Koirat ja omistajat

ksantippanen

Tänään olin lenkillä, kerrostalon kohdalla tuli vastaan iäkäs pariskunta neljän koiran kanssa. Nähdessään minun tulevan päästivät koko lauman juoksemaan minua kohti.
Koirat räksyttivät ja yrittivät hyppiä päälle. Huusin, että koirat on pidettävä kiinni ja ollaan taajama-alueella. Tähän vastasi nainen, että tämä on viiden kuukauden vanha ja se saa olla vapaana, joten lue metsästytslakia.
Jos yksi on, mutta miten se toimii kolmen muun kohdalla. Ihmettelin , että varmaan lähemmäs kahdeksankymppiset ihmiset ovat tuollaisia käytökseltään. Koirista ei voi mennä takuuseen oli se iso taikka pieni. Hyppiminen voi myös sotkea tai rikkoa vaatteet, siitäkin on kokemusta.
Jotenkin tuntuu, että koiran omistajissa on harvinaisen paljon luonnevikaisia ihmisiä. Olen kyllästynyt jätöksiin, joita tulee piha-alueelle ja yksi vanha nainen tekee kiusaa , on opettanut koiransa räkyttämään koko päivän. Kerran kuumana päivänä koirat olivat koko päivän haukkuneet, menin katsomaan onko koirilla jokin hätä, ehkä omistaja on saanut kohtauksen, eikö mitä, muija väitti, että naapurin koira haukkuu. Muutenkin hän on vähän omituinen, hiippailee iltahämärissä, olen yllättänyt muutaman kerran takapihaltani ja tulee kylään olohuoneen ovesta, eli ei ihan normaalia.

1

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salmonella-vaara

      Minä olen vihainen linnuille. Juuri kun olen saanut auton pestyä ja vahattua, niin taivaalta tipahtaa puhtaalta tuoksuvan pellin päälle valkoinen merkkiläiskä.

      Tee työtä jolla olisi tarkoitus. Eikö kaupunkeja voisi peittää jollain läpinäkyvällä kuvulla, jotta linnut eivät pääse sotkemaan ihmisten omaisuutta? Tautejakin levittävät samalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5268
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3762
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      50
      3170
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3045
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3035
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2393
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1878
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      146
      1867
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1825
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1751
    Aihe