"Aloite naisille tarkoitetun uintivuoron järjestämisestä tuli Lieksan Somaliperheyhdistykseltä".
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/122224-lieksa-hylkasi-somaliperheyhdistyksen-aloitteen-naisille-ei-omaa-uintivuoroa
Liikuntatoimi järjesti uimahallin asukkaille asiakaskyselyn, jossa kysyttiin naisten uintivuoron tarpeellisuudesta. 53 vastaajasta 44 oli sitä mieltä, ettei erillistä uintivuoroa tarvita.
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/122224-lieksa-hylkasi-somaliperheyhdistyksen-aloitteen-naisille-ei-omaa-uintivuoroa
Liikuntatoimi järjesti uimahallin asukkaille asiakaskyselyn, jossa kysyttiin naisten uintivuoron tarpeellisuudesta. 53 vastaajasta 44 oli sitä mieltä, ettei erillistä uintivuoroa tarvita.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Somaliperheyhdistys. Husu käynyt niitä neuvomassa perustamassa yhdistyksiä.
Liikuntatoimi järjesti uimahallin asukkaille asiakaskyselyn ? Moniko siellä uimahallissa asuu ?
Somalit haluvat pala kerralla jotain omaa yhteiskunnasta, jonne ne eivät kuulu. Koipi on saatu oven rakoon hiljaisella itärajalla.
Jos ei halua elää yhdessä tässä yhteiskunnassa jonka me suomalaiset olemme tänne luoneet työllämme ja veroillamme sukupolvien aikana,voi palata siihen yhteiskuntaan mistä on tullut ja valittaa siellä.
miksi siis olet yhä täällä?
Yhdeksän oli sitä mieltä että yhteiskunnan varoin ylläpidetään uimahallia niin ettei suomalaiset saa mennä sinne? Olivatko vasureita ja vihreitä?
Esityksen hylkääminen oli aivan oikea päätös, ei kotouttaminen onnistu lisäämällä erivapauksia.
Tasa-arvoisena muiden joukkoon altaaseen, jos ei kelpaa niin sitten ei.
Tällaisissa asioissa tuo somalien röyhkeys konkretisoituu. Monikohan somaliassa asuva somali on edes nähnyt uima-allasta. Tänne loisimaan tulevat vaativat niitä itselleen. Pitäisivät nyt jo päänsä kiinni.
Ei somalien oikkujen mukaan pidä mennä ,kun se saisi sen asian läpi niin ne alkaisi vaatia, että heillä pitää olla 30-asteista uimavettä.Ei mitään erikoisehtoja.
Nooh, aina saa kysyä.. olemmehan sentään demokratia ja sivistysvaltio, vaikka ihanteellista onkin, että hihhulit rakennuttaisivat sen oman ahdasmielisen uimahallinsa.
asiallisesti ottaen olen sitä mieltä, että maassa maan tavalla. Ei mitään erikoisasuja ja vuoroja uimahalleihin.
Ihan sama.. Kuka valkoihoinen enää käy uimahalleissa kun somput sontii veteen ja mitä muuta siellä vedessä lilluu kun matut uivat kiihottuneessa tilassa pikkulapsia ahdistellessaan..
Tuollaiset erikoiskohtelutko sitten edesauttaisivat somalien integraatioita sivistykseen? Ei mitään erityisoikeuksia näille minkään uskontoon tai heimokulttuuriin liittyvän seikan tekosyyllä. Nyt pitää pohtia, miksi nämä ovat Suomessa ja miksi lisää lappaa näitä koko ajan, vaikka Somalimaa on turvallinen valtio. Ja varmasti lähempänä omaa kulttuuria kuin Suomi.
Sillälailla!!!! Montako miljardia annetaan avustuksia tähän yksityisvuoroon? Käykö miljardi vai laitetaanko 5 miljarrrrrrdia??????
muslimit eivät tule koskaan integroitumaan suomalaiseen yhteiskuntaan jos heille annetaan uskonnon varjolla erivapauksia kuten homojen vihkimättä jättäminen?
Jos tuollaista edes ehdottaa, on se osoitus että ei ole sopeutunut suomeen ja meidän tasa-arvoomme. Että seuraavalla lennolla takaisin kehitysmaahansa tuollaiset!
Entä jos kristityt naiset haluavat omat uintivuoronsa uimahalleihin? Ei olisi kiusana nämä tuijottavat ja kähmivät parrakkaat miehet.
Aparthaid tulee Suomeen, oletko valmis? Omat uimavuorot, omat bussit, omat kaupat.
Olis tuo kiva nähdä Somalitytön muodot uimahallissa. Tervetuloa vaan kaikki Somalitytöt uimaan. Somalijätkistä ei ole niin väliä.
Nämä Afrikan ja Lähi-idän muslumannit ovat kovia vaatimaan vieraassa maassa kaikenlaista. Ei riitä, että saavat ilmaisen ylläpidon uusine huonekaluinee, vaatteineen jne., vaan ihan omia tapasääntöjäkin vaativat.
Kyllähän heistä puuttuu terve nöyryys ja kunnioitus vallitsevaa maata kohtaan täysin. Ei ihme, että noilla luonteenpiirteillä ei muuta osata kuin reihua omissa maissakin keskenään. Jotain heissä on ja pahasti vialla.
Kysehän ei ole "naisten uimavuorosta" vaan "musliminaisten uimavuorosta". Musliminaiset haluavat uida kauhtana päällä, käymättä suihkussa ennen altaaseen menoa, ja koraani käsittääkseni kieltää samassa vedessä uimisen vääräuskoisten kanssa, saastumisen välttämiseksi. Näin sitä kotiudutaan.
esimerkki somalien sopeutumisesta yhteiskuntaan.
mistä se sisäinen ylpeys puhkuu.
siinä on jotain vastenmielistä.
Mustalaiset on samanlaisia. Ihmettelen kanssa sitä saatanallista röyhkeyttä.
Mutta laitetaan ehdoksi että klitoris pittää olla, muuten ei ole altaaseen asiaa.
kyllä 9 on huutajaa saa enemmän ääntä kuin 44 hiljaista.