Paljonko voi ansaita työkyvyttömyyseläkkeellä ollessa osa aikatyöllä niin että voi jatkaa eläkkeellä ollessa jotai työtä terv.tilan salliessa, ja onko joku raja minkä jälkeen veroa menee enemmän niin kuin normaalieläkkeessä? Eli kuinka paljon voi olla
-palkkatuloja
-yritystoiminnasta tuloa
-pääomatuloja
Täysi tykyvyttömyyseläke ja ansiotulot
16
467
Vastaukset
Työkyvyttömyyseläkeessä on ansioraja, jonka eläkettä maksava eläkeyhtiö määrää. Ota yhteys eläkeyhtiöösi. Pääomatulot, eivät vaikuta työeläkkeen maksamiseen.
- Mariam77
Vaikuttaako lomarahat ja matkapäivärahat kuukausittaiseen ansiorajaan?
- Mariam77
Kuinka tarkka ansioraja on, onko eurolleen / per kk vai voiko tuloa tasata kuukausi tai vuositasolla?
Jos työkyvyttömyyseläke lepää sen maksimiajan 2v, pitääkö sen jälkeen olla jälleen eläkkeellä ja kuinka kauan jotta sitä ei menetä ja joudu hakemaan uudelleen? Miten suhtaudutaan siihen, jos eläkkeen jättää lepäämään usein, onko siinä joku raja? - Työkyvytön
Ei työkyvyttömyyseläkkeellä voi yksinomaan tulorajoja tuijottaa. On perusteltu syy arvioida koko työkyvyttömyyttä uudelleen, jos yhtämittaa jättää eläkkeen lepäämään. Itse muutenkin kummastelen tuota 2 vuoden sääntöä.
- oaidon
Entä jos perustaa yrityksen esim. osakeyhtiön. Voiko perustaa yksinään ja maksaa itselleen osinkoa ja silti käydä palkkatyössä tuon maksimimäärän. Vai pitääkö olla 2 osakkeenomistajaa, jotta niin voi tehdä menettämättä eläkettä.
- Työkyvytön
Mitä se osakeyhtiö tekisi? Ota huomioon työn määrä molemmissa.
Kts. myös kommentti "työkyvytön 13.11.16 21:37" - jkjnnljmbmbnn
Voit käydä ansaintarajan puitteissa töissä/ansaita. Voit myös nostaa osinkoja, sen vaikuttamatta ansaintarajaan. Ota huomioon, mitä on säädetty osinkojen maksusta. Eli 9% verottoman tuloutuksen jälkeen maksat ansiotuloveroa; tämä siis vaikuttaa ansaintarajaan.
Mitä aiempi kirjoittaja sanoi on henkilökohtainen mielipide.
Laki työkyvyttömyyseläkeläisen työhön paluun edistämiseksi on voimassa muistaakseni seuraavat neljä vuotta. - Työkyvytönkommentoi
Tuo 2-vuoden sääntöön liittyvä kommentti on tosiaan oma mielipide. En ymmärrä tosiaan miten 2 vuoden kokoaikatyön jälkeen voi enää olla täysin työkyvytön. Sen sijaan on ihan oikeasti tapauksia, joissa työkyvyttömyyseläke on muuttunut osa-aikaiseksi tai evätty jopa kokonaan, kun työ on ollut "liian säännöllistä" ja jatkuvaa vaikka ansaintarajat eivät olisi paperilla ylittyneetkään.
On muuten aika absurdia jos työpanosta voi kiertää osingoilla. Eihän se nyt niin voi olla, että teet vaikka täyttä päivää, mutta kukaan ei saa tietää, kunhan vain muistat nostaa palkan osinkona. Yrityksellä pitää tosin olla melko runsaasti pääomaa ja jakokelpoisia varoja, jotta merkittävän summan voi nostaa osinkona. - kljkjkhnmkjkommentoi
Työkyvytönkommentoi kirjoitti:
Tuo 2-vuoden sääntöön liittyvä kommentti on tosiaan oma mielipide. En ymmärrä tosiaan miten 2 vuoden kokoaikatyön jälkeen voi enää olla täysin työkyvytön. Sen sijaan on ihan oikeasti tapauksia, joissa työkyvyttömyyseläke on muuttunut osa-aikaiseksi tai evätty jopa kokonaan, kun työ on ollut "liian säännöllistä" ja jatkuvaa vaikka ansaintarajat eivät olisi paperilla ylittyneetkään.
