Kuolleista herätetty ihminen kohtaa persoonallisen Jumalan. Hän joutuu nyt Jumalan edessä tekemään tiliä elämästään. "Jokaisen ihmisen osana on kerran kuolla ja sitten joutua tuomiolle" (Hepr 9:27, KR 92). Nyt vääryys saa palkkansa, asiat selvitetään. Jumalan tuomio on täydellinen ja ehdottoman oikea. Hän ei tee kenellekään vääryyttä, mutta mikään vääryys ei myöskään jää piiloon. Nyt totuus ja vanhurskaus voittaa, nyt toteutuu ehdottomana sekä Jumalan oikeudenmukaisuus että hänen rakkautensa.
VIIMEINEN TUOMIO
Peltolaaa
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ook-
Olet osittain oikeassa. Kuolemassa ihminen huomaa ettei kuolekkaan,jotkut ei edes huomaa että siirtyvät rajan taa. Ensimmäiseksi tulevat vastaan edesmenneet sukulaiset tai tutut. Monet näkevät suuren hengen,ilmeisesti Jeesus. Ihminen näkee eletyn elämänsä,näkee hyvät asiat ja huonot asiat. Huonot asiat sattuu,jos hän on loukannut toista ihmistä hän tuntee sen juuri niin kuin loukattu ihminen on sen kokenut. Siinä voi tulla vaikeita paikkoja,riippuu tietenkin mitä on tehnyt. Suuri henki on koko ajan läsnä tässä tapahtumassa,mutta hän ei tuomitse. Ihminen tuomitsee itse itsensä.
Sellainen satu sitten sinulla.
On sitä kuuluisaa toista evankeliumia.
Ruumiilinen ja hengelinen kuolema,kristityt kokevat vain ruumilisen kuoleman heidätherätetään viimeisenäpäivänä saavatkirkastetunruumiin.
Meille se vapautuksen päivä jotka olemmeJeesuksenomia,muille tulee olemaan tuomion päivä joka lähtevä ijankaikkiseen pimeyteen.
Sinulla on oma satusi. Kannattaa kulkea mieli avoinna,voi oppia kaikkea uutta. Täytyy sanoa että uskoin myös ennen uskonnolliseen satuun. Olen lestadiolaisesta perheestä. Mutta kun mailmaa on kuljettu ja aikaa vierinyt näkökannat on hieman muuttuneet,lisäksi ovat vaikuttaneet omakohtaiset kokemukset. Olen löytänyt Jumalan joka on hieman erilainen kun mitä minulle esim. lapsena opetettiin ja moni muukin asia on aivan toisin. Uskokaa nyt ihmiset,raamattu on ihmisen kirjoittama ja moneen kertaan muutettu. Siitä on vaikea löytää enää totuutta.
Tuomion voi kokea elämänsä aikanakin .
Jatkoa sitten helvetissä, joten tämä ei ole enää mitään sen rinnalla, ellei ota Jeesusta pelastajakseen rukoilemalla.
Jeesus oli Tie,Totuus ja Elämä . Seuraa Jeesusta eläkä piipitä olemattomia
Anteeksi , on
Vai niin.
Onko?
En usko Helvettiin. Jumalaan uskon ja uskon myös siihen ettei Jumala ole niin raaka että heittäisi jotkut lapsensa helvetin ikuiseen tuleen,niin kuin en minäkään lapsilleni tekisi.
Usko tai älä, mutta helvetti on totta ja jokainen saa itse valita haluaako sinne.