Lauantain Hesarissa poliisi kertoo, kuinka laajaa huume- ja bentsokauppaa Romanian romanit käyvät Helsingissä. Toisaalla samassa lehdessä taas kerrotaan, kuinka Helsingin kaupunki ja Diakonissalaitos ovat veronmaksajien rahoilla avanneet uusia hätämajoituspaikkoja Itä-Euroopan romaneille Hämeentielle ja Munkkisaareen.
Miksen mitenkään tätä yhtälöä nyt ymmärrä?
Miksen mitenkään tätä yhtälöä nyt ymmärrä?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei moni muukaan. Kerjäläisillä, jotka ovat enimmäkseen vanhoja naisia, on päälikköinä pukumiehet, jotka keräävät niiden tienistit.
Ihmiskaupaa se on ja sitä puolustavat: Vihreät, Demarit, Vasemmistoliitto, Rkp. Ainakin nämä.
Mamubisnes on aina ollut ihmiskauppaa. Ja juuri noiden ryhmien silmäterä.
Rikollisjoukon epäillään välittäneen romanikerjäläisiä Suomeen
Poliisi on päässyt romanikerjäläisiä Suomeen välittäneen rikollisjoukon jäljille. Romanian poliisi on tehnyt kotietsintöjä ja ottanut kiinni 12 ihmistä epäiltynä romanikerjäläisten välittämisestä Suomeen.
Romanialainen uutistoimisto Rador kertoi kiinniotoista keskiviikkona. Henkilöt otettiin kiinni Romanian länsiosassa sijaitsevassa Aradin kaupungissa. 12 ihmistä vietiin kuultaviksi paikalliseen syyttäjänvirastoon. Toistaiseksi ei ole tiedossa pidätettiinkö epäilty rikollisjoukko.
Poliisin tietojen mukaan järjestäytynyt rikollisjoukko on ohjaillut kerjäläisten toimintaa Romaniasta käsin. Yhteensä liigassa epäillään olevan mukana 30 ihmistä.
Keskusrikospoliisi on jo jonkin aikaa epäillyt, että romanikerjäläisten Suomeen ja erityisesti Helsinkiin levittäytymisen taustalla on järjestäytynyttä rikollisuutta. Jo kesällä KRP oli sitä mieltä, että kerjäläisjoukkoja ohjaillaan selkeästi ulkopuolelta. Heitä on pidetty myös mahdollisen ihmiskaupan uhreina.
KRP on tehnyt yhteistyötä ja tietojenvaihtoa Romanian viranomaisten kanssa viime kesästä lähtien. Yhteyttä on pidetty myös muihin maihin, joissa romanien toimet ovat osoittautuneet rikollisiksi. Näin on käynyt esimerkiksi Keski-Euroopassa ja Isossa-Britanniassa.
Helsingissä oli kesän aikana noin parisataa romanikiertolaista. Osa heistä kerjäsi kaduilla mutta osa myös kauppasi ruusuja tai toimi katuisoittajana.
Kesällä romanialaisten tekemät rikokset lisääntyivät Helsingissä. Poliisi otti romanialaisia kiinni muun muassa näpistyksistä ja lompakkovarkauksista.
http://yle.fi/uutiset/rikollisjoukon_epaillaan_valittaneen_romanikerjalaisia_suomeen/5918033
Kokoomus on suurin matutarhaaja verovaroin, linnaan joka sorkka
Kuka tästä huumekaupasta hyötyy. Onko valtaapitävillä suhteita niihin henkilöihin jotka hyötyvät tästä jopa rahalliesti? Tästä huumekaupasta oli nimittäin jo vuosikausia sitten huhuja, kerrottiin että joku romani oli sanonut näin jossain haastattelussa, sittemmin se vaiettiin, koska sitä tapahtui helsingin kaupungilta erään yhdistyksen vuokraamissa tiloissa.
Siellä on taas vihreät puuhastelleet. En kyllä vieläkään ymmärrä mistä esim vapaa liikkuvuus net saa rahoituksensa. Asiakahn ei minulle tietystikään kuulu mutta jos ne on maksaneet säännöllistä vuokraa aikanaan Helsingin kaupungilta vuokraamistaan tiloista niin se vaatii säännöllistä tulovirtaa. Sitä ei takkutukkien taskurahoilla rahoiteta.
Kyllä se asia sinulle kuuluu jos maksat veroja. Avainsana löytyy ensimmäisestä lauseestasi.
Helsingin kaupunki ja Diakonissalaitos rahoittavat rikollisuutta ja huumebisnestä? Hesarin jutun mukaan valtaosa hätämajoituksen käyttäjistä on Itä-Euroopan romaneja.
Helsingin sosiaali- ja terveyslautakunta haluaa, että kaupunki tarjoaa jatkossa hätämajoitusta kaikille kansalaisuudesta riippumatta.
Lautakunta esittää aikaisemman ohjeistuksen muuttamista. Voimassa olevien ohjeiden mukaan ilman oleskelulupaa maassa olevien hätämajoitus on kytketty avuntarvitsijoiden sitoutumiseen lähteä maasta.
Lautakunnan linjaus edellyttää, että ohjeita muutetaan ennen ensi talvea niin, että henkeä tai terveyttä uhkaavissa tilanteissa välttämätön majoitus järjestetään kaikille Helsingissä oleskeleville kansalaisuudesta riippumatta.