On muuten aika absurdia jos työpanosta voi kiertää osingoilla. Eihän se nyt niin voi olla, että teet vaikka täyttä päivää, mutta kukaan ei saa tietää, kunhan vain muistat nostaa palkan osinkona. Yrityksellä pitää tosin olla melko runsaasti pääomaa ja jakokelpoisia varoja, jotta merkittävän summan voi nostaa osinkona.Pääomatulot ja ansiotulot ovat kaksi täysin eri asiaa. Yritys maksaa osinkoa tuloksestaan yrityksen omistajille, yritykseen varoja sijoittaneille henkilöille tai yhteisöille jne. Sijoittaja näin tehdessään uskoo yrityksen kykyyn tehdä tulosta ja olevan valmis maksamaan tuottoa sijoitetulle pääomalle. Henkilö voi omistaa osuuksia erinäisistä yrityksistä. Sillä minkälainen omistajarakenne yrityksellä on, ei ole merkitystä. Eli on aivan sama omistaako osakkeita Nokiasta vai ns. Omasta yrityksestä. On myös muistettava, että osakeyhtiö on aina useamman, kuin yhen hengen yritys, toisin kuin toiminimi.
Eläkeyhtiön ainoa intressi, on seurata ansaintarajaa, ei sen ansaitsemiseksi käytettyä aikaa. - Työkyvytön
kljkjkhnmkjkommentoi kirjoitti:
Pääomatulot ja ansiotulot ovat kaksi täysin eri asiaa. Yritys maksaa osinkoa tuloksestaan yrityksen omistajille, yritykseen varoja sijoittaneille henkilöille tai yhteisöille jne. Sijoittaja näin tehdessään uskoo yrityksen kykyyn tehdä tulosta ja olevan valmis maksamaan tuottoa sijoitetulle pääomalle. Henkilö voi omistaa osuuksia erinäisistä yrityksistä. Sillä minkälainen omistajarakenne yrityksellä on, ei ole merkitystä. Eli on aivan sama omistaako osakkeita Nokiasta vai ns. Omasta yrityksestä. On myös muistettava, että osakeyhtiö on aina useamman, kuin yhen hengen yritys, toisin kuin toiminimi.
Eläkeyhtiön ainoa intressi, on seurata ansaintarajaa, ei sen ansaitsemiseksi käytettyä aikaa.Kyllä tiedän. Mutta toimialasta riippuen voi vaatia huomattavaakin omaa työpanosta, jotta saa osinkoja. Mutta joo, jos on vain omistajana tai esim. sijoitusyhtiö, on tilanne kuvailemasi.
Osakeyhtiön voi kyllä perustaa yksinäänkin, ja varsinkin näissä se oma työpanos korostuu.
- roskaväki
Meillä kaupunginjohtaja, ei lääkärinkään mukaan, ole kykenevä hoitamaan virkaansa, joten työkyvyttömyys osa-aikaiseksi. Nyt saa 60% palkastaan kaupungilta, räätälöidyssä "uusneuvontatoimenkuvassaan"
Siis loput, paikallilehden mukaan, (about 5th) eläkkeenä
Minulla liitteenä eläkepäätöksessä huomautus yli 736e tulojen niistävän eläkkeen...
Kysymys: kuis on ja miten? - ylityö
voidaanko työkyvyttömyyseläke perua takaisin vetoamalla että on työkykyinen jos menee osa-aikaiseen työhön muutamaksi päiväksi viikossa? voidaanko se tulkita että onkin työkykyinen?
