Nollatuntisopimukset ovat työhakijoiden huijausta.
Vuokratyöfirmat ulos Suomesta
xcngfts
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Painukoon vaikka Timbuktuun.
Olen samaa mieltä. Lisäksi Suomeen on saatava Vasemmistoliiton ehdottama 10€/tunti minimipalkka lakiin.
Ärsyttääkö työkkärin ylipalkattua tätiä kun hommat työnvälityksessä siirtyvät niille ketkä töitä tarjoavat eikä suojatyöpaikan tätejä enää kohta tarvita?
Parempia töitä vuokratyöfirmat tarjoavat verrattuna te-toimiston tarjoamiin 9euron päiväpalkkaan / työkokeiluihin...
Kokonaisuudessaan työttömyys ja halpatyö on kuitenkin sosiaalipoliittinen ongelma, joka johtuu siitä, että ay-liikkeen joukkovoimalla 3,5 miljoonasta työikäisestä melkein puolet on syrjäytetty ulos säännöllisestä palkansaannista.
Oliko ne kaikki ay-liikkeessä töissä ja sieltä irtisanottiin
Palstan kokoomualainen jauhaa taas ayvihamantraansa.
Mitä yrität sanoa?
Linkki tietoosi ns. paremmista töistä.
Vuokratyöfirmat ovat työmarkkinoiden loisia, jotka nostavat työn yksikköhintaa ja heikentävät siten koko Suomen kilpailukykyä.
Seuraavassta kiky-sopimuksessa on kiellettävä nämä yksityiset verottajat. Työnteko on tekijän ja teettäjän välinen sopimus, ainoastaan yhteiskunnalla tulee olla oikeus ottaa tarvittavat verot työn tuloksesta.
Vuokratyöveivaajat ulos Suomesta.
Valtion tulee perustaa vuokravirna johon siirretään kaikki valtion virkamiehet ja muut valtiolla olevat työntekijät nollatunti sopimuksella.
Valtio kilpailuttaa perustetussa virmassa virkamiehet kuka sen alan virkamies tekee työn halvimmalla ja teettää sen halvimmalla virkamielellä sitten, periaatteena niin koin kauppakin palveluja saa ympäri vuorokauden arkena ja pyhäpäivinäkin.
Tuskin toteutuu koska poliitikot vastustavat koska he saavat virkoja puoluetaustansa mukaan ja heidän sukulaisensa myös.
Nollatuntisopimuksilla kokoomuslainen johtaja voi tehdä alaisestaan pakkoyrittäjän, lyö hinnaston ja puhelinluettelon kouraan.
Valitulla halvimalla nollatuntisopimus kokoomuslaisella johtajalla ei ole alaisia vaan valtion vuokravirnan antamia työ tehtäviä jos hän tarvitsee työn tekijöitä hän saa tilata ne vain tältä valtion vuokravirnalta.