Viime talven pakkasilla joukko Itä-Euroopan romaneja joutui yöpymään ulkona, koska he eivät päässeet kaupungin hätämajoitukseen.
Sosiaali- ja terveyslautakunnan lausunnossa esitetään myös kaupungin hätämajoitustilojen riittävyyden varmistamista.
Aloitteentekijä pitää lausuntoa osavoittona
Aloitteen Helsingin hätämajoitustilanteen korjaamisesta ovat tehneet kaupunginvaltuutetut Veronika Honkasalo (vas.) ja Thomas Wallgren (sd.). Heidän mukaansa hätämajoituksen sitominen maastapoistumiseen on perustuslain vastaista. Myöskään hätämajoituskapasiteetti ei ole heidän aloitteensa mukaan ollut riittävä.
Honkasalon mukaan sosiaalilautakunnan kanta on osavoitto asiassa. Lausunto menee kuitenkin vielä kaupunginhallituksen ja valtuuston käsittelyyn.
– Voi olla, että me joudutaan vielä tästä vääntämään matkan varrella, että tämä ei ole sillä tavalla loppuun käsitelty, sanoo Honkasalo.
Honkasalo huomauttaa, että Helsingin hätämajoituksen tilanteesta on tehty myös kaksi kantelua eduskunnan apulaisoikeusasiamiehelle. Kaupunki on antanut muistutuksista lausuntonsa, mutta apulaisoikeusasiamies ei ole vielä ratkaissut niitä.
Uutista korjattu: Sosiaali- ja terveyslautakunta antoi asiasta lausunnon, päätöksen muutoksista tekee kaupunginvaltuusto.
http://yle.fi/uutiset/3-8889197
1.11.2016 - 07.05PUHEENAIHE
Lisää yöpymispaikkoja myös paperittomille – "He ovat hissukseen"
Hämeentiellä sijaitsevasta Hermannin diakoniatalosta tulee uusi hätämajoituspaikka. Taloon saadaan tarvittaessa yöpaikka enintään 50:lle.
Jussi Vehkasalo
Hämeentien varrelle Hermanniin tulee uusi, tarvittaessa enintään 50 henkilölle tarkoitettu hätämajoituspaikka, jossa voi yöpyä tilapäisesti.
Majoituspaikkana toimii Helsingin seurakuntayhtymän Hermannin diakoniatalo.
juontuu siitä, että toistakymmentä ihmistä jäi ilman lämmintä yösijaa Helsingissä viime tammikuun pakkasilla.
Kaupungin sosiaalipäivystys ja asunnottomien palvelukeskus eivät tarjonneet hätämajoitusta, sillä asunnottomat eivät olleet helsinkiläisiä. Yösijoja löytyi lopulta yksityishenkilöiden kodeista.
Esimerkiksi Hietaniemenkadun asumisyksikkö on tarkoitettu vain helsinkiläisille.
– Viime talvena tilanne oli se, että kaikille Helsingissä olleille romanikerjäläisille ei löytynyt lämmintä yöpaikkaa, kertoo Maarit Sulavuori Helsingin sosiaali- ja terveysvirastosta.
Hän työskentelee virastossa vs. perhe- ja sosiaalipalvelujen johtajana.
– Romaneille tarkoitettu Hirundo on päiväkeskus eikä siellä sillä lailla ole yöpymistilaa, Sulavuori jatkaa.
Aiemmin Sörnäisissä sijainnut Hirundo sijaitsee nykyään Puotinharjun ostoskeskuksessa.
– Hätämajoitukseen diakoniataloon voivat mennä myös esimerkiksi paperittomat, eli henkilöt, jotka ovat Suomessa ilman oleskelulupaa.
Turvapaikanhakijasta tulee paperiton, kun hän saa kielteisen päätöksen hakemukseensa, mutta jatkaa silti oleskeluaan Suomessa.
– 50 yöpymispaikan pitäisi vastata hätämajoitustarpeeseen. Paperittomien määrästä Helsingissä ei ole tietoa, he ovat hissukseen eivätkä tuo itseään esille, Sulavuori sanoo.
Ainakaan romaneiden kohdalla ei lapsia Sulavuoren tietämän mukaan ollut viime talvikaudella juurikaan Helsingissä.
Hätämajoitusta Hermannin diakoniatalossa järjestää tarvittaessa Helsingin Diakonissalaitos yhdessä seurakuntayhtymän erityisdiakonian kanssa.
Helsingin sosiaali- ja terveysvirasto myönsi Diakonissalaitoksen säätiölle hiljattain lisäavustuksen käytettäväksi niin sanotun liikkuvan väestön tilapäiseen hätämajoitukseen.
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/454552-kokin-marka-uni-hehkuu-jo-kuumana-doner-miesten-werner-nyt-auki
PS miksiköhän paperittomat ovat hissukseen?!
Keskustelu jatkuu. Poliisi avautuu räjähtäneestä pillerikaupasta Helsingissä. Kauppa Romanian romanien hallussa. Onneksi näillä reppanoilla on kaupungin suojeluksessa lämpimät hätämajoituspedit!
Sä luet ja kommentoit ihan MV-lehden tyyliin:))
Se oli näin:"...on tullut vihje, että Romanian romanit myyvät pillereitä Kurvissa erään kaupan edessä."
Ja Itäkeskusessa:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001954201.html