- Mariam77
Ei ainakaan silloin kun pysyy ansaintarajojen sisällä tulot.
- Työkyvyttömänkommentti
Mariam77 kirjoitti:
Ei ainakaan silloin kun pysyy ansaintarajojen sisällä tulot.
Ei ole ihan noin. Muistan lukeneeni tapauksista, joissa eläke on evätty. En muista yksityiskohtia. Ilmeisesti kyse on ollut siitä, että työn vaativuutta on myös arvioitu. Tottakai työnkuvan pitää olla järkevässä suhteessa siihen, mitä eläkehakemuksessa olet työkyvyttömyyden syyksi ilmoittanut. Voisi tietysti kuvitella ettei henkilö tee sellaista työtä tai työaikaa, jonka perusteella hän on eläkkeen saanut, mutta aina näin ei ole. Korostuu varmaan psyykkisissä sairauksissa. Unohtakaa koko eläke ja menkää kunnolla tihin jos kerran olettekin työkykyisiä! Miksi pitää kikkailla sosiaaliturvalla? Viime kommentti on yleisellä tasolla, ei sulle "Mariam77"
Mutta, en jauha tästä enempää, kun en tiedä varmasti miten tää menee.
Itse kun ei tarvi edes miettiä työtä.
Työeläketietäjä voi vastata tässä keskusteluketjussa esitettyihin kysymyksiin yleisellä tasolla. Työkyvyttömyyseläkkeen saajan oma eläkelaitos on ainoa oikea taho neuvomaan tilanteissa, joissa eläkkeen maksuun vaikuttavat tekijät muuttuvat.
Jos työkyvyttömyyseläkkeensaaja ryhtyy ansiotyöhön, hän on velvollinen ilmoittamaan tästä eläkkeensä maksajalle. Ilmoitusvelvollisuudesta kerrotaan eläkepäätöksessä.
Täyden työkyvyttömyyseläkkeen aikana eläkkeensaajalla on oikeus ansaita työansioita enintään 40 % työkyvyttömyyseläkkeen alkamista edeltävästä vakiintuneesta keskiansiosta. Osatyökyvyttömyyseläkkeen kohdalla tämä raja on enintään 60 %.
Työhönpaluun edistämislain mukaan työkyvyttömyyseläkkeensaajalla on edellä mainituista rajamääristä riippumatta oikeus ansaita eläkkeensä rinnalla työansioita aina vähintään 743,84 euroa kuukaudessa (vuoden 2016 tasossa).
Työkyvyttömyyseläkkeen voi jättää lepäämään yhdenjaksoisesti vähintään 3 kuukaudeksi ja enintään 2 vuodeksi. Työkyvyttömyyseläkkeen tulee olla maksussa vähintään kuukauden ennen kuin se voidaan jättää uudestaan lepäämään.
Työkyvyttömyyseläkeoikeuden jatkumisen arvioinnissa otetaan huomioon pääsääntöisesti kaikki sellaiset eläkkeen perusteena olevat työansiot, jotka ovat vastiketta työstä ja jotka vakuutetaan työeläkelakien mukaan. Jos maksettua korvausta ei pidetä vastikkeena tehdystä, ei maksettua korvausta oteta huomioon myöskään arvioitaessa työkyvyttömyyseläkeoikeuden jatkumista.
Jos eläkkeensaaja on samanaikaisesti useammassa työsuhteessa tai työsuhteen rinnalla harjoittaa yrittäjätoimintaa, tarkastellaan työstä saatujen ansioiden yhteismäärää.- Työkyvytön
Joo,voi toki eläkkeen rinnalla tehdä työtä jonkin verran sen vaikuttamatta eläkkeen määrään,mutta jos saat esim.eläkkeen saajan asumistukea siitä napsaistaan pois lähes välittömästi kun jotain tienaat...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3521397- 741375
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3061137Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀461067Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆231884Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht30879vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli163868Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40825Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20807Pelekäätkönä mua?
Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te42794