla lujuutta ja uskoa omaan tekemiseen ja tietysti demokratiaan ja osattava auttaa lähimmäisiään.
Niin, nythän kyse on eläkeläisten, maalaisten ja duunareitten kapinasta nuoria ja koulutettuja kaupunkilaisia vastaan. Näin oli Brexitissä ja samoin kävi Trumpin vaalivoitossa.
Tämä erikoinen tilanne johtaa suurten ikäluokkien määrällisestä ylivoimasta ja työväestön katkeruudesta oman kilpailukyvyttömyytensä takia. Ilmiö koskee kaikkia läntisiä teollisuusmaita.
Olemme viimeistään nyt astuneet aikaan, jossa valta on siirtymässä pois asiantuntijoilta mediapersoonille yms. Isovanhemmat päättävät lastenlastensa tulevaisuudesta - väliinputoojina ovat parhaassa työiässä olevat yhteiskuntaa kannattelevat kansalaiset.
Ei ole mitään syytä olettaa etteikö vanhoillis-populistinen suuntaus tulisi jatkossakin menestymään Euroopassa.